Binnenlandsch Nieuws. 2er meeste menschen weldra al zijne belangrijkheid verliest? In de Koomsche kerk is het schenden der vasten op Vrijdag een veel schuldiger of zondiger daad dan een meer gebrui kelijke of gewone daad van onmatigheid. Bepaalde feestdagen als Kersmis, Paschen, Hemelvaartsdag zijn veel heiliger dan de gewone Zondagen. En wat volgt daaruit? Dat de Roomsch- Catholijkendie wanen in staat van doodzonde te verkeeren wanneer zij op Vrijdag een stuk vleesch hebben aangeraakt, zich zeer kalm gevoelen of het zich zeer gemakkelijk verge ven wanneer zij bij hunne maaltijden of bij gelegenheid van feesten de grenzen der matigheid hebben overschredenen dien dag in verkwisting en vreugde hebben doorgebragt. Alzoo zal ook een menschdoor zijne tijdelijke belangen gedreven of door enkele hartstogten aangevochten om van de waarheid aftewijken zeer gemakkelijk zijn gemis aan recht schapenheid of waarheidsliefde in dit of dat onderhoud ver- schoonen onder het voorwendsel, dat hij niet gezworen of geen eed gedaan heeft. Het is dus om aan de gewone betuiging of eenvoudige ver zekering zijn volstrekte of volledige hoedanigheid van waarheid te hergevendat wij zouden wenschendat daarboven niets geplaatst of gesteld werd. De mensch, een kind van den God der waarheidmoet, om zijn woord te bevestigen, zijne toevlugt niet nemen, noch tot zijne eer, noch tot zijn geloof, noch tot de Godheid j hij moet op het woord geloofd worden. - Van het oogenblik af, dat het zoo zal zijnen dat de logen evenzeer geschandvlekt en gestraft zal worden als de valsche eed, van dat oogenblik af aan zal de Godheid, zoo in de Maatschappij als in het hart zijner kinderenzijne rechten hernomen hebben. Is het niet om deze redendat Christus in de eerste toe spraak tot zijne jongeren of volgelingen hun het bevel gaf niet alleen niet meineedig te worden, maar zelfs in geen en kel geval een eed afteleggen. Maar, voegt hij daarbij, dat uw jaja I en uw neenneen 1 zijwant wat daarboven gaat, is uit den boozen (Matth. V 33 37). Hij heeft dus, in tegenoverstel ling van de menigte eeden bij de joden in gebruik de hooge waarde van het ja en neen hersteld. Maar, wie verstond er zich ook beter op dan Hij Dit leidt ons echter tot het tweede aangeduide punt. Het gebruik van den eedis dat volgens den Bijbel, is het in overeenstemming met het Christendom? Z. M. heeft benoemd tot lsten luit bij het 3de reg. dragonders den 2den luit. Jhr. E. W. N. de Pesters van het 5de reg. Naar het schijnt, bestaat bij bet gouvernement het voornemende geprojecteerde rijkskweekscholen voor onder wijzers waarvoor de directeuren reeds voor ongeveer ander halfjaar zijn benoemd, nu binnen zeer korten tijd in werking te doen komen. Althans zal een dier directeuren, de heer Brugsma te Groningen, met den aanvang der volgende maand zijn bijzondere school sluiten ten gevolge van een aanschrijving des Ministers van Binnenl. Zakenom zijn persoon en de door hem thans gebruikte schoollocalen ten behoeve der rijks kweekschool eerlang beschikbaar te stellen. Door de commissie, belast met het afnemen van het eindexamen aan 's rijks veeartsenijschoolzijn met lof tot veeartsen bevorderd de kweekelingen der school J. J. Hinze, J. N. DijkmanA. Overbosch en H. J. H. Stempel. Men verneemt, dat de voorstellen van wege de stedelijke re gering te Maastricht gedaan om tot een minnelijke schikking te geraken, betrekkelijk de teruggave aan het rijk van de mili taire gebouwen en kazernen, als onaannemelijk zijn van de hand gewezen en dat er mitsdien voorziening in cassatie tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Limburg, onlangs 7on p'nrit.e hebben. Te Soesterberg is een aanvang gemaakt met de werk zaamheden tot den aanleg der spoorweglijn van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle. In de tweede zitting der jaarvergadering van het Ne- derlandsch Zendelinggenootschap 1.1. Woensdag te Rotterdam gehouden