Buitenlandsch Nieuws. plaats. Een lief en veelbelovend kind van den bouwman P. Vromesteiu, 3 jaren oud, viel uit een bovenraam en werd levenloos opgenomen. De Thermometer van Fahrenheit tcekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 60°. Heden Zaturdag 's morgens te 6 uur 59°, te 8 uur 63°, te 12 uur 65°, des namiddags te 2 uur 66®, en te 4 uur 66°. Uit Parijs wordt berigtdat Prins Napoleon den Keizer in een brief zou hebben verzocht, stappen te doen, om de geschillen tusschen het Noorden en het Zuiden van Amerika in der minne te vereffenen op den grondslag eener vriend schappelijke scheiding. De Zuidelijke Staten zouden den Prins verzocht, hebben zelf hun bemiddelaar te ziju maar de Prins heeft zich daartoe niet willen leenen. Een aantal vroedvrouwen te Parijs heeft een petitie aan Keizer Napoleon gezonden, waarin gevraagd wordt, dat aan vrouwen het recht wordt gegeven om aan de hoogescholen te studerenen het diploma van doctor in de medicijnen heel- en verloskunde te verwerven. De vraag is aan het oor deel van den raad van state onderworpen. Carlo de Rudio, de uit Cayenne ontvlugte medepligtige van Orsini bij den aanslag op het leven van Keizer Napoleon heeft 11. Maandag te Birmingham een openbare voorlezing ge houden waarin hij zijn deelneming aan den aanslagzijn veroordeeling en zijn lijden in den kerker schilderde. Bernard zeide hij, had eveneens naar Parijs moeten komen, doch hij had geen woord gehouden. Mazziniwiens zendeling Rudio in vroegere jaren geweest waswordt in Italië voor geen onbaat zuchtig en echt patriot gehouden. Een der aanwezigen hield daarop een rede, waarin hij het verschil uiteenzette tusschen sluipmoord en tirannenmoord en een geldinzameling ten be hoeve van Rudio voorstelde. Volgens berigten uit Parijs zou Mgr. Nardi in ver trouwde kringen zich hebben uitgelaten, dat de Paus over tuigd is van Keizer Napoleons besluitom aan het wereld lijk gezag van den H. Stoel een einde te maken en daartoe wel een voorwendsel zal vinden door voorstellen te laten doen waarin de Paus als hoofd der kerk niet. treden wil. - Sedert eenigen tijd openbaart zich in Italië een schismatieke bewe ging, veroorzaakt door de gebeurtenissen in het Napelsche waarvoor men het wereldlijk gezag van den Paus verantwoor delijk stelt. Bij velen moet het denkbeeld veld winnen, om zichmet. behoud der grondbeginselen van de Katholieke leer, in alle andere opzigten van Rome aftescheiden. De gees telijkheid schijnt daar zelfs niet vreemd aan. Uit Turin, zoowel als git Parijs wordt berigt, dat de heer Morghetti zijn ontslag heeft gevraagd als Minister van Binnenlandsche Zaken in het Italiaansche kabinet, waarvan reeds lang sprake was. De heer de Lamartine houdt zich voortdurend te Parijs op. Men verzekert dat hij geheel tot de ultramontaansche partij zal overgaan en daarvan een bewijs leveren in een bro chure over de Romeinsche kwestie. De Correspondance Bullier deelt een circulaire nota van den baron Ricasoli aan de Italiaansche diplomatieke agenten in het buitenland mede, strekkende om inlichtingen te geven omtrent den toestand van de Napelsche provinciëndit stuk is gedagteekend 24 Augustus. Aan heu die den raad ge ven om aftezieu van de eenheid van Italië antwoordt de Minister, dat de Italiaansche natie geconstitueerd isen dat alles wat Italië is, daaraan toebehoort. Ricasoli ver gelijkt de woelingenwelke thans in de Napelsche pro vinciën plaats hebben met die, welke in Frankrijk, Engeland en Spanje hebben plaats gehad in de verschillende tijdperken van hervorming. Het is hier geen politieke beweging, maar alleen een zaak van rooverij en plundering. Van de vijftien Napelsche provinciën zijn er slechts vijf, en wel die, welke nabij de Pauselijke grenzen zijn gelegen, welke aan de roove- rijen zijn bloot gesteld. Ricasoli herinnert de rooverijen, die op verschillende tijdstippen in het Koningrijk Napels zijn ge pleegd. Hij spreekt in ongunstige bewoordingen over het voor malige Napelsche leger, hetwelk bestaande uit 180 duizend goed gewapende en uitgeruste manschappen voor een