MEUBELEN INBOEDEL, BEHANGSEL-PAPIEREN, PUBLIEKE VERK0QPING, Advertenliën. LeliegrachtRR N°. 70, Amsterdam. Nationale Tentoonstelling 1861. Een Beeld der Faam, met allegorisch, op de gebeurtenissen, welke hel gedenkteeken moet herinneren, toepasselijk bijwerk, Malaga is als bevorderaar der insurrectionele beweging te Loja veroordeeld tot twaalfjarigen dwangarbeid. Men verneemt tevens dat er in de provincie Arragon sedert eenige dagen op onder scheiden plaatsen verschillende troepenbewegingen plaats had denzonder dat de ware aanleiding daartoe bekend was. Vol gens sommige dagbladen is dit een maatregel van voorzorg tegen de woelingen der reactionaire partij; volgens anderen zou het slechts ten doel hebben om de manschappen der gar nizoensplaatsen ter oefening verschillende marschen te laten doen. Uit Britsch Kafferland is niets te melden. De grensschei ding tusschen de Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche republiek is nog niet geregeldofschoon er eenigen tijd geleden kans op scheen te zijn. De president Pretorius bevindt zich nog bij Panda, den Koning der Zulus. Te Manchester en Blackburn hebben eenige katoenfa briekanten besloten, in hun fabrieken niet lauger den gehee- len tijd te doen arbeiden en staan dientengevolge een aantal weef- en spinstoelen geheel stil. Het doel van dezen voor de arbeidende klasse drukkenden maatregel is den voorraad ka toen te besparen en langer te doen strekkenterwijl anders welligt de noodzakelijkheid zou kunnen ontstaan, om weldra den arbeid geheel te staken, en in allen gevalle de ma gazijnen vol zouden worden van fabriekaten, wier verkoop de productiekosten door de rijzing der katoenprijzen ver meerderd, bezwaarlijk zou kunnen goed maken. Ook te Preston Burnley en Bacup worden door de voornaamste fa briekanten toebereidselen tot gedeeltelijke staking van den arbeid gemaakt. 4 Hoewel het niet van algemeene bekendheid mag wor den geacht, is het niettemin waar, dat het Engelsche Lager huis een zekere som gelds heftonder de benaming van fooi zoo dikwerf een maatschappijvereeniging of gemeente ziji tusschenkomst inroept om eenig werk tot stand te brengen Deze fooi wordt berekend naar de hoegrootheid der som welke tot voltooijing van het werk zal worden gevorderd. Bi het aanvragen der vergunning om een wetsontwerp desbetref fende intedienen wordt vereischtdat die aanvrage vergezelt zij van een bankbillet van 50 p. st.; alvorens het ingezondei wetsontwerp ter tafel wordt gebragt, moet ingezonden wordei 150 p. st. en zoo telkenmale bij de behandeling in de sectiën de tweede lezing enz., totdat het ontwerp wordt aangenomen Gebeurt het dat de toezending van de fooi ontbreekt, dai blijft de zaak buiten behandeling. Uit de Kaapstad meldt mendat de zaak der afschei dingspartij daar is doodgebloedmaar dat een andere verdee ling in de kiesdistricten zal plaats hebben. De spoorweg is nog niet voor het verkeer geopend, maar een proeftogt heeft goed voldaan. Ten gevolge van allerlei haspelingen, waaraan het in die kolonie ook al niet ontbreekt, zal de kaapkolonie denkelijk bij de groote Londensche tentoonstelling onverte- genwoordigd blijventerwijl het kleine Natal 36,000 daar voor bestemd heeft. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. 3 September. - In de Rechten, de heer R. F. W. Sloet van 's Gravenhage, met Theses. Heden beviel voorspoedig van een Zoon J. HAMAKER, geliefde Echtgenoot van P. L. RIJKE. Leiden, 2 September 1861. op Donderdag den 5 September 1861, aan het WEKELIJKSCH VERKOOPHUIS op de Hooglandsche Kerkgracht van bestaande in een Mahoniehouten Secre taire dito Canapédito Stoelen en Speel tafeltjes, een Eikenhouten Ledekant met Bed en toebehooren Spiegels Messen Vorken Lepels, enz. Daags te voren te zien van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. IF A. XB SB. X M3 K, van De aldaar door den Ondergeteekende tentoongesteld en door de Jury bekroond zijnde BEHANGSEL-PAPIEREN zijn van af primo September, aan bovenstaand adres te bezigtigenen het daarop reeds bestelde zal met acht dagen aan zijne Cor respondenten worden verzonden. J. WIJDOOGEN Janz., Hofleverancier. Het is der Dames van de Sub-Commissie alhier zeer aangenaam te kunnen mededeelen dat de opwekking gedaan zóó ter dezer stedeals in zoovele andere plaatsen in ons Vaderlandom aan Z. M. onzen beminden KONING een blijk van Hulde en Gehechtheid te brengen, wegens de liefde door Z. M. voor Zijne onderdanen aan den dag gelegd tijdens den laatsten Watersnood, geleid heeft tot een goed resultaat. Door de groote sym pathie voor deze zaak, en de ruime deelneming heeft het Dames-Hoofd-Comité te Deventerzich in staat gesteld gezien een voorstel te doen aan de onderscheidene Sub-Comité'som voor het genoemde doel te laten vervaardigen: en zulks Z. M. aan te bieden met verzoek om dit gedenkteeken te mogen oprig- ten in het Park op het Loo. Nadat de Sub-Comissiën zich met dit voorstel had den kunnen vereenigen, heeft het Hoofd-Comité zich, namens Neêrlands Vrouwen gewend tot Z. M. onzen Geëerbiedigden KONING, Wien het behaagd heeft, het volgende Kabinetschrijven te doen geworden Zijne Majesteit heeft ontvangen het adres van eenige Dames te Deventer, waarbij namens de Nederlandsche Vrouwen den Koning een gedenkteeken wordt aangeboden als blijk van hulde en liefde en tot herinnering aan de angst volle dagen van den jongsten Watersnood. De Koning waardeert hoog de uiting van elk Nationaal gevoelen veree- nigt zich gaarne met elk doeldat strekken kan tot verlevendiging van den band, welke tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche Volk bestaat. Het is daarom dat Z. M. met het meeste genoegen en dankbaarheid het aangeboden gedenkteeken aanneemt. Het zoude echter den Koning aangenaam zijn, het gedenkteeken, in plaats van in het Park op het Loo, geplaatst te zien te Soestdijk, waar reeds andere herinneringen bestaan door het Volk aan Zijnen Doorluchtigen en Glorierijken Vader geschonken. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe heeft reeds met de grootste bereid willigheid Hare toestemming daartoe verleend. Ik heb de eer mij door deze van 's Konings bevelen te kwijten. De Directeur van 's Konings Kabinet (get.) DE KOCK. Ten gevolge van 's Konings verlangen zal het gedenkteeken dus opgerigt wor den te Soestdijk. Dit kunststuk zal worden gebeeldhouwd uit marmer en op een voetstuk worden geplaatst met opschriften of eene in brons of marmer bewerkte voorstelling van eene gedenkwaardige gebeurtenis uit de dagen van den Watersnood. Het geheel zal eene hoogte hebben van nagenoeg 5 Ned. ellen. De uitvoering van dit werk, dat zeker den tijd van zes of zeven maanden zal vorderen, is opgedra gen aan den Beeldhouwer E. LACOMBLÉ te 'sHage. Namens het Dames-Sub-Comité alhier, A. J. STOFFELS BAZENDIJK Pres. J. E. M. F. EIGEMAN - VAN KEMPEN Secret.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3