zijn benoemd voor de Vergadering van 1862 tot lsten Voorzitter Ds. W. Francken van Rotterdam, tot lsten redenaar Dr. E. Laurillard, van Leiden voorts tot secundus voorzitter Ds. W. P. R. Bouman van Rotterdam, tot tertius voorzitter Ds. L. Proes van Leeuwarden en tot secundus re denaar Ds. P. H. Hugenholtz van Amsterdam. Een matroos van Z. Ms. stoomfregat Djambi had de gepasseerde week zonder verlof scheepsboord verlatenen werd dus aangemerkt als deserteur; de policie was gemagtigd hem te arresteren; aan een der agenten gelukte het, na hem eeni- gen tijd te hebben vervolgd om hem bij zijn zeer lang (zooge naamd polka) haar te vattenjanmaatgeresolveerd als altijd trekt van leer, niet om zijn vervolger te wonden, maar om zijn Jokken opteofferenen zich daardoor van een voor hem lastige hand te bevrijden; dit gelukt hem, hij ontsnapt, en geniet weder volop het genot van te passagierenhoewel niet van langen duur; den volgenden morgen wordt hij weder door de policie gearresteerd en vervolgens omstreeks 8 ure door twee agenten naar scheepsboord getransporteerd. Langs de hoofdgracht aan den Helder gaande, weet hij zich eensklaps van zijn geleiders te bevrijdenspringt over het rasterwerk van 's rijks werf, zwemt vervolgens over de ringgracht, loopt dwars over de werf naar de wacht en begeeft zich vrijwillig in arrest, alleen om bevrijd te zijn van de schaude, door politie-agenten aan boord te worden gebragt, en tevens om hen buiten het genot van de daarop staande premie te stel len. Het koen besluitin een oogwenk opgevat en even spoe dig ten uitvoer gebragtgetuigt van moed en vastberaden heid een betere zaak waardig. Heinrich Digman uit Steinfurtdie den 6den te Almelo door binnen- en buitenbraak uit het huis van arrest trachtte te ontvlugtendoch toen door de waakzaamheid van den eer sten bewaarder van Laar daarin werd verhinderd heeft Woens dag nacht zijn poging tot ontvlugting herhaald. Hij had het reeds zoover gebragt, dat hij uit zijn cel op de tweede ver dieping naar buiten was gekomen en, vervolgens op het dak geklommen zijndebinnen weinige minuten zou verdwenen zijn, ware het niet dat de cipier van de Wakker, die eenig geraas vernamhem door bedreiging met een pistoolschot van het dak had weten aftekrijgen. Het is bijna ongeloofelijk, hoe deze jeugdige misdadiger in éénen nacht in den zeer dikken muur een opening heeft weten te krijgengroot genoeg om zich daardoor naar buiten te kunnen begevenen vervolgens met de lakens van zijn bed naar beneden te laten. De kram zijner hangmat heeft hij tot de uitbraak gebezigd. Zondag had te Bovencarspel een zelfvergiftiging plaats. Een commiesjong mensch lijdende aan vallende ziekte, kreeg van een geneeskundige den raadzekere bladen uit de apotheek te Enkhuizen te koopen en daarvan nu en dan het aftreksel te drinken. Op raad van een ander plukte hij zelf de bladen uit een tuindronk het aftrekselen het gevolg wasdat hij, na eenige malen er van gedronken te hebben, onder zware kramppijnen den geest gaf. Bedankt voor het beroep naar Burgersdorp (Zuid-Afrika) door Ds. A. 3. Entingh pred. bij de Chr. Afges. gem. te Amsterdam. In de heden gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuidholland zijn behandeld de aanvragen van 24 gemeenten om tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager on derwijs in die gemeenten. Na beraadslaging is besloten aan de volgende gemeenten toelagen te verleenen1°. Nieuw Bei- jerland 180; 2°. Hoogvliet 150; 3°. Nieuw-Lekkerland 850; 3°. de Lier 170; 5°. Groote Lindt 100; 6°. Mo lenaarsgraaf 300 7°. Ottoland f 200; 8°. Peursum 100; 9°. Piershil 100; 10°. Rozenburg 450; 11°. Schelluinen f 150, en 12°. Zegwaard 500. De verzoeken der volgende gemeenten zijn afgewezen, als: Benthuizen; Berkenwoude; Bleskensgraaf; BrandwijkHei-en Boeicop; Hendrik-Ido-Ambacht; Leerbroek; MaasdamMpüs- «ant: Nimi'v'and Nonfrb-rp en Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2