Bij den heer van Lier werd ten tooneele gevoerd: Mathil- de of het hart eener vrouw. Het weinige, maar uitgezochte pu Buitenlandsch Nieuws. slag in de 2de klasse op 162 en die in de 3de klasse Op 108 is gesteld. De commissie uit de Algemeene Synode van 1861 voor art. 23 van bet algemeen reglement heeft een conceptreglement ter uitvoering van dat artikel ingediendwaarbij zij is uitge gaan van het beginsel: 1®. dat het concept door een eerlijke uitvoering van art. 23 aan de voorstanders van bet kiesrecht der gemeente moest kunnen behagen en door een voorzigtige regeling de bekom mering moest kunnen afwenden van hen, die wel dat recht in beginsel erkennen maar de scboone theorie practisch onuit voerbaar en gevaarlijk noemen. 2°. dat zij de klippen moest vermijdenwaarop vorige ont werpen hebben schipbreuk geleden; dat een reglement moest ontworpen worden, waardoor de vrije verkiezingen in iedere, de grootste zoowel als de kleinste gemeenteuitvoerbaar en toch aan geen enkele gemeente tegen wil en dank opgedra gen zou worden en dat het beter was, door het opnemen van bijzondere bepalingen omtrent de regeling van het verkiezing- wet, iets uitvoeriger te worden dan door beginselen vasttestel- Jen plaats overtelaten voor allerlei bedenkingen tegen de uit voerbaarheid, inzonderheid in grootere gemeenten. (Dit rapport i9 than9 by de Synode in behandeling.) Beroepen bij de Herv. gem. te Bleskensgraaf en Hof wegen, Ds. W. Mense te Voortbuizen; - te Ee bij Dokkum, Ds. H. Slothouber te Doornspijk; en te Hattem, Ds. N. Osti te Delftshaven. Beroepen bij de Chr. Afgescb. gemeente te Zierikzee Ds. J. P. Sluiter te Boskoop en te Dalfsen den kand. B. J. van deu Berg en bij de Geref. gem. te Burgersdorp in de Kaapkolonie, Ds. E. J. Seeger te Marum. Vrijdag morgen te vier ure ontlastte zich over Leiden •n omstreken een hevige onweersbui, waardoor geen ongeluk of schade is veroorzaakt dan aan den korenmolen aan den Hoo- gen Rijndyk onder Soeterwoude, die 28 jaren geleden ook door den bliksem werd getroffen en tot den grond afbrandde. Nu is een der molenroeden beschadigd, zonder brand te ver oorzaken, Gisteren avond werd in den Stadsschouwburg een nieuw stuk opgevoerd, getiteld: De Tooneelspeelster van Weenen of Ongeloof en Geloof. De opkomst was tamelijk en het zou nu niet ongepast zijn daarvan een omschrijving te geventen einde hen, die verzuimd hebben, te doen weten wat zij verzuim den, doch daar ons nu de plaats ontbreekt, zullen wij onze beschouwing tot een wederopvoering bewaren. Hoe anderen er over oordeelen weten wij nietwij voor ons vinden het schoon en vol van waarheidbij een eerste opvoering is bet evenwel moeijelijk te schattener moet bij gedacht wor den, en daar zijn de meesten op kermis niet toe gezind. Mevr. Valois, als Magdalena, werkte met veel succes, zij stelde de ongeloovige met veel kracht voor, en zij gaf ons in alles de vrouw te zien, die een wilskracht heeft en die baar eigen magt bewust is. De heer Spoor had in het voor spel een gepaste ongedwongenheid en voerde later een waar- digen strijd met zich zeivende raad aan zijn vriend werd met gevoel, met mannelijke overtuiging uitgesproken, en toch beminde hij Magdalena met al de kracht zijner ziel, doch hij wantrouwde haar; want van een ongeloovige kan het hart niet rein zijn. De beer Driessen was ook weder geheel op zijn plaats; wij kennen niemand die de karakterrollen zoo juist weet te vatten en die in het eigenaardige van dat genre zooveel waar heid en gevoel weet te leggen. De heer van Beek was niet min der goed, vooral bij de ontmoeting met Maurits in den salon van Magdalena en aan bet slot van het stuk. De heer Kiehl was een waardig prior; die ernst en dat vertrouwen die in zijn woorden doorstraalden, vonden ingang bij de zachte gemoederen. Het stuk is nieuw en schoon en wij zallen het daarom niet uit het oog verliezen. Het Carneval te Venetie gaf aan den heer Wit en zijn gade in ruime mate gelegenheid hunne talenten te doen kennen; ue ordonnantie en de uitvoering lieten dan ook niets te wen- schen