N°. 440. Zaturdag 3 Augustus. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Afschaffing der Belgische reispassen. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. Sm.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. - rtLi^s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde ijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 10 uur. Kante-order Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een circulaire, door de administratie der openbare veiligheid aan de Gouverneurs in het Koningrijk Belgie toegezonden, heft voor goed en volstrektelijk op het gebruik der Belgische reis passen en belooft de openbaarmaking in de Fransche Moniteur, van een gelijksoortig besluit ten behoeve van het vrije verkeer der menschen in dit uitgestrekte Keizerrijk. Eere zij het bestuur der openbare veiligheid in België ge- bragt, omdat zij het Fransche bestuur heeft kunnen doen be sluiten aan de volken van het vaste land toetestaanwat zij eeniglijk en alleen aan Engelsche burgers had vergund. Het is te hopendat deze maatregel spoedig algemeen zal worden en dat alle volkeren daarvan hut zullen kunnen trek ken en zeggen: hier is de grond den mensch niet ontzegd, bij gebreke of ontstentenis van een bespottelijk officieel bewijs schrift of papier. Wanneer een weinig huishoudelijke theorie in de werkplaatsen der policie van het oude Europa zal doorgedrongen zijn dan zullen die mannen van de pen gaan begrijpen, wat reeds se dert eeuwen door het krachtige en jeugdige Angelsaksische geslacht, Engeland en Amerika, is begrepen geworden. Men zal begrijpen, dat de wederkeerigheid in zake van reis passen evenzeer een draak met onnoemelijk getal hoofden en een scholastisch paralogismeis. Wanneer het beginsel goed is, doe dan voor allen, wat gij wenscht, dat men voor u zal doen. Is het beginsel slecht verlaat het dan ten behoeve van allen. Men komt reeds vrij laat met de Engelsche en Amerikaan- sche navolging ten deze, maar laat. ons daarom ten minste weder gevolgtrekkingen maken en bewustheid toonen met een late hervorming. Zouden wij niet bij deze of gene in Engeland en Amerika de lachlust opwekken, door aan de opperbesturen dezer beide landen den raad te geven, de reispassen afteschaffen ten be hoeve van dit, maar niet van dat volk? Leidt zoodanig ver schil in handeling tot iets De statistieke opgaven leeren het, dat de reispas steeds ge weest is en zal blijven de marschorder, bet nihil obstat vau den schuldige, die wel zorg draagt, hem niet te verliezen, noch te vergeten, zoodat zij du9 enkel en alleen strekt, om den voortgang of de doorreize van onbesproken lieden te belem meren. Laat ons du9 stoutweg de hervorming tot de vrije be weging of van het vrije verkeer der volken op het oude vaste land tegemoet gaan of uitlokken in de hoop om Engeland dat land, waar personen en zaken reeds sedert zeer geruimen tyd zich vrij bewegen, nog in iets beters natevolgen. 'De reispassen zijn afgeschaft: in voorkomende of noodige gevallen is ieder persoon gehouden aan het bevoegde gezag zijne persoonlijkheid te bewijzen door zoodanige middelen als hij de beste zal oordeelen." Ziedaar de laatste uitdrukking van het veto over het vrije verkeer der menschen geschapen om de aarde te bewandelen. Den 23 Augustus a. 9. zal voor het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, onder het voorzitterschap van Mr. J. A. Philipsede behandeling plaats hebben van de zaak van J. Speyer en M. van Vliet, beschuldigd van brandstichting, waarbij te voorzien was, dat menschenlevens konden wordeu in gevaar gebragt. - Het openbaar "Ministerie zal worden waargenomen door den Advocaat-GeneraalMr. C. J. vau Nispen tot Pannerden; als verdediger zal ambtshalve optreden de advocaat Mr. B. Mees. Door den brigadier Manus, brigade-kommandant der Koninklijke marechaussees en den marechaussee de Graaf, beiden te Hulst gestationeerdzijn in den nacht van den 28 op den 29 dezer, ten ongeveer 12 ure, onder de gemeente St. Jansteen, staande gehouden »en bende smokkelaars in lompen, ten getale van 18 man, waarvan er twee als spion nen of voorhoede voorop gingen. Na een hevigen woorden twist gelukte het de namen van 16 dier smokkelaars optene- menterwijl de twee, die als spionnen gestaan hadden, zich met de vlugt hadden gered. De brigadier verklaarde hun ver volgens, dat hy de pakken lompen in beslag nam. Dat ging

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1