Buitenlandsch Nieuws. getal deelgenooten na den eersten Mei 1860 verminderd met 940. Woensdag morgen tusschen 2 en 3 ure is in de Nieuwe Haven te Rotterdam de knecht van den Leidschen schipper Los, genaamd Jacobus Lut, over boord gevallen en ver dronken. Woensdag hield de vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerksnijverheid in Nederland onder de leiding van den voorzitter des Hoofdbestuurs, Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens, te 's Hage hare 10de algemeene vergadering. - Op deze bijeenkomst waren de afdeelingen AmsterdamDordrecht, Gravenhage's Hertogenbosch en Zwolle vertegenwoordigd. Na het uitbrengen van een uitvoerig verslag nopens den toe stand der vereeniging over het afgeloopen jaar, werden de af tredende leden des hoofdbestuurs, Jhr. Janssens en de heer M. L. Hermans met algemeene stemmen als zoodanig herko zen en in plaats van den heer P. de Meijer, die voor de eer eener herkiezing had bedankt, insgelijks met algemeene stem men benoemd de heer H. W. Veth, te Dordrecht. - Behalve dat tot uitreiking van vereevende getuigschriften aan 20 ver dienstelijke werklieden uit Dordrecht, 's Gravenhage'9 Hertogen bosch en Zwolle werd besloten werden velerlei onderwerpen met fabriek- en handwerksnij verheid in verband staande behandeld overwogen, verdedigd en bestreden. - Nogtaus kenmerkten zich de discussieu, hoe levendig soms ook gevoerd, door eerbiediging van slks individueel gevoelen, die de uiting van de denkbeelden vrijlaat, maar door wisseling van gedachten tot waarheid zoekt te komen. Na afloop der Vergadering die van 's morgens 11 ure tot 's namiddags te 4 ure voortduurde, vereenigden zich de le den des hoofdbestuursde afgevaardigden en onderscheidene leden der afdeeling 's Gravenhage aan een vriendscbappelijken maaltijd, in de zaal der Sociëteit Zeerustte Scheveningen aangerigt. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 64°. Heden Donderdag morgen te 6 uur 62*, te 8 uur 69°, te 12 uur 71°, des namiddags te 2 uur 73°, en te 4 uur 71°. -De Italiaansche regering heeft besloten tot het houden eener tentoonstelling van schoone kunsten en nijverheid te Flo rence in de maanden September en October dezes jaarswaardoor Italië voor de eerste maal de werken zijner kunstenaars uit de laat ste jaren en de voortbrengselen zijner nijverheid en van zijn land bouw onder het dak van een kristallen paleis zal vereenigd zien. Ook Rome en Venetie kunnen daar vertegenwoordigd worden. Reeds houden twee duizend werklieden zich met de daarstelling van dat gedeelte van het nijverheidspaleis bezig, dat de schilder- en beeldhouwwerken bevatten zal. Prins van Carignanneef des Konings, is eerste voorzitter der commissie voor de tentoon stelling, die door den Koning in persoon zal geopend wor den. Gelijktijdig wordt een vergadering van Italiaansche ge leerden en letterkundigen gehoudenwat in de laatste vijftien jaren niet plaats had. Een groot aantal Mennoniten, gevestigd in de provincie Pruissen, heeft het voornemen te kennen gegeven om naar Rusland te vertrekken. Eenige personen uit hun raidden zijn naar Petersburg geweest, teu eiude over de voorwaarde dier landverhuizing te onderhandelen. Bij die gelegenheid zijn zij aan den Keizer voorgestelddie zich lang met hen heeft on derhouden en zeer gunstige vooruitzigteu geopend heeft. Bij hun komst in de Krim, ontvangt ieder hunner in eigendom eenige morgen lands, vrijdom van alle belastingen en de mi litaire dienst. De oorzaak van hun vertrek is deze: tot heden zijn zij niet verpligt gewordende wapenen te dragenmaar het schijnt dat de regering bezwaar maakt aan de leden dezer gemeente dien vrijdom voortdurend te doen genieten. Hierte gen verzetten zij zich en, indien de zaak niet wordt geschikt verlaten zij bet land. Volgens berigt uit Hanover was aldaar Dingsdag het ge rucht in omloop, dat de Kroonprins te Nordernei bij het ba den was verdronken. Door de sterke branding omgeworpen bekend werd, heeft hij onmiddelijk ruime geschenken doen toe komen aan de personendie zijn zoon