Buitenlandsch Nieuws. tot 1859, jaarlijks in een vrij regelmatige verhouding, van 62,604 is geklommen tot 124,188, en dus in vijf jaren is verdubbeld, zoodat het bedrag daarvan bijna gelijk staat met het bedrag der in die gemeenten aan de instellingen van weldadigheid verstrekte subsidiën. Dat het platte land door deze wetsbepaling bovenmate meer wordt gedruktis blijkbaar, daar in de 13 voormalige steden dezer provincie met een grootere bevolking dan de 184 Gemeenten ten platten lande, bestaande uit 327,139 ingezetenen in de eerstetegen 295,796 in de laatste, deze restitutien in het eerste jaar slechts heb ben bedragen circa f 34,000 en in hetzelfde tijdvak zijn ge klommen tot 52,149, zoodat zij in 1859 iets meer dan de helft van die ten platten lande bedroegen en in de voor melde vijf jarenin stede van te zijn verdubbeldslechts met de helft zijn vermeerderd. Wij kunnen dit, voor vele gemeenten schier ondragelijk bezwaar, hetwelk uit de toepassing der Wet voor de gemeen ten teu platte lande ontstaat, niet anders verklaren dan uit het uiteenloopend beginsel, hetwelk de Wet en de kerkelijke re glementen omtrent de verpligting tot het verleenen van on derstand hebben aangenomen en uit de bedroevende onder vinding, dat de Wetgever zich heeft bedrogen in zijn billijke verwachting, dat de kerkelijke armbesturen, dankbaar voor de hun gelaten vrijheid en onafhankelijkheid van eenige wet telijke verpligting, zich algemeen zouden beijveren om hunne roeping met belangstelling (e volbrengen, en de leden der gemeenten zouden opwekkenom hen door ruime giften in staat te stellen daaraan te voldoenvermits het meer en meer blijktdat vele kerkelijke armbesturen den kring hunner wel dadigheid zooveel mogelijk beperken en zich niet alleen aan de ondersteuning der behoeftige leden hunner gemeenten waartoe zij volgens de kerkelijke reglementen verpligt zijn onttrekken, wanneer die elders geboren zijn en dus volgens de wet in een andere gemeente domicilie van onderstand heb benterwijl vaak de nagelaten minderjarige kinderen van lid maten van den kerkdijken onderstand worden uitgesloten." Te Rotterdam hebben reeds talrijke aanvoer van aard appelen uit Engeland plaats gehadalwaar overvloed van dit gewas bestaat. *De kwaliteit is goed en de prijzen zijn lager dan die, welke in de laatste dagen voor inlandscb gewas zijn betaald, Te Zierikzee is den 16 een gouden bruiloft gevierd door een paar dat, ofschoon tot den behoeftigen stand behoorende, bij de voltrekking des huwelijks evenwel door 4 leden van den raad als getuigen was geadsisteerd en talrijke eerbewijzen van de gansche stad had ontvangen. Dit huwelijk was name lijk voltrokken op Keizer Napoleon's naamdag, hetgeen boven dien medebragt, dat het echtpaar een gift van 300 franken van den Keizer ontving. De bruidegom bad in zijn vroege jeugd zijn voeten door de vorst verlorenzoodat hij op hou ten beenen loopt. Aan de Harddraverij te Oegstgeest namen 1.1. Dingsdag de volgende liefhebbers deel, als: J. Groenewegen, te Stompwijk, met zijn paard een Bruine Witvoet de Juffer, bereden door C. Groenewegen. M. Hyl- kema te Akkrummet zijn paard een Bruine Merrie Flora bereden door N. van den Berg. A. Kroes te Zeeburg, met zijn paard een Zwarte Ruin Snel, bereden door A. Houtman. P. H. Frombergh te Watergraafsmeer, met zijn paard een Zwarte Merrie de Wiese, bereden door P. H. Frombergh. H. van Driel te Hazerswouden met zijn paard een Zwarte Ruin de Norg, bereden door G. van Driel. P. van Beek te Leidenmet zijn paard een Zwarte Merrie Pie, bereden door J. van Beek. J. C. Mets te Zuidpias, met zijn paard een Witte Ruin de Ztoaan, bereden door P. van Zanten. M. Hylkema te Akkrummet zijn paard een Zwarte Merrie de Juffer, bereden door N. Stallinga. M. den Breems te Vlaardingenmet zijn paard een Zwarte Merrie de Lietze bereden door P. H. Frombergh. N. Wafelbakker te Am sterdam met zijn paard een Zwarte Ruin de Kobelbereden door A. Houtman. Dingsdag namiddag is inde Bierbrouwerij de Posthoorn alhier een treffend ongeluk gebeurd. Een knecht, Andries Gijsenijwas belast met het schoonmaken van een bierkuipdie 11. Zatur- dag was gebruikt. Door de aanwezige stikstof is hij bewuste loos daarin nedergezegen en hetzelfde lot onderging ook de tot zijn hulp toegesnelde knecht Martinus Ederzeel. Zij zgn beiden levenloos en niet zonder gevaar voor hen, die tot red ding zich in de kuip begaven, daaruit gebaald. Zij waren ge huwd en laten huisgezinnen met kinderen na, terwijl beider vrou wen in hoogst zwangeren toestand verkeeren. - 't Schijnt dat onvoorzichtig nederdalen in de kuipzonder de gewome proef neming met licht, oorzaak van dit ongeluk is. