Buitenlandsch Nieuws. heeft weten heen te slaan en onze versterking te Mengkatim heeft bereikt. Van meer gewigt zijn de ongeregeldheden welke in de re sidentie Tagal hebben plaats gehad. Het schijnt dat de be volking dier landstreek den zwaren tegen een uiterst gering loon haar opgelegden arbeid moede isen er heeft tengevolge daarvan een demonstratie van p. m. 600 personen plaats ge had die zich over den druk der cultuur- en heerendiensten bij het hoofd des bestuurs zijn komen beklagen. Het antwoord was: afstraffing (d. i. geeseling) der zoogenaamde belhamels; maar het is de vraag of de bevolking zich met zulk een ant woord op den duur tevreden stellen zal. De aanhoudende regens hebben aan de suikerfabriekanten veel nadeel toegebragt, zoowel wegens het verrotten van het nog te veld staand riet, als wegens de moeijelijkheid van het droogen der ampas, die als brandstof onmisbaar is. De stand van het rijstgewas op Java is niet ongunstig, be halve in Grobogan waar de oogst bijna geheel is mislukt. In Bagelen ziet het er allertreurigst uit, daar de na den afloop der overstroomingen aangeplante tweede gewassen door nieuwe bandjers zijn weggespoeld of vernield. In den ellendigen toestand der havenwerken te Batavia zal, naar het schijnteindelijk afdoende voorziening komen. Tot offic. van gezondh. 2de kl. bij het leger in O. I., is benoemd de offic. van gezondh. 3de kl. S. Hartog. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 71°,' des avonds te 8 uur 69°, te 10 uur 67°. Heden Vrijdag morgen te 6 uur 66°, te 8 uur 74°, te 12 uur 74°, des namiddags te 2 uur 71", en te 4 uur 66°. Volgens een berigt uit Turin is het gouvernement op zijn aanvrage verwittigd, dat de Sardinische troepen door de Franschen niet belet zullen worden de uit Napels verdreven oproerlingen des noods op het Pauselijke grondgebied te ver volgen en zal de generaal Cialdini nu onverwijld de operatien op groote schaal aanvangen. Berigten uit Napels melden, dat aldaar dezer dagen ne gen priesters benevens een en twintig gewezen hoofdofficieren van het Bourbonsche leger, op bevel van den generaal Cial dini, in hechtenis zijn genomenals betrokken in een gesme den, doch tijdig ontdekten aanslag om te Napels de omver geworpen regering te herstellen. De gearresteerde officieren zjjn naar Genua ingescheept. Niet lang geledenzag men in de straten van Turin een stoomrijtuigdat zich door de drukke straten vrij bewoog. Iedereen was verbaasd dit rijtuig dat zware rookwolken uitblies zich zoo snel te zien voortbewegen, terwijl het tevens met buitengewone juistheid de belemmeringen, door andere rijtuigen veroorzaaktvermeed. Dit rijtuig behoort den Generaal Bordino, die er tevens de uitvinder van is. Het heeft, de vorm eener Calèche en kan een twaalftal personen bevatten. Daar het bij de weigering der Hongaren om leden naar den rijksraad te zenden, moeijelijk zal zijn een leening te sluitenzal de Oostenrijksche Minister van Financiën waar schijnlijk zijn plan tot hervorming der bank ten uitvoer bren gen. Daardoor toch zullen voor 133 millioen obligatiën van 1860, die verpand waren, aan de regering terug komen, die ze ad 75 pCt. aan een vereeniging van binnen- of buiten- landsche kapitalisten zal overgeven. Men hoopt zoo doende 100 millioen te krijgen, om in de behoeften van het oogenblik te voorzien. De instructie in de zaak van Oskar Becker is thans afgeloopen en de acten zijn opgezonden naar de rechtbank van het Midden-Rijndistrictwaartoe de stad Baden be hoort. De voorloopige instructie had plaats naar aanleiding der aanklagt van gepleegde poging tot moord en van een aanslag van hoog verraad op de Duitsche bondsconstitutie. Het is nu de vraag of de rechtbank die aanklagt evenzoo zal formuleren, dan wel of zij zich alleen zal bepalen tot de aanklagt van poging tot moord. Verschillende personen meenen het laatste te mogen aannemente meer omdat Becker zijn on verschilligheid zoo ver drijft, dat hij het er in zijn antwoor den op schijnt toeteleggenom ook wegens hoogverraad te recht te staanen hij zich reeds uitgelaten heeft liever op het schavot