ZONDAGSBLAD COUPEUR, NEDERLANDSCHEVOLK. Ad verte ntiën. Vaderlandsche Oudheden ONS PROGRAMMA. ontvallen dat de tusschenkomst van den Alcade noodig was om hem te beschermen tegen de Spanjaarden, die aanwezig waren. De Alcade moest zelfs den Franschmandie door den Xeres en zijn nationaal gevoel verhit, ah een razenden om zich heen sloeg, doen binden, om hem in hechtenis te nemen. Onlangs is in Engeland een wet vastgesteldbepalende dat alle postkantoren, welke postwissels afgeven, ook als spaarbanken zullen kunnen dienenhet doel is aan de arbei dende volksklasse overal in den lande gemakkelijke en besten dige gelegenheid aantebieden om geld veilig en rentegevend te beleggen. Deze wet zal eerstdaags in werking worden ge- bragt. De daarvoor vereischte reglementen zijn reeds door de regering vastgesteld. Met den 16den Sept. zullenom te be ginnen drie honderd postkantoren als spaarbanken voor het publiek worden opengesteld. Elke som van minstens 1 sh. en hoogstens 30 p. st. zal er worden aangenomen. Van éénen persoon zal niet meer dan 30 in een jaar, en 150 in het geheel worden aangenomen. Voor de aangenomen sommen zal 2j pCt. rente in het jaar worden betaald; deze rente zal op den 31 sten Dec. van ieder jaar berekend en bij het kapitaal gevoegd worden en daarmede vervolgens naar dezelfde ver houding rente dragen. Wanneer het kapitaal door bijvoeging van verschenen rente tot 200 is geklommenhoudt de bij voeging van rente op, en moet de inlegger of een gedeelte van zijn kapitaal uit de spaarbank terugnemen, of het geheel kapitaal renteloos in hare bewaring laten. Volgens berigten uit New-York wordt het verlies der geconfereerden in den slag bij Springfield begroot op minstens 2000 dooden en gekwetsten. Generaal Price is niet gevallen en de dood van generaal M'Cullach wordt ook in twijfel getrok ken. Generaal Fremont heeft St. Louis in staat van beleg ver klaard. Generaal Hardee rukt met 12 a 15000 separatisten naar Pilot Knob op, waar de bondstroepen slechts 5000 man met acht stukken geschut sterk zijn. Het congres der Zuide lijke confederatie heeft zijn militaire jurisdictie over Delowa- ren, Maryland en Missouri uitgestrekt en tracht in die stateu regementen te vormen. Uit de Kaap de Goede Hoop wordt berigt, dat de wet gevende raad het voorstel tot annexatie van geheel onafhan kelijk Kafferland bij de Kaapkolonie heeft goedgekeurd. Het eiland Ichaboe is formeel bij de Kaapkolonie ingelijfd. Het tegenwoordig stelsel van immigratie zou waarschijnlijk gehand haafd worden. De opbrengst van kokosnootolie op de Zuidzee-eilanden neemt bestendig toe. Den 11 Junij arriveerde de schooner Marilda van Hawaiian en het eiland Fanning binnen twaalf dagen te Honolulu, waar zij 12,000 gallons van die olie aan- bragtbenevens het berigt dat alles op het eiland naar wensch ging. Op hare terugreis zou zij de nieuwe te Honolulu ver vaardigde oliepers medenemen, wier bezit de eigenaars in staat zal stellen den tegenwoordigen voorraad van bereide olie, en zulks met groote besparing van kosten te verdubbelen. De lading zou denkelijk aan boord van het Amerikaansch bark schip Comet, van San Francisco verzonden worden. De berigten uit Egypte komen allen daarin overeen, dat de onderkoning met den sultan Abdul-Azis wedijvert in het invoeren van bezuinigingen en hervormingen. Het schijnt in- tusschendat hij daarmede spoediger de verl angde resultaten zal verkrijgen dan de sultan, daar hij niet gelijk deze de uit gaven der marine en andere takken van openbare dienst ver hoogt met de gelden die hij op de dienst van zijn paleisenz. bezuinigt. Een voornaam punt is het tevens, dat de onder koning de effectieve sterkte zijner armee, welker hooge op voering trouwens door niets werd gewettigd een belangrijke vermindering heeft doen ondergaan hetwelk dan ook het meest doortastende middel was om de financien van Egypte op den i besten voet te verzekeren. Er wordt te HUUR ge vraagd eene