hadden gered. De Kroonprins heeft den ouderdom van 16 jaren bereikt. Indien men het volste vertrouwen mag schenken aan de opgaven door de belastingschuldigen gedaanter bepaling van de som door hen als incometax te betalen dan worden in Engeland, Wallis en Schotland (de leden der hooge aristo- werd hij medegesleept door de terugloopende baren en kon slechts met groote inspanning worden gered. Zoodra die tij ding van den gelukkigen afloop van het ongeval den Koning cratie niet medegerekend) onder de bankiers, handelaren ree- ders, fabriekanten, rechtsgeleerden, kunstenaars enz. slechts 25,000 personen gevonden, wier inkomen 500 beloopt; van 500 tot 600 inkomen zijn er 6073; van 600 tot 700 3468; van 700 tot 800 2295; van 800 tot 900 slechts 1965 en van 900 tot 1000 niet meer dan 901 personen. Er worden binnen het Koningrijk van Groot-Brittanje daaren tegen 128,570 personen gevonden, die een zuiver jaarlijksch inkomen bezitten van 100 a 150 Op de Tentoonstelling van Landbouw te Leeds waren 560 honden, verdeeld in 43 klassen. Bij lederen bond was naam, ouderdom en prijs, benevens den naam van den in zender vermeld. Van vele honden was ook de afkomst opge geven. De duurste hond behoorde tot de 30ste klasse die der Terriers, beet True, is 5J jaar oud en kost 5000. Te Turnhout zyn gepasseerde week 3 personen tot de doodstraf veroordeeld, uittevoeren binnen die gemeente; 2 be schuldigd van het bedelaarsgesticht te Hoogstraten te heb ben willen in brand steken, en een wegens pogiug tot moord in genoemd gesticht. Bij het uitspreken van het vonnis he- goDnen zij allen te lagchen. Prins Napoleon en zijn echtgenoot zijn te New-York aangekomen. Zij hebben de merkwaardigheden der stad bezig- tigd en de Prins heeft met onderscheiden burgerlijke en mi litaire autoriteiten een onderhoud gehad. Met de meeste be langstelling heeft hij van de laatstgenoemden narigten van het tooneel des oorlogs en de militaire inrigting des Lands ver nomen. De Prins vertrekt naar Washington met den heer Se ward den zoon van den Secretaris van Staat, die hem de uitnoodiging van den President had overgebragt om derwaarts te komen. De Prinses blijft gedurende zyn korten uitstap achter. De Moniteur meldt, dat de Keizer Dingsdag bij de ope ning van den boulevard Malesherbes, in antwoord op de aan spraak van den prefect der Seineden baron Haussmannzijn tevredenheid heeft betuigd wegens de verfraaijing der hoofd stad. Door de uitvoering van die groote werkenworden nood zakelijk sommige belangen benadeeldhet is de pligt van het bestuur die zooveel mogelijk in aanmerking te nemen en te vens om aan het werk kracht bijtezettende minder begun stigde klasse te beschermenen het stijgen der prijzen van voorwerpen van eerste behoefte tegentegaan. Sedert bet han delsverdrag met Engeland is in werking gekomenis de uit voer der zoogenaamde articles de Paris bijna verdubbeld. De Keizer beveelt het stedelijk bestuur aanom voor zoover de finantien dit zullen toelatende rechten op de goederen vau eerste behoeften te verminderen. Het regeringsblad bevat voorts de besluiten, waarbij tot buitenge woon gezant worden benoemd: de HH. Benedetti, bij het hof van Italië; Reculot bij dat van BeijerenDamrémont bij dat Wurtemberg. Bij de marine hebben ook talrijke bevorderingen plaats gehad. Voor eenigen tijd wandelde Keizer Napoleon in de na bijheid van Vichy en mi9te het gebaande pad. Toevallig zag bij in de verte een man die op het veld aan den arbeid was en vroeg hem den naasten weg naar Vichy. De man naderde daarop en sprak hem bij zijn titel aan, toen hij aan zijn ver zoek voldeed. «Gij weet derhalve wie ik ben?" vroeg de Keizer. //Zeer zeker," was het antwoord, «herkent U. M. mij niet. Ik heh in der tijd twee dagen arrest gehad op het kas teel te Hamtoen ik U. M. in het geheim een pond tabak poogde te doen toekomen." De Keizer antwoordde: «Wel zoodan is het nu mijn beurt om die onaangename ontmoe- ting goed te maken. Ik zal er aan denken." Deze woorden

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2