N°. 417. Maandag 8 Julij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Uit Luxemburg wordt gemelddat Z. M. de Koning Groothertog de zitting der Staten in persoon zal komen openen en dat de regering het voornemen heeft, om bij de kamer een wetsontwerp op de drukpers intedienenwaarover in de maand Augustus e. k. in een buitengewone bijeenkomst zal worden beraadslaagd. In de Zitting van de Provinciale Staten van Zuidhol land van Vrijdag heeft de Voorzitter kennis gegeven, dat hij van wege den Koning mededeeling heeft ontvangen, dat Z. M. zeer gevoelig is voor het door de vergadering geuit ver langen om en corps HD. hulde te bewijzen en dank te be tuigen voor het door Z. M. bij den jongsten watersnood ver- rigtte, maar dat het Z. M., uithoofde van het lange tijdsver loop sedert het gebeurde, aangenaam zijn zou, zoo zich een commissie uit de vergadering tot dat einde bij HD. aanmeldde. Diensvolgens zou heden Zaturdag te 1 uur een commissie tot dat einde bij den Koning worden toegelatendie bestaat uit den Voorzitter, den griffier en de heeren Tieboel Siegenbeek, Mock, van Koetsveld, Knappert, Tromp, Viruly Verbrugge, de Raadt van Hendrik-Ido-Ambacht, van Driel en van der Wayfort. Het aantal reizigers, gedurende de maand Junij jl. langs den Hollandschen spoorweg vervoerd heeft bedragen 123,952 de opbrengst van reizigers f 104,046,03; idem van goederen f 17,632,84, totaal 121,685,87. Sedert primo Januarij aan tal reizigers 608,541opbrengst van reizigers en goederen f 601,714,75. Door curatoren der Utrechtsche Hoogeschool is in hun vergadering van 18 Junij tot lector in de Fransche taal- en letterkunde benoemd den heer M. A. E. Roberti, leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium te Utrecht. Bij de Nederd. Herv. gemeente te Urk is beroepen Ds. M. van Leeuwen te Elspeet; te Schoonerwoerd Ds. W. J. Ge zelschap, te Aalburg en te Nieuwe Pekela Ds. J. Santee Nie- weg, thans te Saaxum. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Gorredijk (Friesland) door Dr. M. N. Ringnalda, predikant te Medwolde en de Leek. Bedankt voor het beroep naar Westerlee door Ds. H. van Griethuizen te Poortvliet. Bedankt voor het beroep naar de Christelijke Afge scheidene Gemeente te Smilde door Ds. N. H. Rosker te Emmikhoven. Donderdag morgen viel een oude knecht in de bran derij van den heer Otterdijk te Schiedam van een stelling af, en werd zoo zwaar aan het hoofd gekwetst, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Den 3den dezer onstond er brand in de gemeente Steen- wijkerwoldeten huize van den landbouwer B., die zoo spoe dig toenam, dat binnen een paar uren de kapitale boerenplaat* met al het zich daarin bevindende een prooi der vlammen werd. Twee runderen2 schapen en eenige varkens zijn bij het ongeval verbrand. Professor Heis te Munster berekent, dat de staart van de dezer dagen waargenomen komeet een lengte van niet min der dan 85° heeft, terwijl die van de komeet van Donati op slechts 35° werd geschathoewel laatstgenoemde zich door meerder breedte en glans imposanter voordeed. Naar de be rekening van genoemden sterrekundige zal de komeet in de eerstvolgende nachten nog aan den noordelijken en noordwes- telijken hemel zigtbaar blijven. Het aantal baden aan de zwem- en bad-inrigting Rhyn- zigt in de maand Junij genomen bedroeg 4979. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 70°, te 8 uur 66°, te 10 uur 63°. Heden Za turdag 'smorgens te 6 uur 59°, te 8 uur 64°,'s namiddags te 12 uur 70°, te 2 uur 73°. In sommige kringen zijn afschriften in omloop van een eigenhandig schrijven, dat de paus gelijktijdig naar Weenen en Madrid zou hebben gezondenom den Keizer Frans Jozef en Koningin Isabella dank te zeggen voor hun tusschenkomst te zijnen behoeve bij het Fransche Gouvernement. De regering van Koning Victor Emanuel heeft besloten generaal Cialdini als opperbevelhebber der Zuidelijke provin ciën naar Napels te zenden. Van zijn geestkracht, bekwaam heden en populariteit verwacht zij veel goeds voor de zaak: der orde en voor het uitroeijen der rooversbenden, wier aantal nog steeds vrij talrijk moet zijn. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkea regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m„ 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van srn. 7 u. 30 m.—10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1