Buitenlandsch Nieuws. Decima, in 1861, ter Nederlandsche drukkerij van den heer Indermaur gedrukt werk, getiteld: Open brieven uit Japan, door Jhr. Ph. F. von Siebold. In deze brieven behandelt de heer von Siebold de voornaamste handels-quaestiën en poli tieke gebeurtenissen van den dag, waarvan, volgens verkla ring van den schrijver, de kennisneming geen vertraging ge doogt. De inhoud is als volgt: 1ste brief. De geldquaestie in Japan. 2. De verhouding van de gouden munt Koban. Staat en vooruitzigt van den Nederl. handel in Japan. 3. Het de tachement der Kon. Nederl. marine, tot vorming van zee officieren in Japanen zijn verrigtingen ten opzigte van de grondvesting en ontwikkeling eener marine in dat rijk. 4. De moord van den Godairo, groot-rijksraad, Li Kamon No Kami, te Jedobeschouwd uit een geschied- en staatkundig oogpunt. Aanhangsel: Overzigt van de troonsopvolging der sjoguns (zoogenaamde wereldlijke keizers), uit het stamhuis van Mina- moto Jejassu. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 67°> te 10 uur 56°. Heden Vrijdag 's morgens te 6 uur 58°, te 8 uur 68°, te 12 uur 73°, des namiddags te 2 uur 74°, en te 4 uur 69°. Men herinnert zich, dat de geestelijke, welke den heer Cavour op zijn sterfbed bijgestaan en met de sacramenten be diend heeftnaar Rome is ontboden om zich voor den Paus deswege te verantwoordenen dat hij vervolgens door zijn geestelijke overheid uit de betrekking van pastoor van een der kerspelen van Turinmet wier waarneming hij was be last, is ontzet. Thans verneemt men uit Turin, dat Koning Victor Emanuel dien geestelijke tot een van zijn aalmoeze niers heeft aangesteld. Naar gemeldt wordt, heeft men te Turin met genoegen vernomendat die eervolle en voordee- lige betrekking aan pater Giacomo is opgedragen. Liberale berigtgevers zijn van meening, dat het gouvernement staat kundig handelt met weldenkende priesters en monnikken van liberale gezindheid aantemoedigen. Het bevestigt zichdat Mevr. de Lavaletteechtgenoot van den Franschen gezant te Rome, tot de protest, godsdienst behoort. Volgens de Preusz. Jahrbiicher moeten aanzienlijke Ne- derlandsche handelshuizenin het bezit van een groot deel der Oostenrijksche Metalliekenvoor de waarde daarvan be zorgd genegen zijn in hun eigen belang hun schuldenaar met aanmerkelijke kapitalen op niet onbillijke voorwaarden te hulp te komen. Uit Krakau wordt berigt, dat bij het jongste aflaats- feest in Galicie op zekere plaats 50,000 menschen tegenwoor dig waren en het gedrang zoo sterk, dat 8 personen zijn doodgedrukt. In de kerken werden allerwege nationale liederen gezongen. Toen een geestelijke op het balkon der Mariakapel met luider stem riep: «Maria, moeder Gods, gij Koningin van Polenred ons en verlaat ons niet I" knielden 20,000 menschen neer en herhaalden weenend deze woorden. In weerwil der bovenmatige hitte werd het spel te Baden in de laatste dagen onafgebroken en met echte speelwoede voort gezet en maakte weder vreeselijke slagtoffers. Twee jongelieden, die al hun middelen verloren haddendoorschoten zich. Evenzeer te verwonderen als te betreuren is het, dat soortge lijke ongelukken, welke andere plaatsen in rep en roer brengen, daar als gewone voorvallen worden beschouwd. Alle sporen van dezen dubbelen zelfmoord werden spoedig uitgewischt en de lijken der ongelukkigen in de stilte des nachts verwijderd, zon der dat de overige bewoners van hetzelfde huisja derzelfde verdieping iets daarvan gewaar werden r hetwelk alles met het doel geschiedt om het spel niet te verstoren en de badgasten niet met afkeer voor het verderfelijk kwaad te vervullen. Eene andere treurige gebeurtenis wekt veel deelneming; eene jonge en schoone Engelsche dame begaf zich na een afmattenden rid te paard te spoedig in een koud bad en werd daar le venloos uitgetogen. Te Dieppe zijn zeer veel vreemdelingen vooral Prinsen als PaskewitschNarischkine, Galitzin, enz. Mevr. Ristori heeft er haar voorlaatste voorstelling van Beatrix gegeven. Bij haar terugkeer te Parijs zal zij een huis doen bouwen op grondendoor haar van den heer Pereire, op den Boulevard Malesherbes, gekocht voor den prijs van 400 fr. de el, hetgeen bijna te geef is. De