dan in een tuchthuis te willen sterven. Een der ijverigste voorstanders der reactionnaire of zoo genaamde Kreuszeitungspartijde geheimraad Dr. Julius Stahl, is den 10 dezer, na kortstondige ziekte, in de badplaats Bruckenau ontslapen. Hij was een gedoopt Israëliet, en be hoorde sedert tot de warmste voorstanders van het rechtzin nig Christendom. Nu twintig jaren geleden werd hijals op volger van professor Ganztot den leerstoel in de rechten aan de Berüjner Universiteit benoemdmaar uithoofde zijner bekende gevoelens bij het grootste gedeelte der studerende jongelingschap niet gunstig ontvangen. Men kent zijn na de gebeurtenissen van 1848 aangenomen en verkondigde stelling: »het gezag, niet de meerderheid." Den 3 dezer woonde hij het feest in de gehoorzaal der genoemde Uni versiteit nog bij. Hij heeft den ouderdom van 60 jaren bereikt. Te Pinthal is voor een paar dagen iemand begraven die den ouderdom had bereikt van 92 jaren; veertig jaren wa» hij in dienst geweest van een familie. Hij werd grafwaarts ge leid door vier zijner kinderen die den ouderdom hadden van 58 tot 78 jaren, benevens een 97-jarigen grijsaard, in zijn eerste jeugd een speelmakker van den overledene. De laatstge noemde is een nog zoo krachtig man, dat hij, met veldarbeid den kost verdienende, op den dag na de treurige plegtigheid met andere personen zich bezig hield met het inoogsten van hooi. De jongste berigten uit de wijnbouwende districten mel den dat de oogst in de streken van Bordeaux belooft van een gewoon jaar te zullen bedragenMedoc zal veel en van goede hoedauigheid opleverenin Bourgondië Orleans en het Zuiden zal de oogst die van een gewoon jaar overtreffen. Men verzekertdat Keizer Napoleon ontevreden is dat de Keizerin aan den Kroonprins streng Katholijke grondstellingen tracht inteprenten. De Koning van Zweden heeft aan den maarschalk Mac- Mahon de Serafijnen orde verleend. Het was Maandag te Parijs zoo buitengewoon warmdat zich niemand zonder dringende noodzakelijkheid op straat ver toonde. Men zag niet alleen geen wandelaars, maar ook slechts enkele rijtuigen, terwijl het asphalt op de trottoirs in de zon nehitte smolt en zoowel de weinige voetgangers als de paarden blijkbaar onder de drukkende atmosfeer leden. Met betrekking tot de verklaring der Engelsche regering in het Lagerhuis, dat de subsidie voor de veertiendaagsche mail naar Singapore en China met het einde van Junij zou ophouden, meldt de Singapore Free Press, dat in weerwil van de intrekking dier gouvernementssubsidie men toch zal voort gaanzooals gewoonlijk, om de veertien dagen te verzenden. Maandag teekende de thermometer in de straten van Londen 110° F. in de zon, en 95° a 97° in de schaduw. Op opengelegen plaatsen, zooals in de Parken, teekende de ther mometer des middags 119° F. Maandag avond heeft een vrouwelijke Blondin een wan deling gedaan over een koord, gespannen over de Theems, tegenover Cremorne Gardens. Tot op 100 voet van den rech teroever der rivier genaderdwas zij niet in staat verder voort- tegaan, dewijl het koord op hoogst gevaarlijke wijze begon te schommelen. De zijtouwen, waardoor het schommelen van het koord moest belet wordenhad men afgesnedenhetzij met een boosaardig opzetof om het daaraan bevestigde lood te stelen. De kunstenares verloor hierdoor echter geen oogenblik haar tegenwoordigheid van geest, maar wierp haar balanceerstok weg en liet zich langs een der afgesneden touwen in een sloep zakken, deed zich naar den oever roeijen en verscheen eenige oogenblikken later op het tooneelwaar zij door de duizende toeschouwers met luide betuigingen van bijval werd begroet. Op de Londensche tentoonstelling is een portret van een hond, Mustapha genaamd, die behoorde aan een schuitenvoer der te St. Cloud in de wandeling bekend als de sterke Ro bert. Daar het Robert niet voor den wind ging en de in Frank rijk ingevoerde hondenbelasting hem bezwaardebesloot hij Mustapha te verkoopen. Maar de hond, die niet tot de schoonsten van zijn geslacht behoorde en daarenboven op dat oogenblik

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2