N°. 435. Maandag 29 Julij. A0. <861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestda kóst voor Leiden ƒ1.95, en V - 2.80 4 y' in de drie maanden. él- De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 n. 5S m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoen fabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m,, 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Ri-ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van srn. 7 u. 30 ra.10 n. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraadop onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag1? 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgen9 van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 unr; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 UQr; Van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bevorderd tot raad van legatie J. A. Mazel, thans secretaris bij het Nederl. gezantschap te Londen. Onder de geruchten betreffende de nieuwe rechterlijke organisatie, behoort ook dat van de opheffing der arrond. rechtbank te Brielle. Naar men met zekerheid kan meldenbestaat bij de regeriDg het voornemen, om nog in deze zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp intedie- nen tot ruiling van de Soerensche bosschen met eenige kroondomeinen. Zoo als men weet, is het verlangen daartoe reeds voor eenige jaren kenbaar gemaakt en is toen ook werkelijk reeds een ontwerp van wet met dat doel ingediend doch niet in behandeling gekomen. De hoofd- en hulponderwijzers te Gorinchem hebben in deze maand hunne jaarlijksche vergadering gehouden bij welke gelegenheid de schoolopziener in het 9de district van Zuid- Holland het woord voerde en eenige der lichtzijden van de schoolwet van 1857 beschouwde. Na de gewone werkzaam heden vereenigde men zich aan een vriendschappelijken maal tijd, welke zich door een broederlijken en gullen toon ken merkte en waarbij in het bijzonder hulde gebragt werd aan den grijzen onderwijzer Kolpa van Boven-HardinxveldLei- denaar van geboortedie zich thans reeds 47 jaren aan het onderwijs heeft gewijdhet eerst aan de stadsschool in de Groenesteeg te Leiden, maar nu zal aftreden. Omtrent de reis van het 26-tal werklieden uit Zwolle naar de Haarlemsche tentoonstelling, wordt berigt, dat de Zwolsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerk-nijverheid in Nederland, heeft beslotenom hun doel door geldelijke ondersteuning te bevorderenterwijl de directie der Zwolsche stoombootmaatschappij de werklieden die de tentoonstelling wenschen te bezoekenzal laten ver voeren volgens het tarief voor militairen bestemd. De Gemeenteraad van Delft heeft tot leeraar in de Nederl. taal, de geschiedenis enz. aan het gymnasium, benoemd Dr. M. A. de Jongh te Lochera. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft benoemd tot onderwijzer in de wiskunde aan het gymnasium den heer H. /Werkman te Arnhem, en tot onderwijzer in de nieuwere ta len den heer P. H. van Moerkerken, te Rijswijk. Dezer dagen had te Breda de 16de vergadering plaats van de Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijn Overzeesche Bezittingen. Niet minder dan bij vroegere gele genheden leverden ook nu de verschillende mededeelingen op deze bijeenkomst belangrijke bijdragen voor de kennis onzer Flora op. Bij andere besluiten is ook bepaald dat de gelegen heid, om van belangstelling in de werkzaamheden der Ver eeniging te doen blijkenmeer algemeen zal worden openge stelddoor bij de klasse van honoraire leden een nieuwe te vormen van donateurs. Tegen een jaarlijksche contributie van 2,50 zullen aan deze de gedrukte verslagen der Vereeni ging gratis worden toegezondenofschoon de prijs van deze bijna met genoemde som gelijk staat. Na de vergadering had de gewone gemeenschappelijke maaltijd plaats in het Hotel de Flandresterwijl eenige leden zich verbonden tot een botani sche excursie in de Provincie Limburg. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Leiden bepaald. Gedurende de jongste kermisdagen te 's Hertogenbosch werd het bureau van politie aldaar als bestorrad, door perso nendie zich kwamen beklagen, geheel ongevraagd van hun beurzen te zijn ontlast; het scheen, dat onder de bezoekers der publieke vermakelijkheden zich van die knaphandige zak kenrollers mengdendie begrepen»dat het in troebel water goed visscben is." Zoo ontvreemde men o. a. aan een Mej. D. aldaar, een tamelijk gevuld koralen beursje met zilveren hen gel; men ontroofde Mej. II. van hare geldstukken; M. v. L. van Opijnen ontnam men een portemonnaie waarin eenige specie en een bankbillet van f 40 M. H. uit Engelen een zilveren knipje, waarin een niet onaardig kermisduitjeJ. v. R. zijn portemonnaie, die gelukkiglijk inwendig al veel gele den had. Deze nogtans, was daarmede zoo min gediend als de anderen; ook de politie was op het bezoek van dergelijke knappe hengelaars in het geheel niet gesteld, en had men dus allen gaarne in handen gekregen 't mogt haar evenwel niet gelukken. Eén nogtans liep in den valnl, de niet zeer be hendige dief der laatstgenoemde tamelijk magere portemonnaie; dit was een jongen van nog geen 12 jarenbehoorende bij een familie die met een mallemolen reist. De rechtbank heeft deze deugniet tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Nieuw-Beijerlandeen gemeente met een bevolking van 1116 zielen, wordt geheven een hoofdelijken omslag van 2200. De hoogst aangeslagene betaalt 200, terwijl de aan-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1