Buitenlandsch Nieuws. echter niet gemakkelijk, zoodat met eenig geweld moest ge handeld worden en het kwam zelfs zoo ver, dat men bijna van de wapenen gebruik had moeten maken. De smokkelaars, de ferme houding der beide ambtenaren ontwarende, lieten de lompen liggen, die daarna gedeponeerd werden ten kantore van den ontvanger der in- en uitgaande rechten te Hutat. Bij de weging is gebleken dat er 589 Ned. pond lompen aan wezig waren. De zittingen der Algemeene Synode duren nog dagelijks voort en zullen welligt nog eenigen tijd aanhouden. Naar men verneemt zal de commissie der Duitsch-Oos- tenrijksche telegraafvereeniging ongeveer 15 dagen bijeenblijven. Men verneemt, dat de eenvoudig huisselijke, maar ge nerale 5-jarige réunie van al de afdeelingen van het Metalen Kruis, in Augustus te Utrecht invallende, rijk zal zijn in ge neugten voor de reeks der oude krijgers van voor 30 jaren die voor dit feest zullen opkomen. De commissie te Utrecht, onverpoosd en met goed gevolg werkzaam, heeft onder meer feestpuntenook een "landelijk oud-militair broederfeest" vast gesteld iu de liefelijke streken van Zeisten dit wel onder de hooge statige beuken van de zoo bekende laan van Beeck en Boijen, daartoe door de eigenaresse met de meeste wel willendheid afgestaan. Deze réunie zal drie dagen aanhouden en geopend worden, na ontvangst der afdeelingenmet een besloten comedie-partij in het Schouwburg-lokaal van den heer J. Eduard de Vries, die, even als in 1856 te Amsterdam, weder ten krachtigste zal medewerken om met zijn bekenden ijver, aan de voor stelling luister bijtezettenbij de opvoering van een daarvoor vervaardigd gelegenheids-stukje. De heer G. Aalbersberg ontving heden Vrijdag de ge- lukwenschingen van velen die belang stelden in het voor recht dat hem ten deel viel en waaraan wij gisteren hebben gedacht. Bij monde van zijn kunstgenoot, de heer S. A. An- dreson heel- en vroedmeester alhier, werd hem met een har telijke toespraak uit naam van eenige zijner vroegere leerlin gen die hij steeds met ijver en opoffering van tijd en moeite tot, het vak opleidde een kristallen bocaal met zilveren voet en deksel uit de fabriek van den heer van Kempen te Voor-' schoten en van een toepasselijke inscriptie voorzien aange boden. De Thermometer van Fahrenheit tcekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 75°, des avonds te 8 uur 70° te 10 uur 64°. Heden Vrijdag morgen te 6 uur 60°, te 8 uur 70°, te 12 uur 80°, des namiddags te 2 uur 84°, en te 4 uur 84°. Brieven uit Rome melden, dat aldaar in de helft van Julij, ten gevolge van bet geldgebrek, waarin de Romeinsche schatkist verkeerde, een geheime uitgifte obligatiëu der gecon solideerde schuld, ten bedrage van 10 millioen scudi, heeft plaats gehad. De directeur der openbare schuld beeft die obli- gatiën tegen 65, 55 en 45 pCt. geplaatst, terwijl zij op de beurs a 90 pCt. waren geciteerd. Zoo dringend was de verle genheid waarin de Romeinsche regering zich bevond. Maandag namiddag heeft te Weenen en in de omstreken een geduchte storm gewoed, welke eindelijk in een orkaan is overgegaan. De te veld staande oogst en het ooft zijn totaal vernield en het gemaaide gras weggevoerd. De kracht van den feilen storm was zoo grootdat de ramenwelke er aan bloot stonden, werden ingedrukt. In het gedeelte der hoofdstad het welk voornamelijk is geteisterd, zijn meer dan 40000 ruiten brijzeld. Op het glacis der Josephstad wordt de gewone ker mis gehouden en al de opgeslagen kramen zijn omgewaaid en 19 aan de eigenaars een zeer groot verlies toegebragtdewijl de uitgestrekte voorwerpen schier allen zijn vernield en be dorven. Groot is het aantal afgewaaide schoorsteenen en bui zen welke van hun daken zijn beroofd. De Moniteur meldt, dat de Keizer Woensdag avond te Fontainebleau is aangekomen, na alvorens de inwijding van den spoorweg van Nevers naar Montargis te hebben bijgewoond. Op de geheele reis is de Keizer met geestdrift door de bevol king begroet. In het Journal d'Agriculture wordt een middel aange geven tot wering der aardappelenziekte, dat in Frankrijk sedert geruimen tijd goede uitkomsten heeft opgeleverd. Men