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 68°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 58°. Heden Woensdag morgen te 6 uur 53°, te 8 uur 63°, te 12 uur 65°, des namiddags te 2 uur 67°, en te 4 uur 64°. De politie te Napels heeft een nieuw Bourbonsch comité ontdekt, dat zijn bijeenkomsten hield ten huize van zekeren heer Galizia vroeger ambtenaar bij de douanen, en zoon van een kamerheer van Koning Frans. Het huis werd omringd en hierna volgde een onderzoek. Galizia, een Bourbonsch officier, Lacaldano genaamd, en Berrieen spion der reactionnaire benden, werden in hechtenis genomen. Voorts leidden de pa pieren van dit comité tot de ontdekking van velerlei geheimen. Garibaldi zal zich naar luid van een berigtden 7den September naar Napels begeven, ten einde aldaar den gedenk dag te vieren van zijn iutogt nadat Sicilië eD een deel van het Zuidelijk vasteland reeds door hem bevrijd waren. Berig- ten uit Turin langs gewonen weg ontvangen melden ten dien aanzien eenige nadere bijzonderheden welke wel is waar nog niet officieel, maar toch belangrijk genoeg zijn om er de aandacht op te vestigen. De markies Trecchivroeger adju dant van Garibaldi en thans ordonnans-officier des Konings, heeft zich naar Caprera begevenzoo men wilmet het doel om den voormaligen dictator tot het vertrek naar Napels te bewegen. Zijn populariteit, die, zooals men weet, in het Zui den steeds zeer groot iszal de regering zich op die wijze ten nutte makenom verbetering in den toestand te brengen. Na den aanslag van den student Becker heeft Koning Franciscus II uit Rome een gezant als afgevaardigde naar Koning Wilhelm van Pruissen gezondenom hem met het behoud van zijn leven geluk te wenschen. Die gezant is ontvangen alsof Koning Frans nog te Napels regeerde en werd begif tigd, even als de Napelsche gezant te Berlijn, met het groot kruis der orde van den rooden Adelaar. Uit Pesth wordt medegedeeld dat de leden van het Huis der Afgevaardigden den Heer Deak een prachtig album ten geschenke zullen aanbiedenbevattende de photographische portretten van al' zijne mede-afgevaardigden. Alleen tot versie ring vau bedoeld geschenk zijn 4000 fl. bestemd. Nog wordt uit. die stad berigt dat de Koninklijke Hongaar- sche tafel het volgende besluit heeft uitgevaardigd1°. dat voortaan geene Israëlieten als advocaten zullen worden toege laten en 2°. dat de zoodanige die onder eene vroegere rege ring als pleitbezorgers zijn ingeschreven zich daarvan in het vervolg zullen hebben te onthouden. Te Darmstadt heeft een verschrikkelijke wraakoefening plaats gehad. Zeker jong mcnsch was 's morgens in een hotel afgestapt, waar hij gewoonlijk logeerde, en waar hij met de dochter van den waard betrekkingen had onderhouden, die naar het scheenniet zonder gevolg waren gebleven. Hij had, ondanks gedane beloften, een ander meisje gehuwd, dat hij onvoorzigtig genoeg was meêtebrengen. Het slagtoffer zijner ontrouwdie betn sedert eeuigen tijd scheen vergeten te heb ben gevoelde plotseling al hareu toorn ontwaken en een bak met kokend t water opgevat hebbendegoot zij die op zijn hoofd leeg, met dit gevolg, dat hij in wanhopigen toestand naar het gasthuis moest worden overgebragt. Te Weeneu worden toebereidselen gemaakt tot viering van het 400-jarig bestaan der boekdrukkunst aldaar. De eerste drukker was 'Ulrich Haan die in het begin van 1462 zich als boekdrukker te Weenen vestigde en den 20sten Augustus van dat jaar de stad moest verlaten omdat hij een schot schrift had gedrukt gerigt tegen den toenmaligen burgemees ter Hölzer. Er loopen allerlei geruchten omtrent zeer belangrijke

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2