Buitenlandsch Nieuws. Voerd. De Markt en het daarop staande orchest wqren zeer smaakvol geïllumineerden bovendien werd de tallooze menigte luisteraars verlicht door drie elektrische lichten. Zaturdag avond was het weder koud en winderig, zoodat het concert op dien avond niet kon uitgevoerd worden en ook de illuminatie van Spaarnhove mislukte. Het afscheidsconcert der Oostenrijkers heeft op Zondag avond niet op Spaarnhove kunnen geschieden, ten gevolge van het daarvoor hoogst ongunstige wederdoch is ter vergoeding gehouden in de groote manége aan het bolwerk. De tentoonstelling wordt dagelijks door vele bezoekers be- zigtigd en wekt een algemeene belangstelling op. Uit Zoetermeer wordt berigt, dat aldaar op Woensdag den lOden Julij luisterrijke harddraverijen zullen worden ge houden. Des voormiddags bestaan de prijzen uit een massief zilveren vischmesvork en voorsnijmes en vork met zil veren heftalles in étuials prijsen een kristallen bokaal op zilveren voet, als premie; des namiddags uit twee kristal len wijnkaraffen met schaaltjesmet zilver gemonteerdeen étui, waarin 9 stuks keurig bewerkt zwaar tafelzilver als prijs en een zilveren tafelschuijer met dito tafelblikje als premie. De baandie uit de tribune kan overzien wordenis voor treffelijk. Ongetwijfeld zal het bezoek bij deze echt holland- sche uitspanning zeer druk zijn. Door den heer Bosch, fabriekant te Maastricht, is een zeer belangrijke uitvinding in de gaztoestellen gedaanen wel zoodanig, dat door het aanbrengen van een schijnbaar zeer eenvoudig pijpje een besparing van circa 50 pCt. wordt ver kregen. De Midd. Courant berigtdat de Nederl. Indië en 's Gravenhaagsche Nieuwsbode met 1 October zullen ophou den te verschijnenmaar daarvoor in de plaats zal komen een nieuw groot dagbladwaarvan de heer Lionmet een tractement van f 5000, hoofdredacteur zal wezen, terwijl voor de onderneming een kapitaal van 200,000 zou zijn bijeengebragt. Door het bestuur der Algem. Doopsgezinde Sociëteit zijn tot proponenten aangesteld de heeren J. Dijserinckvan Haar lem; B. Cuperus, J. de Vries en A. Wijbrands, van Am sterdam; G. E. Frerichs, van Norden, S. Gorter, van Balk; A. W. Huidekoper, van Midlum, F. Schiere, van Boofnber- gum en E. Weydmann, van Crefeld. Het kerkelijk nieuws van de Kaap de Goede Hoop be treft voornamelijk twee puntenvan welke, het een de Engel- sche, het andere de Hollandsche kerk aangaat. Het eerste is een plan tot oprigting van een normaalschool, waardoor het on derwijs meer en meer in handen der verschillende kerkgenoot schappen zou komenhet andere het voorsteldoor den heer Baubaix in den Wetgevenden Eaad te doendat de Gouver neur de vrije verkiezing der leeraren en kerkeraadsleden in die gemeenten in zal voeren waar de predikanten van Staatswege bezoldigd worden. Op Donderdag 4 Julij aanst. des avonds te 7 uur, zul len bij gunstig weder door het muziekkorps der schutterijop het plantsoen, de volgende muziekstukken uitgevoerd worden: No. 1. Grossfürster Marschstrauss, n 2. Ouverture Missolonghihérold. 5. Songs of the Thames Walskühner. v 6. Links I Rechts 1 Marschhamm. