Buitenlandsch Nieuws. Julij het herigt heeft ontvangen, dat de Koning het aange boden gedenkteeken volgaarne aanneemt; dat het echter Z. M. aangenaam zoude zijn het gedenkteeken, in plaats van in het Park op het Loo, geplaatst te zien te Soestdijk, waar reeds andere herinneringen bestaan, door het volk aan 's Konings doorluchtigen en glorierijken vader geschonken, terwijl H. M. de Koningin-weduwe met de meeste bereidwilligheid daartoe hare toestemming heeft verleend. Naar men berigt heeft het werkje, door Multatuli ten voordeele der slagtoffers van den watervloed in Nederlaudsch Indie, uitgegeven getiteldWijs mij de plaats waar ik gezaaid heb, zuiver opgebragt een som van 1315,99. Men verneemt, dat door den offic. van Justitie te Roer mond een gerechtelijke vervolging is ingesteld tegen de leden van het slembureau, bij de laatste verkiezing voor den gemeen teraad van Wessem, als hebbende, zich aan verregaande wan ordelijkheden schuldig gemaakt door een groot aantal stem briefjes in de stembus te werpen zoodat er meer briefjes in zijn bevondendan er stemgeregtigden waren opgekomen. Vrijdag morgen arriveerde te Nijmegen, per stoomboot Agrippina, het muzijkcorps van het 17de Pruissische regement nfanterie uit Wezel en werd door het hoornmuziek van het lste regement infanterie de stad binnengeleid. - Onder het lossen van het geschut kwamen gedurende den geheelen dag de verschillende liedertafels aan en werden allen door hetzelfde muzijkcorps en dat der stedelijke schutterij ingehaald en naar het feestgebouw geleidwaar de eerewijn werd uitgereikt en de heer Clifford hen namens de feestcommissie met gepaste toespraken het welkom toeriep. Des avonds was de eerste re petitie die tamelijk wel bezocht werd en goed voldeed al hoewel men hoopt, dat het gevuld zijn der tent zal vergoe den, wat hare bouworde doet missen, namelijk het beant woorden aan de wetten der akaustiek. Er zijn thans bij de 300 zangers aanwezig. Omstreeks 10 ure deed een geduchte onweersbui vele der bezoekers huiswaarts keeren terwijl een hevige stomwind, die deze onweersbui vergezelde, menige vlag en wimpel der huizen de vrijheid in de lucht deed kiezen. Zaturdag morgen had te Nijmegen de tweede algemeene repetitie plaats van de uit Arasterdam, Utrecht, Rotterdam, Dordrecht, 's Hertogenbosch, Alkmaar, ZutphenHoorn, Zwolle en Kampen aangekomen liedertafelsdie feestelijk waren binnengehaald. Men schat het aantal zangers op 400. 's iNamiddags ten 5 ure trokken de liedertafels met hare kleu ren eri banieren onder begeleiding van het hoornmuziek van het infanteriegarnizoenvan de muziek der schutterij en van het Pruissische muziekcorpsin feestelijken optogt naar bet feestgebouwonder het bulderen van het geschutter uitvoe ring van het groot concert. Na het eindigen was er Vauxhal en een schitterende gasverlichting op het Valkhof, die even wel door den hevigen wind veel lijden moest. Er zijn onderscheiden berigten betreffende het hevig on- weder, dat Vrijdag avond heeft gewoed. Te Haarlem was een windhoos, die zware boomen heeft ontworteld, daken en schoorsteenen beschadigd, en de inrigting van de Zwemschool nagenoeg geheel vernield. - Te Texel is de bliksem geslagen in een boerenhuis, dat in den asch is gelegd. - Te Raalte, in Overijssel, wrerd een boerenwoning met have, vee, granen en hooi een prooi der vlammen. Een heer te Tilburg heeft Vrijdag 11. op het bureau van den Burgerlijken Stand aangifte gedaan der geboorte van zijn 20ste kind uit een huwelijk. De moeder was 43 jaren oud. In de Nieuwe Kerk te 's Hage werk Zondag avond door Ds. Moll, aan de gemeente de mededeeling gedaan, dat de oudste rustende leeraar Ds. Dermout het voorrecht mogt ge nieten, de viering van zijn (50-jarig huwelijk te herdenken. Ds. D. Chantepie de la Saussayepredikant bij de Walsche gemeente alhier, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Vlissingen bedankt. Het aantal zwemmers en baders, gedurende de afgeloopen maand Julij bedroeg aan de Zwem- en Bad-inrigting Rijn- zigt 5176. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags le 5 uur 63u, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 61°. - Zondag morgen te 6 uur 62°, te 8 uur 64°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 2 uur 71°, te 5 uur 69°, te 8 uur 65°, te 10 uur 62°. Heden Maandag morgen te 6 uur 59°, te 8 uur 66°, te 12 uur 74°, 's namiddags te 2 uur 82°, te 4 uur 84°. De generaal de Sonnaz is door Koning Victor Emanuel benoemd tot gouverneur van het te Turin opterigten hotel der Invaliden. Het nieuws uit Italië wordt dagelijks gunstiger. De ge neraal Cialdini heeft te Napels een revue gepasseerd over de nationale garde, die hem met toejuichingen heeft begroetde aartsbisschop Riario Sforza is niet in hechtenis genomen maar uit Napels verwijderdhetgeen in de gevolgen op hetzelfde neerkomt. Eindelijk hebben de grondeigenaars in de Napoli- taansche provinciën besloten hun onderhoorigen te wapenen zich met elkander te vereenigen, zelf hun eigendommen te verdedigen en aldus met de geregeld# troepen zamentewerken. Te Civita Vecchia heeft, naar men berigt, de graaf de Merode alle roode hemden en alle roode wollen stoffen laten opkoopen daar hij van plan is een corps valsche Garibaldisten uitterusten en naar de Abruzzen te zenden. Aan de Parijsche Presse wordt uit Turin het navolgende geschreven Men zegt nog altijd, dat de Koning van Nederland, niet tegenstaande zijn weinige gezindheid om het Italiaansche Ko ningrijk te erkennen daartoe weldra zal moeten overgaan en ook aan het tegenwoordig ministerie, tegen een bepaalden tijd 5 toezegging in dien zin zou hebben gedaan. Deze erkenning mag men alzoo als zeker beschouwenzoo dat in Europa nog slechts overblijven de drie Noordsche mogendheden en Belgie, welke ontevreden zijn over de nieuwe orde van zaken. Uit Mainz wordt berigt, dat de majoor Schulz, directeur der genie, door Z. M. den Koning der Nederlanden is be noemd tot kommandeur der orde van den Eikenkroon. Woensdag II. heeft te Greenwich het Ministeriele visch- maal plaats gehad dat de sluiting van het parlement voor afgaat. Het ministeriele vischmaal is een gebruik dat nog geen eeuw oud is. Het dateert uit den tijd van Pitt en heeft zijn ontstaan aan geen politieke gebeurtenissen te danken. Aan den oever van Dagenham Lake, in het graafschap Essex, vindt men nog heden ten dage een klein landgoed, dat het eigen dom was van den rijken koopman Preston, die, toen hij nog lid van het Lagerhuis voor Dover wasgewoon was met zijn vriend, den secretaris der schatkist onder Pitteen paar dagen aldaar doortebrengenwanneer het hem in het parlement te drukkend werd. Daar vermaakten zij zich met visschen en le digden zij menige flesch ouden portwijn. Eens haalden zij ook den premier, met wien zij zeer bevriend warenover, de derde gast te zijn. Pitt kwam, en het beviel hem zoo goed dat hij zijn bezoek verscheiden dagen tegen het sluiten der zitting herhaalde. Men weet echter, dat Pitt zich weinig rust gunde. Spoorwegen waren er toen nog niet, en dat uitstapje, hoe aangenaam ook, ontroofde hem veel kostbaren tijd. Sir Robert Preston sloeg daarop voor, hun smulpartijen in het naburige Greenwich te houden. Dit geschiedde; sir Robert was de gast heer en betaalde het gelag. Pitt bragt spoedig den een of an der zijner collega's als gast mede, zoodat de ministeriele bij eenkomst steeds talrijker en natuurlijk het gelag steeds grooter werd. Eindelijk werd besloten dat het maal gemeenschappelijk betaald zou worden, terwijl sir Robert slechte een mand champagne zou geven. Sedert is het gebruik van het visch maal te Greenwich blijven bestaan, en de kosten worden uit de schatkist bestreden. Woensdag avond werd in de Spigfieldskapelonder toe- zigt van de te Londen gevestigde commissie voor de eman cipatie, een openbare vergadering gehouden ter viering van de 27ste verjaring der West-Indische emancipatie. Verschillende hooggeplaatste personen waren bij die vergadering tegenwoor-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2