Buitenlandsch Nieuws. Üoor kapt. Schaafsma, kunnen wij, van een geachte zijde daartoe in staat gesteld het volgende mededeelen. De Stad Ylissingen zeilde den 24sten Junij, met een la ding steenkolen voor de N. E. gasfabriek te Rotterdam be stemd, van New-castle, en bevond zich Zaturdag 29 Junij des avonds naar gissing op de hoogte van de Goeree, toen een vrij hevige wind opstakdie het schip zwaar deed wer ken en het lekdat zich een paar dagen vroeger geopenbaard had, onrustbarend deed toenemen. Men draaide dien nacht bij, in de hoop van Zondag morgen een loods te zullen vindendoch te vergeefsde Zondag morgen brak aan maar geen loods was buiten te zien. Het weder was al slechter en slechter gewordenmet een dikke bezette lucht en het lek steeds toenemende, zoodat men besloot, om zon der loods naar binnen te gaan daar men voorzag dat men met het schip geen nacht meer op zee konde blijven. Men wilde tot dat einde afwachten tot het water gewassen was en hield ten 2 uur namiddag af, met het doel de tonnen van het Goereesche zeegat optezoeken. Het weder was en bleef echter dik en toen men eindelijk (3 uur) land zag, be merkte men dat het schip op 7 vadem water voor Scheve- ningen stond. Onmiddelijk werd meerder zeil gezien om het van de kust afteprangendoch bijna tegelijker tijd vlogen fokstag en brikzeil uit de lijken en was men genoodzaakt op 5 vadem diepte de ankers te presenteren. Beide ankers vielenhet zware met 90 en het daagsche met 74 va dem ketting uit, maar het schip terug drijvende raakte den grond en was korten tijd daarna een prooi van wind en golven geworden. De doodstrijd van den kap. en de equipage heeft dus eenige uren geduurd. Den eersten vooral moet dit, met het oog op het lot van een aanvalligen jongen zoondien hij voor het eerst bij zich aan boord hadnog zwaarder gevallen zyn. Men had tot het laatste toe voor dat kind de meeste zorg gedragen en het eindelijk, goed in zeilen gewikkeld, aan het want bevestigd. Toen eindelijk alle hoop verloren was en ieder op zelfbehoud bedacht moest zijn, greep de kapitein op aan - raden van zijn stuurmannaar eenig voorwerpom zich vast te houden en trachtte tegelijkertijd zijn kind medeteuemen. Het laatste gelukte hem, doch wat het eerste betreft greep hij mis, zoodat hij met zijn kind oogenblikkelijk in de golven verdween en niet meer gezien werd. De stuurman, op een ge deelte van het dek drijvende gebleven, zag allen in korte oogenblikken verdwijnen en hij alleen, dank zij de stoutmoe dige zelfopoffering van den stuurman (Arie van der Zwan) der Scheveningsche reddingsboot, mogt het leven behouden. Een der lijken is Dingsdag middag te 's Gravesande aan wal gespoeld en door den stuurman herkend als te zijn dat van den ma troos Barends. De weduwen der omgekomen schepelingen zijn radeloosééne in hoogst zwangeren toestand, wil volstrekt het lijk van haren man zoo mogelyk nog zien en wordt alleen op aanraden van hare betrekkingen teruggehouden. De stuurman, ofschoon nog jong, heeft nu reeds 4 schip breuken bijgewoond en was bij een vroeger gelegenheid een van de twee, zoo als hij nu de eenige geredde is dergeheele equipage. De reddingsboot van Loosduinen en die van Scheveningen, welke laatste (Zondag namiddag) van Scheveningen gegaan is, getrokken door 20 paarden langs het strand naar Loosduinen, konden ten gevolge van de hooge zee geen hulp bieden. N. R. O. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdao- 's avonds te 5 uur 64°, te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 56°, te 8 uur 64°, 's namiddags te 12 uur 74°, te 2 uur 78° en te 4 uur 75°. De president der unie arbeidt aan het in gereedheid brengen zijner boodschapwant over veertien dagen zal het congres bijeenkomen. Volgens den New-York Times zal hij aandringen op het verleenen van uitgebreide hulpmiddelen om den oorlog nog in den loop vau den winter ten einde te brengenalsmede het aangaan eener leening van 200 millioen dollars en het brengen van 500,000 man onder de wapenen voorstellen. Middelerwijl zijn strenge maatregelen tegen de directeurs genomentegenover de