Buitenlandsch Nieuws. De berigten, betreffende het aardappelengewas luiden over bet algemeen ongunstig. In den Zuidplaspolder bij Gouda is het nog al redelijk uitgevallenmaat overigens is in Zuid- Holland de aardappelenoogst ongunstig. De ziekte is vroeg ingevallen en heeft de groei tegengegaanzoodat het beschot klein en onrijp is. In Gelderland, Zeeland, OverijsselNoord- Holland en Utrecht openbaart zich, in meerdere of mindere matehetzelfde verschijnsel. Op zanderige en ligte gronden het minst ongunstig. Het bestuur der gemeente Voorschoten heeft de land bouwers en grondeigenaars in de gemeente schriftelijk uitge- noodigd, ter bijwoning eener vergadering in de raadkamer der gemeente op Dingsdag den 27sten dezer maand, ten einde te 'beraadslagen over het houden eener tentoonstelling in het jaar 1862. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam heeft tot herder en leeraar beroepen Ds. E. Laurillard, predikant te Leiden, nevens wien op het drietal waren geplaatst Ds. B. ter Haar, te Nijmegen en Ds. H. de Veer, te Delft. Op Donderdag den 29sten Augustus aanstaande, zul len bij gunstig weder door het muziekkorps der schutterij, op het plantsoen, de volgende muziekstukken uitgevoerd worden N°. 1. Grande Marchekühner. u 3. Cavallerie-Polkabertil. n 4. Fantaisie sur des motifs d'opéra's Italiennes Solo pour divers instruments buggenhoüt. a 6. Signal-Marchekühner. Aanvang des avonds te ®es ure. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad: De staat van zaken in de Z. en O. afdeeling van Borneo blijft alles behalve bevredigend. Er is volstrekt geen vordering te bespeurenniets wat als voorbode van een naderend einde des oorlogs verwelkomd worden kan, Onze officieren verzeke ren, integendeel, dat de vijand groote vorderingen maakt in de krijgskunst, en dat zijn zoogenaamde laf hartigheid hem be gint te verlaten. Trouwens, wat men vroeger als lafhartigheid beschouwde was hoofdzakelijk het volgen der taktiek, die van oudsher de beste is bevonden tegen een invallenden vijand, de afmattende taktiek, waardoor Fabius Cunctator Eome redde en waaraan la grande armee haar ondergang te wijten heeft gehad. Maar het is nu bij verschillende gelegenheden geble ken, dat de vijand ook stand te houden weet en niet altijd bij de nadering der onzen op de vlugt gaat. Te meer eer voor onze dapperen die niet schromen hem, waar zij kunnen, op te zoeken en te bestoken - maar helaaseer alleen is geen voldoende vergoeding voor het kostbaar bloedtelkens weder ten offer gebragtenschijnbaar ten minstezonder eenig belangrijk resultaat. De hoop, die men op den goeden uitslag der tegen Antasari gerigte manoeuvres gevestigd had, is geheel verijdeld; de kolonne Schuak heeft onverrigter zake moeten terugkeeren. Volharding zij ons echt-Nederlandsch wachtwoord; zij alleen zal ten slotte de overwinning kunnen schenken die, zoo zij door dapperheid en beleid verkrijgbaar ware, sints lang verkregen zoude zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 62°, Heden Dingsdag 's morgens te 6 uur 63°, te 8 uur 68°, te 12 uur 70°, des namiddags te 2 uur 70°, en te 4 uur 71°. Men schijnt te Eome sedert eenige dagen de zaken al zeer donker inteziendaar men vreesde voor een den Paus vijandige rigting in de Napoleontische politiek, zoowel als voor een ongunstige wending der gebeurtenissen. Ook de Paus schijnt daarvan een somber voorgevoel te hebben daar hij tegenwoordig buitengewoon ernstig gestemd is en geen enkel opgeruimd oogenblik heeft. Hij had in de laatste dagen weer te lijden aan een ligte ontsteking aan het beendie evenwel weder geweken is. Men bragt de reis van Mgr. Nardi door Frankrijk met die bekommering van den Paus in verband. De Italiaansche regering heeft besloten in al hare be zittingen voorloopig met uitzondering der Napelsche provin ciën het paspoorten stelsel afteschaffen. De gemalin van den Sultan van Turkije is dezer dagen voor het eerst in een