N°. 465. Maandag 2 September. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSC Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 ti. 9 m.; 6 u, 9 m.; 9 u. 9 m. Naaf- Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Reerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Poitbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 ra., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 6 en 22 over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 unr. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens vau 910 uur. Kastoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsen dageliiks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Z. M. heeft HD. adjudant in buitengewone dienst, den generaal-majoor baron van Geenbevelhebber der te Milligen kamperende troepenbenoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden, in zijnen rang overteplaat- seu bij het reg. grenadiers en jagers den kap. A. C. J. de Favauge, van het 7de reg. inf.; - den maj. P. C. de Wiese, van het 2de reg. inf., op non-activiteit te stellentotdat nader omtrent hem zal worden beschikt; - te benoemen bij den generalen staf, tot kapitein van de 3de kl. (naar ouder dom van rang) deD lsten luit. A. J. W. van der Schrieck van dien staf; bij het wapen der inf., bij het 1ste reg. tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang den lsten luit.-adj. C. P. T. Pippinghegenvan het reg. grenadiers en jagers; bij het 2de reg., tot maj. den kap. der 1ste klasse, J. J. Rost van Tonningen van het corps. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den lsten luit. H. P. J. van Wensen, bij de dienstdoende schut terij alhier, en in zijn plaats benoemd den 2den luitenant H. van Hall, alsmede tot 2de luitenants Mr. J. Luzac en Mr. H. J. Kist. Men verneemt, dat de benoeming van Mr. P. P. van Bosse tot lid der commissie voor de Staats-Spoorwegen is geschied buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De Kamer van Koophandel en .Fabrieken te Amsterdam heeft tot haren Secretaris benoemd, den heer H. P. G. Quack. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de heer Wirtzlid van den raad van statedoor den Koning van Pruissen is benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar, 2de kl.; de heer Grenier, hoofd-ingenieur van den spoorweg, Guil- laume Luxemburg, tot ridder der orde van den Rooden Ade laar, 3de kl. en den heer Mesch, ambtenaar bij het ministerie van buitenlandsche zaken, tot ridder dier orde, 4de klasse. Het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland heeft he= den uitspraak gedaan in de zaak van J: Speijer. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gebouw, waarvan te voorzien was, dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, en hem te dier zake veroor deeld tot de straffe des doods, uittevoeren te Rotterdam. Den 17den September e. k. zal voor de arr.-rechbank te 's Hertogenbosch terecht staan de heer P. uit Tilburg, be klaagd van het, in den namiddag van den Ssten Julij 11. circa half twee uur in zijn fabriek, aangrijpen van en een duw op de linkerborst toebrengen aan den smidsknecht van zijn fa briek, die op dat oogenblik ledig stond en op zijn aanmer king dat er werk genoeg waszeide, niet verder te kunnen werken en zulks voorts bepaald weigerde en op den daartoe gegeven last onwillig was de fabriek te verlaten ten gevolge van welk aangrijpen de smidsknecht zich losrukkende, is ge struikeld en gevallen, waarna bedoelde heer P. andermaal zijn knecht, die hem dreigde dood te steken, heeft vastgegrepen en de fabriek uitgeduwd; zijnde de knecht op den 21sten Julij daaraanvolgende overleden, blijkende uit de lijkschouwing dat deze is gestorven aan een longontsteking, ontstaan na die feitelijkhedendie de oorzaak van den dood kunnen geweest zijn en dat de aan de long bevondene alteratien zijn ontstaan ten gevolge van uitwendige feitelijkheden. Het openbaar mi nisterie heeft een aantal getuigen in deze zaak gedagvaard. Te Almelo zal door den heer Meibergen een gember bierbrouwerij worden opgerigt zooals in Nederland nog niet bestaat. De genomen proeven moeten de beste uitkomsten heb ben opgeleverden volkomen gelijk staan aan het bier, dat in Engeland wordt vervaardigd. In den omtrek van Odoorn heeft de laatste hagelslag1 O O alleen 80,000 schade toegebragt aan het te veld staande gewas. Te Utrecht bedraagt het getal schoolgaande kinderen 6246waarvan drie vierde kosteloos, of tegen een zeer gering schoolgeld, onderwijs geniet. Het getal kinderen tusschen de 6 en 12 jaren, die in het geheel geen onderwijs genieten, wordt berekend op 452. Men meent, dat het meer algemeen getrouw en langdurig schoolbezoek der kinderen zonder mede werking der ouders niet kan verkregen worden. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Vlissingen en te Hilversum Ds. J. O. de Vijver, te Veenendaal; te Wilnis den kand. M. A. Gooszen. Toezegging van beroep, bij de Herv. gemeente te Arkel, gedaan aan den kand. W. de Meyser. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Rhenen (Utrecht) door Ds. J. W. Felixpred. te Nieuwe Tonge. Donderdag 11. had te Leyderdorp een treffend ongeluk

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1