N°. 430. Dingsdag 23 Julij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon» en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën ia voor elk«u regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 n.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u, 45 m 'eavonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triëst, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Ri^ks-Telegraaf.Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelyks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Uit 's Hage wordt berigt, dat Z. M. de Koning voor de uitnoodiging van Keizer Napoleon, om het kamp van Cha lons te bezoeken heeft bedanktuithoofde de buitengewone uitgaven bij gelegenheid van den watersnood niet toelieten om aanzienlijke kosten te makendie met het bezoek van dat kamp onvermijdelijk zijn. 't Is ook daardoor niet mogelijk gewordenzonder aanstoot te gevendat Z. M. zich naar Wiesbaden begaf. - Tot de erkenning van het koningrijk Italië is reeds besloten maar men vertraagt daaraan uitvoe ring te geven, zoolang de Tweede Kamer nog bijeen is, om dat men van de zijde der Katholieke afgevaardigden een in terpellatie vreest. Waarschijnlijk zal de Tweede Kamer in het laatst dezer week uiteengaanals de wet op de Nationale Militie en eenige andere spoed vereischende zaken zijn afgedaan. De wet voor den Raad van State komt niet in behandeling. Heden Maandag zijn in de Tweede Kamer de discus- sien over militiewet voortgezet. Artt. 161-177, met eenige wijzigingen aangenomen. Toen werden behandeld de aange houden artikelen 111 "en 122, waarbij aan de regering de bevoegdheid wordt gegeven om, behalve de ligting die voor het eerst dient, steeds een vyfde van het geheele bedrag der vijf ligtingen van de militie te land onder de wapenen te houden. Hiertegen kwamen verschillende bezwaren de heer van der Linden heeft als amend, voorgesteld art. 121 aldus te doen lui den //Jaarlijks wordt bij de wet bepaald het deel der militie te land dat, volgens art. 183 der grondwette zamen kan worden gehou den." Dit amend, wordt verw. met 37 tegen 24 stemmen. Een amend, van den heer van Nispenom in plaats van een vijfde te bepalen een zevende, is aaugen. met 36 tegen 26 stemmen. Art. 131 wordt hierop zonder stemming aangenomen als mede art. 122. Na afloop der militiewet worden behandeld de volgende wetsontwerpen; 1°. Nopens de ordonnantie van den gouv. gen. betreffende den vrijen invoer van padie en rijst op Java; 2°. betreffende den afkoop van de Stadertol3°. tot afschrijving van het kapitaal der schatkistbilletten4°. amor tisatie van schuld; 6°. dading met de maatschappij tot indij king van schorren en aanwassen in de Oosterschelde, en 6°. raming der huishoudelijke uitgaven voor de Kamer. 't Is nog niet beslist of het ontwerp nopens den Raad van S:nte ook nog in deze zitting zal worden behandeld. Men verneemt, dat de aanstaande algemeene vergade ring der broederschap van Candidaat-Notarissen in Neder land dit jaar zal gehouden worden te Amsterdam op Maandag den 9den September en dat tot voorzitter dier broeder schap zou zijn benoemdde heer W. H. van Meukeren notaris te Rotterdam, tot dusverre Secretaris-Penningmeester. Beroepen bij de Herv. gem. te Vlissingen Ds. D. Chan- tepie de la Saussaye, predikant bij de Walsche gemeente Leiden. Het is kermis, maar wat zullen wij bij alles dat te be schouwen is, het eerst vermelden; het eerst? natuurlijk dat, wat het merkwaardigste is en daaronder rangschikken wij het cirque Wollschlager en het tooneelgezelschap van de heeren Breedé en Valois in den schouwburg. Wat de eerste betreft, kunnen wij onze stadgenooteu wel aanbevelen een bezoek in de zeer ruime en smaakvol ingerigte tent te brengenverzekert dat niemand onvoldaan deze zal verlaten, maar zelfs bovendien een genot zal smaken, dat slechts eenmaal in het jaar kan genoten worden de verrigtingen van de artisten aan dit cirque verbonden zijn unique en gaan elk begrip te boven. - Van het Zuid-Hollandsch tooneel zou elke aanbeveling overbodig genoemd kunnen worden, omdat dit personeel bekend isdoch door de verandering van sommige emplooijenhebben wij toch een aanbeveling niet overbodig geachtwij komen daar morgen op terug en recommanderen allen, morgen (Dingsdag) avond de Schouw burg te gaan zien De joodsche wandelaar, genomen uit de roman van Eugene Sue, een stuk waarin over godsdienst niet wordt gesproken, maar dat zich in allen deele Iaat aanbevelen. Nog verdient aanbeveling het bezigtigen van de Diergaarde in de tent op de Beestenmarkt wegens de schoone verzameling roofdie ren die er bijeengebragt is. Alle exemplaren zijn schoon te noe men. De beide leeuwen en leeuwin prachtige exemplaren, even als de twee panters, maken den sier van de collectie uit, en wek ken door houding en bouw de algemeene aandacht. Ook de beeren zijn colossaal en levendig, zoo ook de verschillende wolven en hyena; het geheel is wat men er van verlangen, mag, en in het oog vallend is de reinheid, een eigen schap die bij opgesloten dieren immer in acht genomen moet worden maar toch zeker hier bijzonder wordt op gemerkt. Bij al dat schoone stond elk verwonderd een vrouw, een fraai gevormd lid van het schoone geslacht, den moed te zien hebben, om zich met dfi§ wolven en een hyena

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1