Builenlandsch Nieuws. Te Helgoland vierde den II Augustus jl. Frans Heiken mogt genoemd wordenen niet voor de ochtendschemering trinsen de feestvierenden uiteen. O Donderdag ten een ure nam de feestviering een einde en riep men elkander het afscheid toe, dat een weemoedigen in druk maakte op vele bejaarden en grijzendie zich niet durfden vleijen vijf jaren later tot hetzelfde doel te zullen bij eenkomen. Dat is de ernstige lesdie aan elk feest altijd een somberen achtergrond geeft eui bij het gejuich een wanklank doet hooren. Wel hem, die altijd zoo feestviert, dat hij voor zich zelf niet behoeft te schamen, en zoo leeft, dat hem het scheiden nimmer moeijelijk valt. - De feestvieringen van het Me talen Kruis houden eenmaal zeker voor goed op: wanneer het einde, wie de laatste feestvierende Metalenkruisridder zal zijn? dat weet geen mensch. In een der plattelandsgemeenten van ons vaderland be stond de gewoonte, dat de Burgemeester de patentbladen door den veldwachter aan de huizen der patentpligtigen liet bezorgen, ten gerieve der ingezetenen, om niet in het drukke van den oogst door het heen en weder gaan naar het ge meentehuis den kostbaren tijd noodeloos te verspillen. Vroeger ontving de veldwachter daarvoor 10 cents van elk patentblad, maar in de laatste jaren geschiedde die bezorging kosteloos terwijl er nimmer klagten werden vernomen, wegens plaats gehad hebbende te late of verkeerde bezorging. Onlangs is echter bij een circulaire aanschrijving het gemeentebestuur aangemaandom de patentpligtigen bij publicatie opteroepen om ter bestemder tijd en plaats hunne patenten te komen afhalen. Nu zijn er onder hen, die meer dan een uur moeten gaan om daar te komen, en blijft er een weg, dan moet de Burgemeester, krachtens art. 2 van het Koninklijk besluit van den 17 October 1820, onverwijld dat onafgehaald patent blad laten bezorgen aan den deurwaarder der dir. belastingen, die in de stad, waar de controleur woont, zijn verblijf heeft. Die deurwaarder maakt daarvan proces-verbaal op, moet ander half uur loopen, om dat stuk uittereiken en wachten tot dat de patentpligtige het patent in zijn bijzijn heeft geteekend voor welke verrigtingen hij tien cents, zonder meer, mag in rekening brengen. Heden Vrijdag morgen overleed aan verval van krach ten in den leeftijd van ruim 64 jaren den Edel. Achtb. heer Mr. Corneille Jean Luzac, president van de arrond.-rechtb. en lid van den Gemeenteraad te Leiden. In de verschillende betrekkingen, die hij bekleedde, was hij ijverig en trouw werk zaam en een man van beginselen waaraan hij zich vasthield en waarvan hij niet afweekter wille van personen of om standigheden. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 63°. Heden Vrijdag 's morgens te 6 uur 62°, te 8 uur 64°, te 12 uur 66°, des namiddags te 2 uur 68°, en te 4 uur 66°. Een geestelijke te Turin Professor Ranellois met een naaister, voor wie hij liefde had opgevat, in het huwelijk ge treden nadat beiden tot het protestantisme waren overgegaan. Dat voorbeeld zal onder de jonge Iialiaansche geestelijken niet zonder navolging blijven en misschien ook buiten Italië sym pathie verwekkenofschoon de overgang tot het protestantisme tot zulk een doel geen de minste waarde heeft. Men moest aan de geestelijken vrije keuze latennaar den apostolischen regel: dat die trouwt, doet goed, die niet trouwt, nog beter, maar 't is beter te trouwen dan te branden. - De zedelijkheid zou er bij winnen en de Roomsche kerk daarom er niet door lijden. In de maand September zal het gerechtshof te Bruchsal moeten behandelen de vier volgende zaken: 1°. Aanslag op het leven van den Koning van Pruissen door Oscar Becker; 2°. Poging var. vergiftiging door den barones von Baumbach op haren echtgenoot; 3°. Moord van den werktuigkundige Braunstein van Offenbachdoor den behanger Seufertuit Karlsruhe, en 4°. Vergiftiging van zijn huisvrouw door den verwer Dietz uit Baden-Baden. zijn 75-jarig huwelijksfeest. Hij is bij iedereen, die ooit Hel goland bezochtbekend als natuurdichter, en die er kwam verzuimde het bezoek niet. Heiken ging als knaap ter zee en kon toen niet lezen