handvol helden terugtrok en zich sedert aan rooverij schuldig maakte somtijds stak het de vaan der Bourbons op welke het onteerd heeft, door haar niet te verdedigen, en nu onteert het die verder door haar te maken tot het zinnebeeld van moord en roof. Ricasoli betreurt het, dat hij moet erkennen, dat de Napelsche rooverijen de hoop zijn der Europesche reactie, waarvan het middenpunt te Rome is. De Koning van Napels slaat te Rome munt en onderhoudt de roovers. De gelden van den Pieterspenning dienen om roovers in alle gedeelten van Europa aan te werven. De amunitie en de wapenen ko men uit Rome. De huiszoekingen en arrestatiën onlangs dooi de Fransche troepen bewerkstelligd, laten deswege geen twijfel meer bestaan. Dat bet bof van Rome in de Napelsche rooverijen de hand heeftis blijkbaar. Ricasoli hoopt dat dit een krachtig argument zal opleveren en aantoonen dat het wereldlijk gezag van den Paus niet alleen veroordeeld wordt door de onwederlegbare logica der nationale eenheid, maar ook dat het onbestaanbaar is geworden met de beschaving welke niet kan dulden dat in het middenpunt van de catho- liciteit middelen beraamd worden om de dwinglandij te her stellen en dat met oogluikende toelating en onder aanmoedi ging der Ministers van hemdie op aarde den God van liefde en vrede vertegenwoordigt. Het hof van Rome steltdoor op dien weg voorttegaande godsdienstige belangen iri de waag schaal, zonder de wereldlijke belangen te bevorderen. Deze algemeene overtuiging zal aan de Italiaansche regering de taak zeer vergemakkelijken welke zij niet kan afwijzen nl. om aan Italië en tevens aan de kerk de vrijheid en waardigheid terug te geven. Op de graanmarkt te Munchen heeft de oude tarwe een prijsvermindering ondergaan en was zeer aangeboden. Nieuwe waarvan slechts geringe partijtjes ter markt werd gebragt,was wegens de goede kwaliteit zeer gezocht. Bij den Koning van Pruissen bestaat het stellige voor nemen om reeds zeer spoedig den Keizer van Frankrijk te Straatsburg te ontmoeten. Volgens berigten uit St. Domingo hebben de Spaansche autoriteiten besluiten uitgevaardigdwaarbij de slavernij op dat eiland voor altijd wordt afgeschaft, een ieder die boven gemelde besluiten zal trachten te schendenzal zich de straf op den hals halen bepaald bij de wet op zamenzweerders. Aangaande den laatsten overtogt van Prins Alfred van Noord-Amerika naar Liverpool, aan boord van de Arabia, wordt deze aardige anecdote verteldDe Prins was zoo afge trokken en stilzwijgend jegens al de passagiers, dat hij altijd alleen at terwijl deze op het dek waren, en steeds,de meest afgezonderde plek koos om zijn sigaar te rooken. Een Noord- Amerikaanwiens opmerkzaamheid dit niet ontgaan was, vroeg den majoor Cowell naar de reden van dit gedrag, waarop deze ten antwoord gaf, dat de Prins volgens bepaalde voor schriften van den Engelschen gezant te Washington handelde. Daarop wilde de majoor het gesprek voortzetten en vroeg broeder Jonathan naar diens meening over de Amerikaansche zakenmaar deze hernam terstondwik verzoek u vergiffenis dat ik mij daarover niet uitlaat, want de Regering der Ver- eenigde Staten heeft mij bepaaldelijk gelast over die zaken niet te spreken." In den Wetgevenden Raad aan de Kaapstad beeft de heer de Roubaix een wetsontwerp ingediend, om de kerkelijke ordonnantie van 1843 zoodanig te wijzigen dat voortaan de kerkeraden en leeraars door de mansledematen zouden worden verkozen. Er kwamen spoedig verzoekschriften vóór en tegen deze wet in in de meesten van welke men zich tegen het beginsel verklaarde dat de Staat zich met de kerk bemoeide, maar in den Raad zelf gaven verscheiden leden te kennen dat de Staat wel de gelijk het recht had om verandering in de kerkelijke ordon nantiën te maken doch dat het onraadzaam was zulks thans te doen. Welken invloed deze zaak op de Synode hebben zal is nog onbekend. De Weslyanen gaan te Grabamstad een Athaeneum voor hun Kerk oprigten en een coadjutor van den R. K. bisschop der Kaapstad is daar aangekomeu.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2