be mest namelijk het land met schapenmest en in den bloeitijd laat men het 3 a 4 weken door schapen beweiden en wel in het eerst dagelijks één en vervolgens een half uur per dag, wel toeziendedat de schapen over het geheele stuk land worden gedreven. Men berekent, dat op die wijze 100 schapen een stuk land van 300 bunders geheel van ziekte kunnen bevrijden. Een landbouwer te Malignes behandelde vijf jaren aanéén zijn te velde staande aardappel vrucht op genoemde wijzeen verkreeg al tijd een goeden oogst gezonde aardappelen. Het jaar daarop (I860) liet hij het eerst weder na, maar kreeg weder de ge wone ziekten en oogstte een aanmerkelijke hoeveelheid aange taste en onbruikbare aardappelen. Nog andere landbouwers hebben dezelfde methode met goed gevolg aangewend en waar men geen gelegenheid heeft tot het laten beweidenwordt toch steeds het bemesten met schapenmest sterk aanbevolen. In een der Fransche provinciesteden verdedigde een ad vocaat voor de rechtbank het betwiste erfdeel van een kind en werd bij elke pathetische plaats zijner rede begeleid door het luid schreijen van het teedere wezendat hij op zijn ar men droeg. Onbeschrijfelijk was de uitwerking van de tranen op rechters en toehoorders, totdat de advocaat der tegenpartij, wien de naauwkeurige overeenstemming eenigzins verdacht voorkwam, de weenende knaap vroeg Waarom weent gij Het kind antwoordde: «omdat hij mij in de beenen knijpt." De Hooge Raad voor zaken, rakende de nijverheid en handel in Belgie, een adviserend staatscollegie waarin de leden der kamers van koophandel en andere vertegenwoordigers van den handel en het fabriekwezen zitting hebben heeft dezer dagen zijn gewone bijeenkomst aan het Ministerie van Bin- nenl. Zaken te Brussel gehouden en beslotenin zijn rapport aan het gouvernement o. a. wenschelijk te verklaren «dat ter bevordering der ontwikkeling van het handelsver keer binnenslands en met het buitenlandde hervorming van de tariefwetgeving door het gouvernement zooveel mogelijk worde bespoedigd, ten einde trapsgewijze tot de vrijheid van handel te geraken en dat bepaaldelijk de materialen voor het bouwen en uitrusten van zeeschepen van alle rechten en be lastingen worden ontheven «dat het tonnegeld door het gouvernement worde afgeschaft zoodra het zal vermeenen dit te kunnen doen zonder gevaar voor de overwigtige belangenwelke naar zijn oordeel met de heffing dier belasting op de scheepvaart in verband staan «dat het loodsgeld door het gouvernement met 20 of 30 percent worde verminderd «dat de verpligting tot het gebruiken der tusschenkomst van zekere personen in handelszaken geheel worde opgehe ven door wettelijke afschaffing der betrekking van makelaar; «dat de oprigting in Belgische havens van regelmatige stoombootdienstcn op landen aan gene zijde des Oceaans door het verleenen van subsidiën uit de schatkist worde bevorderd." Men heeft het plan gevormd om bij Kensington in En geland een internationaal muziekgebovw opterigten tot het opvoeren van muziekstukken der meest bekende componisten uit Engeland en van het vaste land. De zaal zal ten minste 12000 personen bevatten en het getal vocale en instrumentale leden van het orkest van 5000 bedragen. Aan de buitenland- sche muziekgezelschappen zullen uitnoodigingen tot deelneming worden gerigt. Nabij Liverpool is Zondag namiddag de groote touwsla- gerij der HH. Garnock, Bibby en C°. tot den grond toe af gebrand, waarbij een inspecteur der policie door een instortenden muur het leven heeft verloren. Ten gevolge van dezen brand, waardoor een schade ten bedrage van meer dan 20,000 p. st. i9 veroorzaakt, zullen gedurende geruimen tijd meer dan 300 ar beiders van werk verstoken zijn. In den nacht van 11. Zondag is het barkschip Mary Ann Duffus, kort na het vertrek van Bristoldoor een Amerikaansch schip met zoo veel kracht aangezeild, dat het in weinige mi nuten in de diepte verdween, waarbij de geheele bemanning, op drie personen nahet leven verloor. Volgens Galignani's Messenger heeft men eenige weken geleden op de westkust van het tot de Hebridengroep behoo-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2