ovefig. bliek was verrukt over het magnifique spel. Van het geheele stuk zullen wij niet sprekenmaar alleen het eerste en laatste bedrijf nemen. Daar zien wij Mathilde (Mej. v. d. Finck) als de liefdevolle gadelevende voor wie haar toebehooren. Tan- nenhof (Grades) als den onmeedoogenden vader, die eertijds zijne dochter miskendemaar nu oud en arm troost komt zoeken in de woning van zijn kind. Berthold (Potharst) als de man die niet vergeven wil, om den hoon en de vernede ring zijn vrouw aangedaan te wrekenzietnog zien wij hen daar staanmet Mathilda in het midden biddende om liefde voor haren vader, strijdende met pligt en liefdewie zij vol gen zouden ouden grijsaard met een benepen hartmaar toch nog moedig genoeg om de armoede te dragen den be- leedigden echtgenootwien de hooien de vernietiging uit iederen blik spreekt, ziet, dat was w4^gt (j^nd. Ja in het spel van Mej. v. d. Finck kon men liet zien wat het hart eener vrouw ishoeveel meer liefdevol gevoel haar leidt, en toen Potharst daar zoo voor ons stond als den beleedigden echtge noot waardig in zijn eer, gevoelig in zijn strijd maar toch weifelend in zijn keuze; zij, de gade die hij zoo innig lief heeftzou hem verlaten om den vader te volgen die hen ge vloekt heeft, neen! zooveel zielskracht om te overwinnen heeft hij niet, en met een ijskoude bedaardheid spreekt hij zijn wil uit, maar daarbinnen kookt het in die borst, dflar binnen wordt iets anders gezegd en het is hem gebleken, wat het hart van een vrouw vermag want haar kinderliefde heeft de ijskorst van zijn hart weggenomen. U, drietaldie wij daar zoo zagen, komt onze lof, onze volle lof toe, en van harte wenschen wij dat gij elders meerder succes vinden moogt dan hier. Laat u dit genoeg zijn: dat, is uw spel door wei nigen gezien het is door allen begrepen en door allen naar waarde geschat. X. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 63°. - Zaturdag morgen te 6 uur 61°, te 8 uur 65°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 2 uur 69°, te 4 uur 70*. De Gazette di Torino meldt dat de politie Donderdag in den loop van den ochtend twee personen heeft gearresteerd genaamd Groeben en Austeritzdie volgens de bij hen ge vonden papieren, soldaten aanwerven voor rekening en op last van de Pauselijke regering. Zij waren voorzien van Oostenrijk- sche en Romeinscbe reispassen. Men heeft bij hen vele lijsten gevonden van aanwervingen in de jaren 1860 en 1861 bewerk stelligd, alsmede een groote hoeveelheid portretten van Frans II en den Paus, decoratien, enz. Hun doel was om dienst te ne men bij het leger of de nationale ^arde, om daar den afval der troepen op groote schaal voortebereiden. Hetzelfde blad bevat een dépêche uit Florence meldeude dat een bende reactionnaireu te Toscanella, ten noordwesten van Viterbo is gevormd. Men zal uit Livorno troepen derwaarts zenden om hen te verhinderen over de grenzen te trekken. Berigten uit Napels van Woensdag meldendat te Pau- silippo een Bourbonnistisch comité ontdekt iswaarvan de bisschop dier plaatsMgr. Cenatempo voorzitter is. Zoowel de correspondentie der vereeniging, als een register waarop de na men der deelhebbers van het comité waren ingeschrevenbe nevens een aanzienlijke som gelds, aan de vereeniging behoo- rende, zijn in handen der regering gekomen. De bisschop en vijf zijner medepligtigen zijn gevangen genomen. Uit Australië is te Londen een prachtige eeresabel ter waarde van 300 p. st. aangekomenen aan den Britschen ge zant te Turin gezondenom door dezen aan Garibaldi te wor den aangeboden. Er heerscbt niet alleen verdeeldheid tusschen de provin ciën van het Noorden en van het Zuiden van Amerika, maar daardoor ontstond ook tweedragt in de huisgezinnen. Zelfs de familie van den heer Lincoln is daarvan niet uitgezonderd. De broeder zijner vrouw en elf zijner neven hebben de wapens voor de separatistische zaak opgevat en de moeder van Mevr. Lincoln heeft de wijk genomen naar de familie van den pre sident der Zuidelijke confederatie.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2