Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. liet oog had bij de invoering van een plaatselijken ijk, maar ook welligt spoedig overbodig, zoodra naast en nevens de ge ijkte boterton ter markt prijkt een vaatwerkdat in allen deele voldoet aan het oogmerk en misschien meer doelmatig is ingerigt. Er is zeer veel kaus, dat de onverpligte ijk na verloop van eenigen tijd den nu ingevoerden maatregel van zelf vernietigt. "Wie zal zich als kuiper den lastde moeite en de kosten ge troosten aan de ijk verbonden wanneer hij overtuigd is het vaatwerk naar den eisch te hebben vervaardigd en bij zijn begunstigers, de boterhandelaars, daardoor vertrouwen en gunst te hebben genoten? Men mag het niet vergeten, dat bij een verpligten ijk de kuiper zich blootstelde aan politiestraf, wan neer het vaatwerk ter 'markt gebragt niet voldeed aan de vereischten bij keur of verordening gesteld. Nu is het zijn belang den ijker te verschalken want op het mislukken zijner poging is geen straf. Nu is het hem te doen om het teeken van den ijk te verkrijgen en heeft hij dan geen gelegenheid om na den ijk het vaatwerk te verwerken naar den wensch van hen, die het misbruiken willen? Een onverpligte ijk duldt geen bedreiging van straf tegen hen, die bij de aanbieding van vaatwerk alle middelen en pogingen in het werk stellen om een ijkteeken te verkrijgen op gebrekkig vaatwerk. Een aanhoudende en rustelooze strijd opent zich tusschen den on eerlijken kuiper en den plaatselijken ijker. Eerlijke kuipers hebben na de afschaffing van den provincialen ijk in den han del reeds het vertrouwen verworven, dat door geen ijkteeken behoeft te worden versterkt of gewettigd. De facultatieve ijk op de botervaten staat dus in beginsel gelijk met die plaatselijke vereenigingen van werklieden, die door het gemeentebestuur zijn opgerigt ten gerieve der inge zetenen, die daarvan willen gebruik maken. Voorschriften van orde en belooning geven waarborgen voor goede diensten, maar verhinderen nietdat bet onderscheiding9teeken aan arm of hoed niet altijd zekerheid geeft voor eerlijkheid, ijver en trouw. Maar voor wien is dan de ijk ingesteld? Misschien is het in het belang van eerlijke kuipers, maar goeden wijn be hoeft geen krans, en tegen misbruiken is de ijk onbestand. Voor den handel? Zeker niet voor de boeren, die het vaatwerk dat zij behoeven zich aanschaffende, wel degelijk toetsen, dat het voldoet aan hetgeen zij eischenterwijl het ijkteeken op zich zelf voor hen alleen dan waarde verkrijgtals zij bij eigen proefneming de deugdelijkheid van het vaatwerk hebben leeren kennen. Misschien dus alleen voor de boterkoopersom waarborgen te verkrijgendat de hoeveelheid boter zoo juist mogelijk door gewigt kan worden aangewezen! 't Is mogelijk, ofschoon het zeker verbazing moet wekken, dat de boterhan- del in Zuid-Holland daaraan behoefte gevoelt en de in het buitenland zoo gewilde Friesche en Overijsselsche boter zulk geijkt vaatwerk wel kan missen. Nog stijgt die verbazingals men hoort beweren, dat de Friesche en Overijsselsche boter meer dan de Leidsche in het buitenland is gewild, omdat door gepleegde misbruiken met vaatwerk dit laatste juist in waarde is verminderd. i1 Z. K. H. de Prins van Oranje heeft 11. Zondag de godsdienstoefening in het kamp van Millingen bygewoond. Na den afloop daarvan hebben de troepen voor den opper bevelhebber gedefileerd. Aanstaande Zondag zal Ü9. van Marken van Amsterdam en later, naar men zegt, de predikanten ten Kate en Blaauw van Amsterdam en Jas van 's Gravenhage de predikbeurten vervullen. De staatsraadcommissaris des Koning» in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat bij besluit van den 8 Julij 1861 door gedeputeerde staten i- bepaald, dat de afzonderlijke jagten op waterwild, voor dit jaar, in deze provincie zullen geopend zijn op Donderdag den l9ten Augustus