meloenteelt wordt thans in Frankrijk op groote schaal gedreven. De kleine stad Cavaillondepartement Vaucluse al leen bragt 2,467,869 meloenen en 585,000 watermeloenen aan de markt, en verkocht bovendien 2.385,000 stuks meloenen op het land, te zamen dus 8,437,869 stuks. Rekent men nu ge middeld het dozijn op fr. 2,50 (omstreeks den prijs, welken men te Parijs voor het stuk betaalt), dan verkrijgt men een ronde som van 1,200,000 fr. Verscheiden meloenkweekers ver zekeren, dat zij dit jaar 25,000 fr. verdiend hebben. De Prins van Joinville, de graaf van Parijs en de her tog de Chartres zijn Zaturdag middag van Liverpooldus niet van Rotterdam, zoo als men oorspronkelijk dacht, naar New-York uitgezeild aan boord van het stoomschip Africa. De doorluchtige reizigers worden vergezeld door twee secreta rissen, een geneesheer en vijf bedienden. Hun Amerikaansche reis wordt algemeen aan politieke oogmerken toegeschreven. De Morning Post wederspreekt het berigt eener ernstige ongesteldheid van de voormalige Koningin der Franschen Maria Ameliaen zegtdat die doorluchtige vrouwofschoon bijna 80 jaren oudden besten welstand blijft genieten. Heden zou zij Claremont verlaten, om den herfst te Tumbridge Wells te gaan doorbrengen. Een niet minder vreeselijkja schier nog meer ijzing wekkend spoorweg-ongeluk dan dat van den Clayton-tunnel greep Maandag avond plaats op de Hampstead verbindingslijn van den Noord-Londen-spoorweg, ten gevolge eener botsing tusschen een pleizier- en een goederentrein. Het blijkt dat een Spoorweg-Weldadigheids-Vereeniging, opgerigt met bet doel ter ondersteuning van de bedienden der maatschappij, jaarlijks een excursie maakt ten voordeele van de fondsen dier vereeniging en dat zulks voor Maandag was vastgesteld. Dien morgen te 9 ure vertrokken dientengevolge twee pleiziertreinen naar Kew, van waar de liefhebbers, na een zeer genoegelijken dag inde heerlijke tuinen dier plaats te hebben doorgebragtnaar Lon den terugkeerden. De eerste treindie Kew te 7 ure 15 min. verliet, kwam daar veilig aan. De tweede treindie een weinig later volgde, ging veilig voorwaarts tot halfweg tusschen de stations van Camden en Kentishtown toen de goederentrein dien onverwachts te gemoet kwam en het vreeselijk ongeluk plaats greep. De beide treinen ontmoetten elkander juist nabij een hoogen dijkongeveer 45 voeten boven de oppervlakte der omliggende velden. De machinist van den goederentrein, die op een korten afstand het gevaar zag, waarin de treinen verkeerden, vertoonde oogenblikkelijk een rood noodlichten de stoker van den pleiziertrein trachtte onmiddellijk den trein te doen stilstaan. Die voorzorgen bleken evenwel vruchteloos te zijn. De pleiziertrein, die met een spoed van ongeveer 60 mijlen per uur voortstoomde, kwam met onbeschrijfelijke kracht op den goederentrein aan en verbrijzelde volkomen het voorste gedeelte van laatstgenoemden trein. De locomotief van den pleiziertein 'rolde nu met donderend geweld van den dijk naar beneden in de velden verschillende waggons opgevuld met passagiers met zich slepende. De inwoners der nabuurschap snelden oogenblikkelijk naar de plaats. Het gekerm der stervendenhet gejammer der ge wonden en de weeklagten vau hen, die hun bloedverwanten mistenweerklonken van alle kanten. De einden der twee eerste waggons waren door den val gebroken en verschillende passagiers werden er dus oogenblikkelijk uitgeworpen. Zij wa ren vreeselijk verminkten baadden in hun bloed. Bij sommige personen kon men onmogelijk een enkelen gelaatstrek herken nen en waren de ongelukkige slagtoffers niet in staat een en kel woord te uiten. Er waren talrijke jonge kinderen en zui gelingen in den trein en het gegil van velen hunner was uiterst hartverscheurend. //Vader!" //Moeder!" //Mijn kind, Godmijn zuigelingwaren de kreten die hun van alle rig- tingen in de ooren kloriken. Verschillende vrouwen vielen, nadat zij uit de waggons waren geligt, in een oogenschijnlijk levenlooze bezwijming neder. Gedurende al dien tijd liepen de passagiers, die, hetzij geheel of met ligte wonden ontkomen warenals zinneloos langs den dijken verschrikte mannen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2