Buitenlandsch Nieuws. f 19184.27 gedurende de maanden Junij 1860 en 1861, alsmede van die opbrengst over de 6 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt (opc. inv.) 1915.93s Binnenl. Ged. (id.) 6376.70 Buitenl. Gedist. (id.) 236.495 Gemaal (eigen mid.) 6045.49s Wijn, fruit- kunst wijn (id.)3040.80 Turf (id.)1189.59s Steenkolen (id.)52.30 Brandhout (id.).326.95 Zuivere opbrengst over de maand Junij. 1860 1861 1372.19s 4255.02s 84.09s 5012.84s 1154.32s 951.73s 54.77s 290.55 /13175.54! Zuivere opbrengst over de 6 eerste maanden. 1860 11449.35s 33795.39 1530.76s 33940.59s 13180.27s 6077.21 2319.80 1585.90 ƒ103829.29 1861 11459.58 34848.45 1401.72s 33745.94» 8967.22s 5248.89s 2797.22s 1781.10 100250*14» De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag namiddag te 5 uur 81°, des avonds te 8 uur 76°, te 10 uur 72°. Zaturdag morgen te 6 uur 68°, te 8 uur 71°, te 12 uur 79°, 's namiddags te 2 uur 75°, te 4 uur 76°. Naar luid van een brief uit Turin waren de berigten, aldaar over den toestand des Pausen ontvangen, nog altoos zeer onzeker. De pretendenten op den Pauselijken Stoel zijn echter reeds ijverig werkzaam en dit is, meent meneen veel- beteekenend bewijs voor den ernstigen toestand van Pius IX. De kardinalen zijn in twee partijen verdeeldde eene partij wil volstrekt geen concessie doende andere wil het wereld lijk gezag opofferen. Slechts acht kardinalen moeten op dit oogenblik bereid zijn dat offer te brengen en deze acht zijn alle Italianen. De niet-Italianen zijn allen verdedigers van het wereldlijk gezag. Als opvolger van den Paus wordt in dat schrijven de kardinaal Vannivelli genoemdeen man wiens gevoelens voor alles behalve liberaal bekend staan. Men verzekert, dat de Paus dagelijks 500 laat beste den voor de tafel van Koning Frans te Eome. De inwoners van Dalmatie hebben zich tot Koning Vic tor Emanuel gewend, en de inlijving van hun gewest bij het Koningrijk Italië verzocht. Alles is gereed om den opstand te doen uitbarstenzoodra Hongarije zich onafhankelijk zal heb ben verklaard. Uit Kaïro schrijft men dat de R. C. geestelijkheid aan de Italianen geweigerd hebbende voor de viering van het na tionaal feest van 2 Junijde kerk beschikbaar te stellen, de Israëliten daartoe de hunne hebben aangeboden. Dit aanbod werd met vreugde aangenomen en de kerk verlicht en met driekleurige vlaggen versierd. Een redevoering werd gehouden, en door Israëlitische kinderen een Te Deum in het Hebreeuwsch gezongen. Het vonnis, waarbij Mirès tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren is veroordeeld, zijnde het maximum, heeft te Parijs veel verbazing verwekt. De rechtbank heeft alle strafbare handelingenin de acte van beschuldiging voorko mende, zoo als misbruik van vertrouwenescroquerievalsch- heid in geschriften enz. als bewezen aangenomen. De voorlezing van het vonnis duurde niet minder dan uur. Men verzekert dat Mirès steeds in den waan verkeerde, dat hij vrijgesproken zou worden. In gespannen verwachting luisterde hij naar het vonnisen toen de president aan het slot genaderd was drukte hij de beide handenin hoogst bewogen toestand f krampachtig te zamen, en riep: o, Mijn God! Hij moest zich aan de leuning der lambrisering vasthoudenom niet te val len, of liever, hij viel daartegen aan. Naar men zegt zal Mirès in appèl komen en alsdan belang rijke geheimen aan het licht brengendie hij tot dusverre ver zwegen had. Het publiek verkeerde insgelijks in onegduld naar de uitspraak van het vonnis. Het was blijkbaar dat het ook een mindere straf verwacht had. Een der getuigen ten laste van Mirèsdie een betrekking bij de spoorwegkas had ver vuld achte het raadzaam om de wraak der menigte niet te duchten, na de terechtzetting langs een geheime deur naar buiten te komenwaardoor hij ongemerkt zich naar zijn wo ning kon begeven. Uit Luik wordt als een bedroevend blijk van de toene mende zedeloosheid gemeld dat onder 9 personendie aldaar dezer dagen wegens aanslagen tegen de