N°. 450. Donderdag 15 Augustus. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAfiBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 n. 8 m.; 4 n. 5S m.; 9 n. 13 m. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 30 m 's middags te 12 n., 's namiddags te 3 u. 45 m.. 'tavonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triëst, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Hiü- s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.10 u. av. fittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. tommissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10— 2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijniea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 üur. Van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Naar men verneemt zou de eerste concessie tot den aanleg van een spoorweg van de vorstenlanden naar Samarang door den Minister van Koloniën zijn verleend. Verder berigt men, dat de Gouverneur-Generaal van Ne- derl.-Indie reeds met 1 September Java zou verlaten, om naar het moederland terugtekeeren. Het gala-diner dat gisteren ten hove heeft plaatsgehad, werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins van Oranje, de groot-officieren van 's Konings huis en die van het militair huis. 's Konings Ministersde nieuw benoemde gouverneur- generaal de heer Sloet van de Beelede voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalleden van de Eerste Kamer, Z, E. Khérédine, divisie-generaal en Minister van Marine, van den Bey van Tunis, buitengewoon gezant te 's Hagevoorts den generaal Mohammed BeyMustapha en den kolonel Mohammed Backouchbenevens eenige andere aanzienlijken. Gedurende het diner werden onder directie van den directeur van de muzijk van het regement grenadiers en Jagers, den heer F. Dunkier, door dat corps nnizijkstukken uitgevoerd. De rechtbank te Brielle heeft Dingsdag vonnis geveld in een zeer curieuse zaak. Twee boeren uit den omtrek schij nen ieder in het bezit te zijn geweest van een roodbruin merriepaardtwee jaren oudmet zwarte manen en staart en voorzien van een klein vlekje op den kop. De paarden werden naar de wei gezonden, doch een merrie raakte zoek. Elk der boeren beweerde nu dat het overgebleven paard zijn eigen dom was. Van daar een procedure met incedentenenquêtes, conventionele en reconventionele vorderingen. Mr. A. de Pinto advocaat te 's Gravenhage, trad op voor de partij die zich niet in het bezit van het paard gesteld had. Mr. G. J. A. Faber, advokaat te Botterdam, voor den bezitter. Vóór het geding was echter beslag op het paard gelegd en kreeg de merrie haar voeding op kosten van ongelijk. Bij de procedure tot van waardeverklaring van het gelegd beslag, verklaarden de getuigen van den eischer dat het paard in geschil zijn paard was. De getuigen van den gedaagde, opgeroepen tot het. leveren van tegenbewijs, verklaarden daarentegen dat de merrie behoorde aan den gedaagde. De rechtbank kon in dit geval moeijelijk het oordeel van Salomo in toepassing brengen doch heeftovereenkomstig de stelling van Mr. Faber, Zalig zijn de bezitters in ver band met de deugdelijkheid der verklaringen van de getuigen namens den gedaagde opgeroependen eischer zijn vordering tot van waarde verklaring van het arrest ontzegd en boven dien veroordeeld tot het geven van schadevergoeding aan den gedaagde of reconventionelen eischer, later optemaken bij staat mitsgaders in alle kosten der procedu re. In de zitting van den 's Gravenhaagschen Gemeenteraad van 11. Dingsdag was aan de orde een voorstel betreffende het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage. Dit voorstel strékt, om het in 1855 gesloten contract met de heeren J. W. Hol- trop en A. Beiinfante te wijzigen. Bij dit contract wa3 aan die heeren het dagblad overgegeven en de redactie een uit gifte toegestaan onder voorwaarde dat het blad geen staat kundige kleur mogt aannemendat het bij uitsluiting van andere bladen alle publicatiën kennisgevingen of advertentiën, van het gemeentebestuur uitgegaan ter plaatsing zou erlan genterwijl advertentiën van aanbestedingen, verpachtingen en verkoopingen ook aan andere dagbladen kunnen worden gegeven; voorts dat- aan de gemeentekas van het voordeelig jaarlijksch saldo, wanneer het duizend gulden of meer bedraagt, 10 pCt. zou worden uitgekeerd. Thans is in de gesloten zitting vau 9 Julij besloten een andere overeenkomst aan te gaanwaarbij bepaald zou wor den dat het dagblad verdeeld wordt in twee deelen een officieel en een niet officieel gedeelte; dat in het officiële ge deelte alle publicatiëu, kennisgevingen, advertentiën en mede- deelingen of beschouwingen, van het gemeentebestuur uitgaan de, zullen moeten worden opgenomen, terwijl alle gezegde publicatiëu, kennisgevingen, mededeelingen of beschouwingen, bij uitsluiting van alle andere bladenaan het Dagblad ter plaatsing zullen worden gegeven. Voorts is de bepaling van de jaarlijksche uitkeering van 10 pCt. van het voordeelig saldo in het nieuwe contract weggelatenevenzeer als de bepaling dat het Dagblad geen politieke kleur mag aanne men. - De verslagen van de zittingen van den gemeenteraad zullen kosteloos moeten worden opgenomen en van het blad een exemplaar kosteloos aan den burgemeester en de leden van den gemeenteraad moeten worden verstrekt. De heer H. C. Susan CHzn., boekhandelaar en uitgever al daar, heeft nu een adres aan den Raad ingediendwaarbij hij,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1