dagbladen oefent de regering een willekeurige handelwijze uitin zoover ze namelijk menige telegraphische depêche inhoudt, welke voor de bladen be stemd was. Uit New-York wordt van den 19den Junij het volgende gemeld. De slechte aanvoering der bondstroepen in het treffen bij Great Bethel heeft de regering de overtuiging geschonken, dat zij met ongeschikte officieren niet goed oorlog kan voe ren. Zij heeft thans, naar men zegt, besloten, slechts officie ren uit het geregeld leger te nemenen generaal Scott moet verklaard hebben, dat hij in het tegenovergesteld geval on verwijld zijn ontslag zou nemen. Er brandt nog slechts één kelder in de Tooleystreet te Londenmaar dat uitgestrekte gewelf beslaat het vierde van een morgen en is geheel met olie en talk opgevuld. De brandweer gelooft niet dat het vuur aldaar voor na verloop van eenige dagen gebluscht zal zijn en nog in den afgeloo- pen nacht stegen de vlammen daaruit tot boven de nokken der naburige huizen. Op dat punt geven de brandspuiten 16,000 kan water per minuut en desniettegenstaande gelooft men dat de brand in dat gewelf alleen uit gemis aan voeding zal eindigen. De Correspondencia Autografa van Madrid zegt, dat de Spaansche Regering haar eischen tegen Marokko wil laten va ren, maar daarentegen Tetuan tot een Spaansche bezitting verklaren en die plaats geducht versterken zalterwijl zij het omliggend grondgebied zal koloniseren. Gelijk men weet, heeft het Spaansche gouvernement, reeds een geruimen tijd geleden, met het hof vau Rome om trent den verkoop der geestelijke goederen een schikking ge maakt, die door de Cortes werd goedgekeurd. Tot de uitvoe ring van dit plan doet zich thans evenwel voor de Spaansche regering een hinderlijk bezwaar op. De bisschoppen zijn na melijk uitgenoodigd om daartoe ieder een behoorlijk uitgewerk- ten staat van de eigendommen en bezittingen der geestelijke corporatiën inteleverendoch wat er nu ook van regeringswege wordt gedaan om deze documenten te verkrijgende hooge geestelijkheid weigert daaraan te voldoen. Wat meer zegt, er was met de uitvoering reeds een aanvang gemaakt. Onder scheiden bezittingen waren reeds te gelde gemaaktdie ver- koopingen warenin vereischten vorm, door den H. Stoel ge sanctioneerd, doch nu het Spaansche gouvernement, ingevolge de met Rome aangegane verbindtenissen de geestelijkheid de bepaalde schadeloosstelling in obligatiën aanbiedt, weigert zij ten stelligste dit bedrag aantenemen en toont derhalve duide lijk genoeg, dat het haar te doen is om in die zaak openlijk haar oppositie tegen de regering te doen blijken. De Minister van Financiën te Madrid heeft dezer dagen hierover langdurige conferentiën gehad met den Pauselijken nuntius, en wel om te beproeven, of hij door diens tusschenkomst de bisschoppen tot reden kan brengen of kan noodzakenom zich in dit op- zigt te gedragen naar de wetten des lands. Dit neemt intus- schen niet weg, dat de clericale organen nu zooveel te meer tegen den verkoop ijveren en dezen als de grootste onrecht vaardigheid, als een gewelddadige schending van de rechten der geestelijkheid voorstellen. Men verzekert thans, dat Prins Napoleon en zijn ge malin eerlang een bezoek aan Victor Emanuel zullen brenge n. Uit Rome schrijft men, dat het, ten gevolge der bijko mende waterzuchtte vreezen isdat de Paus voor het eind der volgende maand overleden zal zijn. Hij zelf moet zich dan ook omtrent zijn toestand geen illusiën scheppen. De heer Leon Curmer, die eenige maanden in Italië heeft doorgebragt tot opsporing van de kostbaarste handschriften uit vroeger eeuwen, heeft, dank zij de hem betoonde wel willendheid, een aantal fraaije miniaturen en randversieringen doen photografiëren die verborgen waren in de handschriften, welke Turin, Milaan, Florence, Parma, Bologna, Sienna, Rome 'en Genua bevatten. Hij heeft daarvan eenige afdruk ken medegebragt, die met de grootste zorg gekleurd zijn. De tot hiertoe weinig bekende kunstwonderen uit het brevarmm van Grimaniuit de koorboeken van het Karthuizer klooster

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2