eerbaarheid vervolgd werdenzich 4 moeders bevondenwelke hare minderjarige dochters tot ontucht hadden verleid. Abdul Medjidde overleden Sultan, had II kinderen, waarvan 6 dochters. Verscheiden dezer waren getrouwd met Pachas en hooge dignitarissen. De lieve meisjes hadden geen gedachte van onze beschaving; maar zij hadden al de grillen welke men toeschrijft aan de Prinsessen uit de toover-verhalen. Juist omdat zij zoo vele grillen haddenruïneerden zij hun vader, en echter nam de overleden Sultan van 300 millioen welke de Rijks-inkomsten waren100 millioen voor zich. Iedere Prinses had een paleis, waarvoor de meubelen uit Parijs ge zonden werdengeld werd echter zeer zelden daarvoor betaald. Moest men een schuldeischer voldoen, dan deed men koop lieden komen en verkocht een of ander kostbaar meubel. Een Fransch geneesheer werd eens ten eten verzocht bij een der schoonzonen van den Sultan; op den oogenblik dat men aan tafel zou gaan, die naar Europesche manier bediend was, ver nam de gastdat de meesteres van het huis al het zilverwerk verpand haden dat men nu op zijn Turkschdat is met de vijf vingeren eten zou. Uit New-York verneemt mendat de Zuidelijke Staten reeds pogingen hebben aangewend bij de Regering van Was hington, om de zaken in der minne te schikken. Agenten van het Zuiden zijn druk bezig om een dergelijk compromis te bevorderen. Met de finantien van het Zuiden schijnt het slecht gesteld te zijn. Van de ontworpen leening van 25 millioen dollars, werden slechts 8 millioen ingeschreven. De grootste manufactuurwinkel ter wereld is waarschijn lijk wel het verkooplocaaldat onlangs te New-York werd geopend. Het heeft een front van 375 en een diepte van 80 voet, terwijl het behalve de kelders en verwulften 5 verdie pingen hoog is. Door het geheele gebouw loopt een straat van 20 voet breedte, waarop de goederen uit al de fabrieken worden op- en afgeheschen. Elke verdieping is als magazijn voor verschilende goederen ingerigt. De dienst van het huis wordt verrigt door 200 klerken en verkoopers en 40 portiers en kruijers. De eerw. Dr. Colenso, bisschop van Natal in Zuid- Afrikaheeft een schrijven aan den aartsbisschop van Can terbury gerigt, waarin hij de veelwijverij in zekere omstan digheden voorspreekt. Een twintigjarige ondervinding heeft hemzegt hijgeleerddat de bekeering van Kaffers Zulus, MaorisNoord-Amerikaansche Indianen en andere heidenen op de Christelijke huwelijkswet als op een hoofdbezwaar schip breuk lijdt. Een bekeerder noodzaakt den heiden zijn familie leven te verstorenzijn tweede of derde vrouw wel nietvol gens het bekende sprookje, op te eten maar haar toch, met haar kinderen te verstootenwelke harde eischen een zeer natuurlijk vooroordeel tegen de nieuwe godsdienst wekken. De bisschop raadt derhalve aan in zoodanige gevallen de veelwij verij te duldenen tracht uit den bijbel, de kerkvaders en de geschriften van latere godgeleerden en zendelingen aante- toonendat er voor zoodanige handelwijze goede gronden be staan. De veelwijverij, zegt hij, staat tot de Christelijkezede- kunde in dezelfde verhouding als de slavernijbeide strijden ongetwijfeld met den geest des Christendomsmaar noch de eenenoch de andere zijn bij de wet verboden. Terwijl de Mozaïsche wet de echtbreuk met den dood straft, bespreekt zij de veelwijverij alleen om zekere daarmede in verband staande misdrijven te verbieden. Bij de oude Israëliten is derhalve de veelwijverij niet als echtbreuk aangemerkt. De huwelijken der Kaffers en Zulus moeten in hetzelfde licht be schouwd wordenen vermoedelijk hebben zijten gevolge hunner Arabische afkomst, hun huwelijkswet van Abraham zelf geërfd. Het behoeft niet gezegd te worden dat de bis schop alleen bij wijze van uitzondering spreekten de veel wijverijdien kanker van Let familieleven, op zich zelf niet verdedigd, maar alleen omzigtigheid in de afschaffing er van, daar waar zij onder niet-Christenen bestaataanraadt,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2