IS"0. 473. Woensdag 11September. A0. 186 Absolutf sme of Revolutie IV. Dezer dagen verscheen in het licht een brochure getiteld: *de herziening van het Keglement op het Bestuur der kerken, verdere goederen en inkomsten, toebehoorende aan het kerk genootschap der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden, uit de bronnen toegelicht en verdedigd door J. H. Stuffken Hoogleeraar te Leiden." Nadat wij het daarover ontstane ge schil op kerkelijk gebied, dat reeds voor een goed deel zijn invloed openbaarde op maatschappelijk gebied, opzettelijk in zyu oorsprong, aard en strekking hebben beschouwd, mogen we de verschijning dezer brochure niet onopgemerkt laten. Nu ten gevolge of op grond van de in die brochure ontwikkelde meening, daden zijn gepleegd en verkiezingen hebben plaats gehad, waaraan wij het karakter van absolutisme of revolutie hebben gegevenzou het strijden met de billijkheidde eer lijkheid en elk begrip van betamelijkheid, zoo wij die toelich ting en verdediging stillekens ter zijde lieten liggenof gelijk de schrijver dezer brochure het Leidsch dagbladnu op onze beurt de brochure als niet bestaande aanmerkten (ignoreerden). Uit dit oogpunt beschouwd, behoeft door ons niet verdedigd te wordenwaarom wij de beoordeeling der brochure als een vervolg op onze artikelen over absolutisme of revolutie rangschikken. De titel zelf geeft er on6 recht toe- want het ergerde ons daarop aantetreffen de woorden uit de bronnen alsof wat wij mededeelden was langs de straat gevonden, opgeraapt en openbaar gemaakt, zonder dat daar aan waarde moest worden gehecht of wat voor waarheid werd aangevoerd geloof verdiende. - In onzen tijd wordt door de toongevers de vaan hoog verheven: weg met het autoriteitsge loof en ook wij scharen ons gaarne onder die vaan- maar willen daarom ook nimmer, dat aan onze woorden eenig meer der gezag dan aan die van een ander wordt toegekend. Verre van ons den onbegrijpelijken en nimmer te loochenen invloed te miskennendie kennisverstand en talenten op anderen uitoefenenmaar op kerkelijk gebied blijven nog altijd de kleederen den man uitmaken en zijn de titels, zoowel als toon en gebaar, toch nog van onbeschrijfelijken invloed. Een hoogA leeraar - dominé vooral mag wat hij zegt en schrijft nog alt Godspraak zien aanmerkenen wat een eenvoudig leek of gemeentelid daartegen inbragt, verzinkt in het niet of ver- smelt als wa9. Toch i9 ons de verschijning der brochure zeer aangenaam, al lezen we op de titel; uit de bronnen en door een hoog- leeraar. 't Is waar, ons geschrijf was niet geput uit die bron nen omdat zij alleen voor een zekere kaste of voor de uit- verkorenen in de gemeente toegankelijk zijn. Als wij in die bronnen oog en hand hadden mogen slaan, misschien zouden we er nog wel iets anders en iets meer hebben kunnen vinden, dat over die zelfde zaak een helder licht kon verspreiden. Da toegang tot die schatkamer voor de wetenschap en de ge schiedenis staat niet voor iedereen open en staat de deur al eens op een reethet is altijd gewaagd er binnentetreden want geen vriendelijke ontvangstgeen ongekunstelde welwil lendheid zal den niet geintroduceerde wachten. In waarheid, op maatschappelijk en staatkundig gebied raag men ongehin derd, waar het de openbare zaak en het algemeen belang geldtY zijn schreden wenden, waar men wil, - op kerkelijk gebied heerscht een clericaal gezag, dat zich op verschillende wijze en in onderscheiden vormen tooit, maar.zijn karakter niet verloochent, al schrijft het openlijk in zyn vaan: vry onderzoek, geen geloofsdwang. Veilig mag het zich scharèn naast hendie er voor uitkomenGeen orde zonder gezag de kerk eischt gehoorzaamheid, en geeft vrijheid behoudens onderwerping aan haar gezag. Stout beweren wywaar feiten en geschriften door ons worden aangehaaldde volkomen en juiste waarheid te heb ben medegedeeld. Er zijn nog bronnen, even geloofwaardig als die verborgen liggen achter het slot van den Leidschen Kerke- raad. De echtheid der stukkendie wij onder het oog had den, is evenzeer tegen de kritiek bestand, 't Doet tot de zaak niets af en toewat er binnen de wanden der kerkeraadska- mer is voorgevallen; daarop is wel van toepassing, dat de waarheid wel oorbaar is, maar niet altijd sticht. De open- LEIDSCH DAGBLA De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va a genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 41 m.; 12 u. S m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 n. 58 m.; 9 n. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Arasterdam (BeerebijtS naar Leiden Maandag 's middags 2» u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 30 na., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 o»., 'e&vonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpoit. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.—10 u. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag to 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uor. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1