N°. 431. Woensdag 24 Julij. A0. 1861 Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den 2den luit. kwartiermeester A. W. H. de Haan ran het 6de reg. inf. overgeplaatst bij het leger in Oost-Indien. De Nederiandsche regering heeft den Pruissisohen gezant te 's Hage opmerkzaam gemaakt op de omstandigheid, dat geregterlijke stukken uit Pruissen, voor Nederiandsche auto riteiten bestemd en van geen Fransche of Nederduitsche ver taling vergezeldsoms, ten gevolge van het onduidelijke Duitsche schrift, moegelijk zijn te ontcijferen. De Pruissische Minister van Justitie heeft daarop aan alle rechterlijke autoriteiten last gegeven, om dergelijke voor Nederland bestemde stukken voortaan in latijnsche karakters te schrijven. 's Bijks middelen hebben gedurende de afgeloopene maand Junij opgebragt f 3,840,635.32^, terwijl die opbrengst in Junij 1860 bedroeg 4,079,788,29$ en J der raming voor 1861 beliep f 4,799,684,50. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar (1861) be droegen die middelen f 27,980,618,12$-. In 1860 hadden zij gedurende hetzelfde tijdstip opgebragt /"28,404,592,63; terwijl de helft der raming over 1861 beliep f 28,798,107. De opbrengst is dus in de zes eerste maanden van dit jaar gebleven 817,488,87$ beneden de raming en/ 423,974,50 beneden de opbrengst in 1860. Aan de Aandeelhouders in de geldleening, tot stichting van het gebouw tot Nut van 't Algemeenwordt bekend ge maaktdat in de Vergadering van 19 Julij jl. de Aandeelen N°. 184 en 199, Eerste Leening, ieder groot in kapitaal een Honderd gulden, zijn uitgeloot, tot uitbetaling van welk be drag, tegen intrekking der Aandeelen voor voldaan getee- kend, en voorzien van de nog onverschenen Coupons, zoo mede van de Kenten op de Aandeelen, verschenen 1 Julij 1861, zal worden gevaceerd alle werkdagen, des morgens van 122 ure, in het Gebouw tot Nut van 't Algemeen. Zaturdag 11. was men aan het in aanbouw zijnde school gebouw, op de Molslaan te Delft, bezig, om de dakpannen op teleggen toen plotseling een der twee aan elkander gebonden ladders brak en een zevental werkliedendie zich tot het op steken der pannen daarop bevondennaar beneden stortte. Zes hunner zijn er met eenige kneuzingen afgekomen, doch tU' zevende, die bovenaan stond, is zoodanig aan het hoofd en de borst gewond, dat er weinig hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Men schrijft de oorzaak van dit ongeluk daaraan toedat men verzuimd had de vrij lage ladders be hoorlijk te steunen of zoogenaamd te zwiepenwaardoor er een onder de te zwaren last bezweek. Door Bruin Visser is in het Keteldiep te Kampen drij vende gevonden een flesch waarin een briefje was van den volgenden inhoud «Uit deze flesch hebben drie jongens voor het laatst huns levens in een storm hun laatsten drank genoten. Sjoerd stok. Wij vergaan. - Adieu. - Het schip de Drie Gebroeders. Die dit vindt wordt verzocht het aan de familie bekend te maken." Maandag avond had een kind van drie jaar het onge luk van een schip te vallendat de Oude Vest doorvoer. - Spoedig geraakte het onder het schip en verdronk. Gisteren avond woonden wij de voorstelling in den schouw burg bij, waar ten tooneele werd gevoerd: «Magdalena" een tooneelspel in 5 bedrijvendoch de zaal was slecht bezet eu waarom? Ongelukkig is de smaak van ons tegenwoordig pu bliek verbasterd en trekt alleenvooral op de kermisblijk baar het spectakelstuk de meeste aandacht. Magdalena is een stuk zonder overdrijving, uit het leven genomen en wordt daarin voorgesteld wat een minnende lijden kandat de moeder haar kind niet vergeet en dat de raensch geneigd is tot ware gods dienst en deugd. Wij moeten het Magdalena vergeven, dat zij een misdaad beging, maar zij bleef daarom toch de deugdzaam lijdende vrouwwie God niet verliet en wien zij bleef erkennenzij is hier het beeld eens lijdende, die niet wankelt, maar die bewijst dat de vrouw een zielskracht bezit die haar groot maakt in de oogen der wereld. Wel was hare toekomst hopeloos, maar Victor de Francheville had haar trouw bezworen'; wel werd zij van kindermoord beschuldigd, maar het werd hier waarheid wat Spandaw in zijn vogelnestje zegt: «de onschuld werd door God bewaakt," en hoe ook George Landier al zijn geslepenheid en zijn valsch, eigenbelangzuchtig karakter doet kennen, de misdaad van den adelijken misdadiger komt in haar volle kracht aan den dagwaardoor Magdalena baar loon eH hij zijn straf ontvangt. En nu het spel? - dat wij Mev. Valois Sablairolles op den voorgrond plaatsenzal wel niemand be vreemden, omdat zij de titelrol vervulde eu haar spel stpfds LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 eD franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 3 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden Maandag 's middags 2} u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 30 m., 'smiddagste 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Trië9t, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 m.10 u. ar. Zittingen ran bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aceijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uttr; Van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1