equipage uitgereden, welke geheel op Europesche wijze ingerigt en bestuurd werd, en door eenvou digheid en netheid uitmuntte. Overal op haar weg presen teerden de soldaten het geweer. Deze nieuwigheid in de Turk- sche etiquette vond levendigen bijval. Te Wiesbaden bevinden zich thans de Koning van Wur- tembergde Koning van Belgiede Prins van Oranje en Lord Clarendon. Onder de vakken van wetenschapwaarvan de beoefe ning voor de officieren van het Fransche leger verpligtend js gemaakt, behoort thans ook de photographic. Men verzekert, dat de jeugdige gemalin van Prins Napo leon zich in gezegende omstandigheden bevindt en dat zij eer lang naar Frankrijk zal terugkeeren. Sir George Grey zal als gouverneur-generaal van de Kaapkolonie worden opgevolgd door den tegenwoordigen gou verneur van Britsch Guyana* Philip Edmond Wodehouse. De New-York Herald begroot de waarde van de door de kaperschepen der Zuidelijke confederatie genomen ladingen en vaartuigen op 30,000,000 doll. Het kunstcongres te Antwerpen is Woensdag 11. geslo ten. Ten aanzien der rechten van den kunstenaar betreffende de reproductie van zijn 'Werkwerden vijf punten vastgesteld als: 1°. de kunstenaar heeft alleen het recht de reproductie van zijn werk toetestaanhij behoudt dat recht na den ver koop daftrvantenzij het tegendeel is geconstateerd2°. de wet behoort den namaak van kunstwerken tot misdrijf te ver klaren, vervolgbaar op de klagt der benadeelde partij; 3°. het plaatsen van een valsche naamteekeniug op een kunstwerk i9 te straffen als elke andere valschheid in geschriften4°. de wetten op den ongeootloófden namaak moeten ook daar van toepassing zijnwaar de namaak met industriële doeleinden geschiedt; 5°. het congres moet de middelen om een algemeene wetgeving te verkrijgen ter bescherming van den internatio nalen' kunsteigendomaan de onderhandelingen der regeringen te moeten overlaten. Bij de tweede sectie waren 3 punten voorgesteld: 1°. Staat de uitdrukking der monumentale kunst op de hoogte der an dere uitingen van den geest onzes tijds? 2°. Is de vereeniging van bouw-, beeldhouw- en schilderkunst niet onontbeerlijk in de monumentale kunst? En welke hervormingen zou men bij het onderwijs der schoone kunsten dienen intevoerenten einde die vereeniging tot stand te brengen 3°. Is het niet in de vereeniging "Van bouw-, schilder- en beeldhouwkunst dat de monumentale kunst de bestanddeelen zou vinden van een nieu wen stijl, die het kenmerk van onzen tijd draagt? - Alleen het 2°. punt had tot degelijke discussien aanleiding gegeven. De vergadering vereenigde zich met de conclusie der sectie in deze. Dat van de tweede sectie werd uitgebragt door den heer Waagenèer, hoogleeraar te Gent en was wederom een mees terstuk van duidelijke, beknopte zamenvatting der hoogst interessante discussien aldaar gevoerd. Niet zonder malice constateerde hij de beweringen van de heeren Eeichersper- ger, James Weale en Alberdingk Thijm (ten deele), dat men na de XlIIde éeuw steeds was achteruitgegaan en dat het diepe verval onzer bouwkunst ten naanwste zaraeu- De strijd tusschen neiging en pligt zal wel ernstig zijn voor den mandie tot een keuze geroepen wordtwaarin hij niet mag worden bemoeijelijkt door de talrijke bewijzen, die de Leidsche gemeente van haar innig verlangenom hem te behoudenzou willen geven. Deze behooren toch onder de lastige beleefdheden, die men bewijst, niet altijd aangenaam voor hem wien zij betreffenen die welligt en terecht liever wilde, dat niemand hem verhinderde, om uitsluitend te raad plegen en te volgen de stem van zijn geweten; want dan zal het besluit altijd goed zijn voor den leeraar en voor de ge meenten, die hem bezit en die hem verlangt. Een wijs man regelt zijn be«luit niet naar den zin eener menigte, maar gaat zijn eigen weg. 2. Ouverture de l'Opéra. Le Domino Noir hérold. h 5. Les filles du Ciel. Valseschübert.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2