N°. 414. Donderdag 4 Julij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Ei kenkroon den heer F. Hoorikx, secretaris van legatie bij de Belgische ambassade te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot notarissen te Groningen Mr. J. W. van Uildriks; te Veendam Mr. G. Baart de la Faille; te 't Zandt Mr. L. Wildervanck de Blécourt; te Soest W. Collardallen candidaten. Men berigt dat onze regering binnen kort over zal gaan tot de erkenning van het koningrijk Italië. Ofschoon men om de bezwaren van sommigen onzer R. K. landgenooten die erkenning wenschte uittestellenblijkt dit onraadzaam te zijn. Reeds te lang is er mede gewacht. De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 5 dezer niet plaats hebben. Uit Doesburg wordt van den 26 Junij geschreven: Eenigen tijd geleden bezocht de Minister van Oorlog, ver gezeld van 4 hoofdofficieren, incognito ons stadje; sedert mompelde men van een planmet dat bezoek in verband staande, om hier een instructie-compagnie opterigten voor de artillerie, gelijk in strekking aan het instructiebataillon te Kampen. Het gerucht blijkt thans waarheid gesproken te heb ben. Gisteren werd in een openbare zitting van den gemeente raad besloten, om een bij zijn bezoek door den Minister daar toe aangewezen terreinhetwelk aan de stad behoortkoste loos aan het rijk aftestaanten einde het voor het genoemde doel te bezigen. De Algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank wordt 9 en 10 Julij e.k. ge houden te Alkmaar. Des avonds van den 9en openbare ver gadering in de Kapelkerkals sprekers zullen optreden de heeren Ds. D. S. Adama van Scheltema, predikant te Am sterdam, Ds. L. C. Lentz, Ev. Luth. pred. te Amsterdam, J. W. SchubartOfficier van Gezondheid te Utrecht, en anderen. Omtrent den spoorweg van Scheveningen over 's Gra venhage en Leiden naar Woerden ter verbinding met den Rijnspoorwegworden in het verslag aangaande den toestand der provincie Zuidholland eenige bijzonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat Ged. Staten den Minister van Binnenl. Zaken hun gevoelen hebben medegedeeld omtrent een adres van den Gemeenteraad van 's Hagewaarbij verlangd wordt dat de spoorweg niet door het Bosch loope. De strekking der lijn van Leiden naar Woerden is voorloopig door den Minis- van Binnenl. Zaken voorgesteld. In 1859 zijn door de verschillende gemeenten van ZuidhollaDd subsidiën uitbetaald aan instellingen van welda digheid tot een bedrag van 664,381,99; op de gemeente- begrootingen werd daarvoor uitgetrokken voor 1860 de som van 699,438,11 en voor 1861 704,817,58. De werking der armenwet in de steden was niet ongunstig; op het platte land werd er echter zeer over geklaagd. De werkzaamheden ter indijking van Caterspolder in de gemeente Woensdrecht spoeden ten einde, waardoor weder minstens 127 schorgrond, aan de zee ontwoekerd, in goed bouwland zullen wordeu herschapen. De nieuwe dijkloopenda van Prinscarelspolder tot aan de kapitale bouwhoeve, genaamd Lindonkbehoorende aan Mevrouw Bosschaertsheeft een lengte van 2800 ellen. Men heeft plan te Almelo weder een katoenspinnerij met een kapitaal van 400,000 opterigten. Zekere Ploeg, in 1858 wegens moord aangeklaagd, doch bij gebrek aan genoegzaam bewijs buiten vervolging gesteld, in 1859 voor een ander misdrijf tot 7 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld zal thans ter zake van eerstgenoemde misdaad weder terecht staandaar meer licht over dat feit is verspreid. In het westland heerscht een buitengewone bedrijvigheid door de talrijke verzendingen van aardappelen naar het bui tenland en ook voor ons land. De ziekte vertoont zich geluk kig slechts in het loof. De ooftboomen zullen dit jaar weinig of niets opleveren. Door den storm op Zondag zijn hier en daar landerijen ondergeloopeno. a. zijn de twee aan den waterlandschen zeedijk nabij Monnikendam gelegen buitenpolders, het Hem- meland en de Nes, geheel geïnundeerd. Het grasgewas dier poldersgedeeltelijk gemaaid en gedeeltelijk reeds als hooi gereed, is voor een groot gedeelte weggedreven en de oogst alzoo geheel verloren. De schade, daardoor veroorzaakt, wordt geraamd op 5 a 6000. In de gemeenten Nuenen Gerwen en Nederwetten is door den hagelslag een schade van min^ stens 26,000 veroorzaakt. Uit Groede meldt men dat in den morgen omstreeks 8 uur aldaar een vreeselijk ongelu! LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkcH regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerehijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat :'s morgens te 7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u.,'s namiddags te 3 u.45 m.f 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1; over Triest, 6; over Marseille, 9 van elke maand. Ri^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2—7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te-10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1