Vrije KAMER. Adres onder Lett. P. F. L. A. bij den Boekhandelaar JACs. HA ZENBERG CORN»Z. In een der grootste KLEEDERMA- KERS WINKELS, wordt gevraagd een GEROUTINUEERD diegenen welke te Parijs en Londen eenige jaren als zoodanig werkzaam zijn geweesten met de Fransche Taal bekend zijnzullen in aanmerking komen. Adres met Franco brieven Letter ft. ft. bij den Boekhande laar F. GUNST, Achterburgwal, bij de Huiszittensteeg te Amsterdam. Verkoopiiig in de Slads-Bank van Leeuing le Leyden. Op Dingsdag den 10den September 1861, des voormiddags ten 10 ure, van Ver stane Panden, zoo van Juweelen, Goud, Zilver en Horologiën, als van Wollen, Lin nen en andere, zoo gemaakte als onge maakte Goederenbeleend in de maand Mei 1860. Zijnde daags vóór den Verkoopdag, des Voormiddags van 10 tot des Namiddags ten 2 ure, voor een ieder te zien. Tentoonstelling: VAN te Alkmaar, betrekkelijk de Belegeringen der Nederland- sche Steden gedurende den Oorlog met Spanje van het jaar 1567 tot 1576, welke geopend zal worden op 8 October 1861. De COMMISSIE voor de Jaarlijkscke Viering van Alkmaar s-Verlossing in 1573, die van Gemeentebesturen en bijzondere Personen reeds belangrijke toezeggingen ontvangen heeftverzoekt Bezitters van goede Afbeeldingen der Feiten en Hoofd personen en van Voorwerpen bij die fei ten gebruikt, of ter gedachtenis er van vervaardigd zoo zijwegens onbekend heid der Commissie met dit bezit, nog niet zijn uitgenoodigd haar die Voorwer pen te willen toevertrouwen en daarvan opgave te doen aan den Secretaris der Commissie, Dr. J. J. DE GELDER te Alkmaar. CHRISTELIJK VOOR HET UITGEGEVEN DOOR Ï3. GERDES. Het schijnt eene noodzakelijkheid geworden te zijn, dat men, bij het uitgeven van een Tijd schrift op Christelijk gebied, de rigting aangeeft, welke men wenscht te volgen. Andere Tijdschrif ten Week- en Maandbladen hebben dit gedaau. Waarom zouden wij het dan ook niet doen Wy vinden het zelfs zeer billijk, want daar de kunst om valscbe voor echte waar te verkoopen, ook tot in ons land is doorgedrongen, krijgen de koopers vrees om alles aan te nemen, wat op de markt wordt aangeboden. Nu gelooven wij wel, dat ieder, die met onzen naam en onze rigting op Christelijklitterarisch ge bied bekend is, verzekerd kan zijn, dat wij heru steeds goede vruchten zullen aanbieden; nogtans, zoo voor ons zeiven als voor de koopers, achten wij het wenschelijk, dat wij duidelijk ons pro gramma bekend maken. Wij wenschen ons volk degelijke Christelijke lectuur in handen te geven. Wij zeggen degelijke, omdat wij onder dege lijke lectuur zulke lectuur verstaan, die eene blijvende waarde heeft voor ieder hartdat be hoefte heeft aan de regtvaardigheid. (Rom. X 10). Wij zeggen Christelijke lectuur, om dat alles wat wij schrijven Jezus Christus, Zijne verlossing en heerlijkheid tot middelpunt zal hebben. Wij hebben ons tijdschrift Zondagsblad ge noemd, omdat wij zeer wenschen dat ons volk, dal in de week weinig tijd heeft tot lezen, zich des Zondags heilzaam zou kunnen bezig houden. Ons Boek of Tijdschrift zal vrij zijn van alle politica. Wij willen ons volk niet in het doolhof en op de slingerpaden eener onberekenbare uitkomst lei den maar zullen hen, met de hulpe Gods, langs den door God, in Zijn onfeilbaar woord, aan gewezen weg, brengen naar die plaats van waar alleen alle heil en zegen afdaalt, namelijk het kruis van Jezus Christus. Wij zouden ons tijdschrift *de Vriend," kunnen noemen, omdat wij bovenstaand doel op de meest innemende, minzame en vriendelijke wijze willen bevorderen. En daar een ware vriend, op zijnen tijd, bestraft, vermaant, waarschuwtaanmoe digt en beloont; omdat hij weent met de wee nenden zich verblijdt met de blijdenzullen ook wij als zoodanigen tot ieder komen, die ons slechts de deur openen wil: Evenmin als wij ons met de politiek (staatkunde) bemoeijen, zullen wij ons met polemiek (twistleer)

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3