Buitenlandsch Nieuws. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 79°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 62°. Heden Donderdag 's morgens te 6 uur 56°, te 8 uur 65°, te 12 uur 69°, des namiddags te 2 uur 71°, en te 4 uur 69°. lingen en van het aantal namens haar uittebrengen stemmen. III. Rekening van het vorigeen begrooting voor het vol gende jaar. Aanwijzing van drie afdeelingen tot onderzoek der rekening en begrooting in 1860. IV. Rapport der com missie, benoemd ter vorige vergadering, aan welke opgedra gen is te onderzoeken in hoeverre de krachten dezer maat schappij aan de instelling, bevordering of uitbreiding van landbouw-onderwijs in deze provinciën zouden kunnen worden dienstbaar gemaakt. V. Berigten der afdeelingen omtrent: 1°. de longziekte en gedane inentingen2°. proevengenomen naar aanleiding van het verslag van de heeren Dr. van der Boon Mesch en von Baumhauer, uitgebragt ter algemeene ver gadering 1860, (meded. en ber. 1860, blz. 240 en volg.); 3°. proeven met het kaasstremsel van den heer J. van Geuns te Haarlem; 4°. proeven met verschillende hulp- of kunst- mesten 5°. de varkensziekte en de aangewende middelen daar tegen. VI. Voorstel van de afdeeling Hoorn en omstreken, dat de Holl. Maatschappij van Landbouwdoor het uitschrij ven van prijsvragen of op een andere wijze, pogingen aanwendde tot het bekomen van een of meer boekjes over de landbouw kunde, geschikt voor de vatbaarheid der leerlingen op de scholen voor het lager ouderwijs ten platten lande. VII. Voor stel van het hoofdbestuur, dat door de maatschappij worde uitgeloofd hare gouden medaille en 100, voor de meest vol ledig gedane proefneming van droogleggen (draineren) in Zuid- of Noord-Holland. VIII. Voorstel tot het aannemen van leden van verdiensten. Mededeeling omtrent de boekerij der maatschappij. X. Bepaling van de plaats en de maand tot het houden der zestiende algemeene vergadering in 1862, in Zuid-Holland. XI. Benoeming van een lid van het hoofdbe stuur. Daartoe worden door het hoofdbestuur aanbevolen de volgende heerenwier namen in alphabetische orde gesteld zijn, als: Voor een lid uit Zuid-Holland, in de plaats van den heer T. P. Viruly, in 1860 benoemd ter vervanging van den heer A. H. van der Boon Mesch, die met 31 Dec. 1861 moest aftreden: de heer C. H. baron van Pallandt, te Rijks dorp, onder Wassenaar; de heeren W. Rooseboom te Vianen en J. D. Viruly, te Voorburg. Ter gelegenheid der algemeene vergadering en tentoonstel ling zullen er gegeven worden concertenharddraverijen en onderscheiden volksvermaken. Dingsdag tegen den avond heeft de persoon K. te 's Hage in een tapperijdie vroeger nooit door hem werd bezochtna aldaar iets gebruikt en een brief geschreven te hebben, zich met een pistool een schot in de borst toegebragt, dat onmidde- lijk zijn dood ten gevolge had. Hij laat een diep bedroefde weduwe en kinderen na. Men zegt, dat er te Amsterdam hier en daar verzak kingen en grondinstortingen plaats hebbendie onrust baren omdat deskundigen bewerendat de oorzaak ligt in het weg spoelen der gronden. Anderen denken aan de voorspelling van Dr. Ludeman, dat Amsterdam eenmaal weder door het water zal verzwolgen worden. Dingsdag nacht zijn te Amersfoort 14 hooischelven ver brand veroorzaakt door het broeijen van het hooi. De vlam men bereikten eene buitengewone hoogte en die vuurzee le verde een indrukwekkend gezigt op. Gelukkig waren in de nabijheid geene woningen. Beroepen bij de Herv. gemeente te Benschop Ds. P. A. T. Nahuys te ter Aa, en bedankt door Ds. J. W, Felix te Nieuwe Tonge voor het beroep naar de Herv. gemeente te Rhenen. Bij het schijfschieten heden morgenin de duinen bij Katwijkdoor het bataillon van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoenzaten als naar gewoonte in den waarne mingspost een onder-officier en eenige manschappen, welke door ingraving en aard-ophooging volkomen naar den kant der schutters tegen hunne schoten gedekt zijn. Een dier puntkogels kwam tegen het ijzer van den schijf, recocheteerde achterwaarts