N°. 454. Dingsdag 20 Augustus. A". 18<V1 Binnenlandseh Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zoa- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkaa regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel* reeht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbusligticgen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m.'s middags te 12 's namiddags te 3 u. 45 ca,, 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Ri=k»-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 unr. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 unr; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Heden vereerde H. M. onze Koningin Rotterdam met een bezoek om een en ander in oogenschouw te nemen. Te half 12 ure stapte H. M. af aan het Ziekenhuis, en, rond geleid door HH. Bestuurdersgaf li. M. van hare belangstel ling in deze inrigting de meest mogelijke blijken sprak nu en dan een opwekkend woord tot de zieken en gaf ten slotte HD. tevredenheid over het geziene in de meest vleijende be woordingen te kennen. Van het ziekenhuis werd de togt in open rijtuig naar het zeemanshuis genomenom ook in oogenschouw te nemeu. Het heeft H. K. H. prinses Marianne der Nederlan den behaagdhonderd loten te nemen voor de loterij van voorwerpen uit de tentoonstelling van Nijverheid te Haarlem. Door het bestuur der academie van beeldende kunsteD en technische wetenschappen te 's Hage is de heer Ph. Koe- leman benoemd tot directeur dier academie, in plaats van wijlen den heer van den Berg. Het bouwen eener nieuwe kazerne te Leeuwarden, is aan genomen voor de som van f 165,982 door E. J. Visser, wo nende aldaar. Zaturdag heeft te Haarlem de aangekondigde groote harddraverij plaats gehad, door het schoonste weder begun stigd. De meest gerenommeerde harddravers namen daaraan deel. Na eeu langdurigen kampstrijd werd de prijs behaald door de zwarte merrie de Lietse toebehoorende aan den heer M. den Brems te Vlaardingenterwijl de premie werd ge wonnen door den zwarten ruin van den beer D. Vermaat te C'harlois. Z. M. de Koning van Beijereu heeft ook de hard draverij gezien, en zal, naar men opmerkt, geen ongunstig denkbeeld hebben gekregen van den toestand van den boe renstand, want het vrouwelijk personeel, daarbij tegenwoordig, blonk uit door het tentoonspreiden van gouden en juweelen versiersels. Woensdag avond trad Ds. J. H. Gunning Jr., Zondags te voren als leeraar bij de Herv. gemeente te 's Hage beves- tigdvooi de eerste maal, in de Groote Kerk, als voorgan ger dier gemeente op. Tot deze eerste ontmoeting van leeraar en gemeente was een aanzienlijke schare van belangstellenden opgekomen, terwijl ook thans weder vele leeraren van naburige en zuster-gemoenten de godsdienstoefening bijwoonden. De nieuwe leeraar sprak zijn intreë-rede uit, naar aanleiding van de woorden, Johannes III, vs. 3: "Jezus antwoorddeen zeide tot hen voorwaar, voorwaar zegge Ik u tenzij iemand wederom geboren worde, hij kan het Koningrijk Gods niet zien." Op grond van deze hooggewigtige verklaring des Heeren han delde de leeraar over [de noodzakelijkheid der wedergeboorte vooral aantooonendedat door de ervaring van het leveu dat met haar aanvangt, de leer des Christendoms bij den wedergeboren mensch zich ontwikkeltof tot bewustheid komt, m. a. w. dat de geloofsleer in den grond der zake slechts is de slotsom der ervaringen van het geloofs-leven: aan de uiteenzetting van welke waarheid hij de belijdenis zijner opvatting des Evangelies liet. voorafgaan. De in vele opzigten merkwaardige rede werd met de grootste belangstel ling aangeboord. Wij hadden gisteren avond het genoegen het Lombar- dijsch Alphen-Jagercorps te hooren. Het was te bejammeren dat dit concert zoo weinig bezocht waswant nimmer hoor den wij een corps dat met zoo een geriDge sterkte zulk een verbazend effect weet daartestellen. Zij zijn slechts acht in getal en echter is de inslrumentering zoo uitmuntendde uit voering zoo juist en met zooveel aplomb, dat men zich een volledig orchest (dat is fanfaren-corps) zou wauen te hooren. Met hunne koperen instrumenten (op één na) voerden zij de verschillende stukken van het programma, meestal uit de moderne Ilaliaansche schooluit met inachtneming der nuan ces, op een wijze, die het betrekkelijk klein auditorium in verrukking bragt. De piano's, in den volsten zin des woords, werden opgevolgd door een kracht van uitvoering, die het bewijs leverde dat ieder executant daar voor zijn partij staat. Ieder N°. viel de daverendste toejuiching ten deel, dat vooral het geval was met de scène, Air en Miserere uit de opera Trouvere van Verdi, waarvan het slot dan ook herhaald werd. Ook het weder werd later ongunstig, daar, na het uitvoe ren van de Garibaldi-marsch in den tuin, een hevig omweder kwam opzettendat èn executanten èn publiek naar de ruime zaal in Zomerzorg voerde, alwaar, na het ontsteken der gaz, onze Garibaldisten met hunne roode kielen en eigenaardige hoeden met vederen een fantastiek schouwspel opleverden. (Ingezonden.) De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zatur-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1