of schrijven. Door eigen oefening verkreeg hij groote kundigheden en schreef later gedichten in de Frie- sche en Duitsche taal. Hoewel zijn geestvermogens thans sterk verminderen heeft hij nogthans dezer dagen de gelukkige red ding van den Koning van Pruissen in een lied bezongen. Door de ingezetenen van het stadje Dudelsheim werd dezer dagen, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe Sy nagoge, een lofwaardig voorbeeld van godsdienstige verdraag zaamheid gegeven. Nadat zij bij het bouwen op alle mogelijke wijze de behulpzame hand hadden geboden en daardoor aan de Israëlitische gemeente aldaar eenige duizende guldens had den bespaard, woonden de geestelijkheid en de voornaamste ingezetenen de plegtige inwijding met broederlijke belangstel ling bij. Ook van hunne zijde hadden de Israëlitische inge zetenen vroeger rijkelijk bijgedragen tot het bouwen een er protestantsche kerk. Een achtenswaardige familie te Weenen werd in de vo rige week door een ontzettend voorval in diepen rouw gedom peld. Een bij haar dienend kindermeisje had zich met den aan haar zorgen toebetrouwden zuigeling naar het glacis der ves tingwerken begeven en het kind aldaar op het gras nederge- legd, om op een kleinen afstand met haar vrijer te praten. Toen zij weder naar het kind terugkeerdevond zij het in een roerloozen toestand en met verwrongen gelaatstrekken. Verschrikt beurde zij het op en beproefde alle middelen om het weer bijtebrengen maar te vergeefs. Luid jammerend droeg zij het nu naar huis bij de ouders. Een geneesheer werd gehaald en deze verklaarde, dat het kind gestikt was. Bij nader onder zoek bleek, dat een muis het kind was in den mond gekro pen en in de keel gedrongen. Het dier werd insgelijks leven loos uit den slokdarm van het kind gehaald. Keizer Napoleon heeft aan de stedelijke besturen doen gelasten om de plaatselijke belastingen op de levensbehoeften zooveel mogelijk te verminderen. Te Parijs loopt een gerucht", dat de Keizer een viervou dig verbond gesloten heeft met ItaliëSpanje en Zweden tegen Engeland. In zijn pleitrede ten behoeve van den heer Mirèsbe streed de heer Crémieux ten sterkste het rapport van deu expert ten opzigte der inventarissen, die, volgens den verde diger, niet het bedriegelijk karakter hebben, dat door de aan klagers daaraan is toegeschreven. Wel is waar hebben de fi- nantiele operatien van den heer Mirès verliezen opgeleverd maar welke ondernemingen van dien aard ondergaan die niet Wat de verspreide dividenden aangaat, zij waren wettig ver kregen. De expert, de heer Monginot, heeft zich, volgens den verdediger, vooral ten opzigte der inventarissen van 1859 en 1860 vergist, en bovendien op de dienst van 1860 ver liezen gebragtwelke niets anders dan het gevolg der inhech tenisneming van den heer Mirès op den 17 Februarij 1861 geweest zijn. Het is blijkbaar, zeide de heer Crémieux, dat de vermindering der waardendoor de kas der spoorwegen geleden, nadat de heer Mirès in de gevangenis gebragt was, hem niet verweten kouden worden. Daarna heeft de heer Allon de verdediging van den heer Alphonse Simeon voorgedragen, die, zeide hij, ter goeder trouw gehandeld heeft. Hebben er bedriegelijke handelingen plaats gegrepen de heer Simeon was daarvan volslagen on kundig. Het juist nagaan der handelingen van het beheer is bovendien zeer moeijelijkvooralwanneer men met een behendig verantwoordelijk directeur te doen heeft, wiens be lang medebrengt een ander ten opzigte van den staat der zaken te misleiden. Graaf Simeon betoogde de advocaat Allon verder, heeft niets anders gedaan dan wat de overige leden van deu raad van toezigt gedaan hebbennamelijk de stukkeu natezien welke hem voorgelegd werden heeft men hem bedrogen het was zijn schuld niet. De advocaat-generaal, de heer Bar bier, verkreeg daarop het woord om de beschuldiging voltehouden. Uit Madrid wordt berigtdat bij eeu diner ten Hove een der Secretarissen van het Fransche gezantschapdoor deu uitmuntenden Spaanschen wijn opgewekt, zich zulke uitdruk kingen over Isabella II als Koningin en als vrouw heeft laten

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2