en trof den sergeant Weusman eerst in de vin gers en daarna in de kaak waarin hij bleef zitten. Door den officier van gezondheid van Weelop het terrein aanwezig werd de kogel er uitgehaaldde wond uitgewasschen en eene pleister daarop gelegden zal de sergeant er met den schrik afkomen. Volgens berigten uit Turin hebben er thans desertien plaats in het Italiaansche leger, zoowel aan de grenzen van Frankrijk als aan die van Venetie. Men gelooft dat die ge provoceerd worden door geheime comités, die den tegenwoor- digen stand van zaken in Italië vijandig zijn. - De organisatie van het Hongaarsch legioen is geregeld. Het zal den eed af leggen op de Hongaarsche constitutie en tevens den eed van Koning Victor Emanuel, voor zoolang het in Italië blijft. Uit Napels wordt berigt dat, toen 11. Zondag de generaal Cialdini zich in de hofloge van den San Carlo schouwburg vertoondehet geheele publiek opstond en een geruimen tijd riep: leve Italië, leve Victor Emanuel, leve Cialdini! 't welk nog,'met meer geestdrift herhaald werd, toen de zanger Bas- sini genaderd was aan eenige woordendie van toepassing op Venetie konden gemaakt worden. In den stand der Romeinsche kwestie is nog geen ver andering gekomen. De heer Thouvenel heeft van Ricasoli een nota ontvangenwaarin op de terugroeping der Fransche troe pen wordt aangedrongenen tegelijkertijd is van Antonelli een nota ingekomen, waarin de Fransche regering uitgenoo- digd wordt, hare troepen in Rome te laten. Men hoopt, dat de aankomst van den heer Benedetti te Turin de ontknooping der zaak eenigzins zal bespoedigen. Te Turin zal hij niet zoo lang op een audiëntie behoeven te wachten, als de heer Ni gra te Parijs. Naar men verneemt zal Koning Victor Emanuel den gezant reeds daags na zijn aankomst ontvangen. De bekende Hongaarsche uitgewekenegeneraal Klapka, heeft, in den vorm van een brief aan Garibaldi, een soort van manifest geschrevenwaarin hij het hooge belang doet uitkomen van de eendragt tusschen de Hongaarsche en Ro- maansche volksstammen in deze gewigtige oogenblikken. Ter wijl in Italië, zegt hij, de godsdienst en de legitimiteit door de reactie als hefboomen worden gebruikt om de onweten den en zwakken te beheerschenis het in Hongarije het verschil der nationaliteiten en hare natuurlijke gevoeligheid, die worden geëxploiteerd om den onderlingen haat der rassen levendig te houden. In Italië wordt de groote nationale be weging voorgesteld als vijandig tegen godsdienst en maat schappij in Hongarije wordt die beweging voorgesteld als onvereenigbaar met de vrijheid en ontwikkeling der andere nationaliteiten aan den Donau. De Hongaarsche Landdag heeft, alvorens uiteen te gaan, als een der grondbeginselen van de Hongaarsche con stitutie geproclameerddat alle volken van Hongarijemet name de MagyarenSlaven Romanen DuitschersServen Rutherienenz. beschouwd worden als nationaliteitenmet volkomen gelijke rechten die door middel der individuele vrijheid en het recht van vereenigingzonder eenige beper king hun nationale wenschen kunnen verwezenlijkenbinnen de grenzen van de eenheid des lauds. De Berlijnsche dagbladen behelzen een uitvoerig stuk, waarin zekeren schoenmaker van den baron von Seufft Pilsacb, lid van het Heerenhuis, terugvordert zijn 20-jarige dochter, die tegen haar wil en zonder de toestemming van haar va der zich bij hem bevindt. De generaal-superintendent Buch- sel wordt van medepligtigheid beschuldigd, 't Schijnt dat zucht tot proselietenmakerij in het spel is. De literarische faculteit te Lyon heeft, na afgelegd examen, de onderwijzeresMad. Daubié, bevorderd tot kandidaat in de letteren. Prins Napoleon is, na het kamp der separatisten te Ma nassas te hebben bezocht, te New-York teruggekeerd. Hij zal zich naar den Niagara begeven. Eenige dagen geleden deed men in een der steenkolen groeven van "den heer Botfield, te Dowley bij Birmingham een wel niet voorbeeldeloozemaar toch zeldzame ontdekking' Op een diepte van ruim 200 Engelsche ellen werd de aau'

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2