a. s. Zaturdag, 20 Julij, geen audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, en Dingsdag, 23 Julij, geen audiëntie bij den Minister van Oorlog. Z. M. de Koning van Beijeren is Dingsdag langs den Rijnspoorweg te Rotterdam aangekomen en aldaar eenigen t(jd verbleven om onderscheidene merkwaardigheden te bezigtigen waarna hij dienzelfden dag naar Scheveningen zich heeft be geven. Z. M. de Koning van Beijeren is Dingsdag avond met HD. gevolg, op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen aangekomen. t, Bij de opening der stembriefjes tot de verkiezing vau 12 leden in den Gemeenteraad van Rotterdambleek het dat waren ingekomen 680 biljetten, waarvan 17 van onwaarde; meerderheid alzoo 332. - Al de aftredenden zijn met meer derheid van stemmen herkozenterwijl in de plaats van den heer Gleichmandie verzocht had niet in aanmerking te komengekozen is Mr. J. G. Schumacher met 334 stemmen. Ter nadere toelichting van het gebeurde met de fabriek des heeren van Elk te Zutphen dient, dat het gerucht loopt, dat de heer van Elk zou verpligt zijn te stoken met coak9 of turf, juist ter voorkoming, zooveel mogelijk, van zwart stof of be zinksel op de naburige ervendoch dat genoemde brandstof fen wel eens verwisseld werden met steenkolen, en hierin de reden ligt van den bekenden maatregel des stedelijken bestuur9. Een paar dagen geleden maakten wij melding van een allertreurigst geval, dat te Rotterdam had plaats gehad. Een bejaarde vrouw namelijk, op de Zijl woonachtig, werd Maan dag morgen levenloos op haar bed gevonden, terwijl haar man nergens te vinden wa9 en allezin9 reden bestond, te ver moeden, dat hij de handen aan zich zeiven had geslagen. Dat vermoeden heeft zich maar al te zeer bevestigddaar het lijk van den ongelukkige heden avond in de Leuvehaven nabij het Wolfshoek is opgehaald. Men wil thans echter weten, dat uit een ingesteld onderzoek gebleken is, dat de vrouw geen gewelddadigen dood gestorven is. Daar zoowel de man als de vrouw is overleden, zal de sluijer, welke dit vreeselijk geval overdekt, wel nooit geheel en' al worden opgeheven. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Bieselinge(Zeeland) Ds. H. van Strien Cz., thans te Ben- nekom. Beroepen tot predikant bij de Remonstrantsch-Gerefor- meerde gem. te Utrecht Ds. J. W. Bok van Oudewetering. Heden morgen bewees de alhier bestaande Typographi- sche Vereeniging Laurens Jansz. Coster" de laatste eer aan een harer medeleden en bestuurders B. Plevier. Plegtig en indruk wekkend was het den stoet te zien voorafgegaan door den President en Penningmeester, gevolgd door twee hoogbejaarde eereleden, vrienden van den overledene, en een 18^-tal leden. Aan de begraafplaats gekomen werd de lijkbaar gedragen door de leden, en aan het graf genaderd sprak de President een woord tot de familie en de leden alsmede tot een aantal vrien den van den overledene die zich op de begraafplaats bevonden, Heden Donderdag morgen te 4 ure ontstond er brand in de Zeemtouwerij van de heeren van Wensenin de Looier straat, die echter spoedig werd gebluscht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag namiddag te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 67°, te 10 uur 65°. Donderdag morgen te 6 uur 62°, te 8 uur 66°, te 12 uur 70°, 's namiddags te 2 uur 72°, te 4 uur 73°. De baron de Vidil is, vergezeld van twee Fransche po- litie-agenten te Londen aangekomen, en naar de gevangenis van Scotland-yard overgebragt. Daar de Fransche regering bet deukingen had geopperd tegen de uitlevering van den baron, omdat deze een Franschraan ishad hij er in toegestemd zich vrijwillig naar Engeland te begeven en zich daar ter beschik king te stellen. De moordaanslag van den baron de Vidil op zijn znnn maakt nog altijd het onderwerp van alle ge-; rekke uit

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2