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 'savonds te 5 uur 68°, te 8 uur 64°, te 10 uur 63°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 61°, te 8 uur 61°, 's namiddags te 12 uur 67°, te 2 uur 68° en te 4 uur 66°. Het dagblad le Temps deelt de volgende bijzondere depêche mede, die, zoo zij in allen opzigte geloofwaardig is, belangrijke bijzonderheden aangaande de eerste regeringsdaden des nieuwen Sultans aan bet licht brengt. Terstond na zijn troonsbeklimming heeft Abdul-Azis last gegeven het serail te doen ontruimen, en tevens aan al die beambten en be dienden van den haremdie een der bloedende wonden in de Turksche finantiën veroorzaakten, hun ontslag te geven. Al de sultanes, dat is alle vrouwen des Sultans die kinderen hebbenzijn naar het paleis Beylerbey en het oude serail overgebragt, terwijl de overigen voorloopig in de harems der verschillende hooge ambtenaren geplaatst zijn, terwijl zij, volgens gewoonte, op bevel des Sultans uitgehuwelijkt zullen worden. Vely-pacha, gezant der Porte te Parijs, is in dezelfde hoedanigheid bij het hof van Madrid geaccrediteerdwerwaarts hij zich tegen het einde der volgende maand begeven moet om zijn geloofsbrieven overtereiken. De heer Mussuresgezant der Porte te Londen, is in dezelfde hoedanigheid bij het Brusselsche Hof geaccrediteerd. 't Is weinig bekend, dat de overleden Sultan en Keizer Napo leon III bloedverwanten waren. De grootmoeder van den Sultan was een Kreoolsche van Martinique en was een bloedverwante van de grootmoeder van moederszijde van Keizer Napoleon. Zij werd in 1766 geboren, en ging op tienjarigen leeftijd naar Frank rijk, alwaar zij haar opvoeding ontving. Op haar 18de jaar zou zij naar Martinique terugkeeren, doch werd door een Al- gerijnschen zeeroover gevangen genomenen als slavin aan den Dey van Algiers verkochtdie haar aan den Sultan Abdul- Hamel, grootvader van den onlangs overleden Sultan ten ge schenke gaf. Spoedig was zij de Sultane-favorite en moeder van Mahmoud, wien zij een buitengewoon goede opvoeding gaf. Zij heeft steeds gedurende de regering van haar echtgenoot en zoon grooten invloed op het bestuur van zaken uitgeoefend. De berigten uit Polen luiden nog altoos hetzelfde. Al wat daar tot nog toe gesproken is van hervormingen, heeft slechts gediend om de overtuiging te bevestigendat in dit op- zigt van het Russische gouvernement zeer weinig te hopen i3. Wat den Poolschen adel aangaat, deze houdt zich thans voor namelijk bezig met schikkingen met de boerenbuiten tusschen- komst van het gouvernement, en zonder zich om de conces- siën van Kusland te bekommeren. De heer Confeld, geneesheer te Mainz, heeft de toeval lige ontdekking gedaandat een zijner patiënten het hart op de verkeerde plaats heeft en wel op de rechterzijde. De meeste doctoren uit de nabuurschap hebben bezoek aan dien lijder gebragt, om dit zonderling verschijnsel te onderzoeken. Voor eenige dagen is te Hamburg een zeer zonderling proces gevoerd. Een jong meisje van vroeger zeer bemiddelde ouders poogde door haren handenarbeid in de behoeften van haar vader en moeder te voorzien en bezocht herhaaldelijk een modewinkelom aldaar de noodige voorwerpen intekoopen. Een jong winkelbediende aldaar had haar reeds menigmalen gevraagd, of zij hem een harer lokken wilde verkoopen. en nam, by gelegenheid dat zij dien winkel voor eenige dagen andermaal bezocht, de schaar op en dreigde nu een der zoo vurig begeerde lokken aftesqijdenhetgeen hij werkelijk deed. De vader van het jeugdige meisje leverde een aanklagt by de rechtbank in en vorderde 1500 mark banko schadevergoeding. Te vergeefs poogde de vader van den winkelbediendedie zeer gegoed is, de zaak aftemaken door 400 mark als schadever goeding aantebieden, maar niets mogt baten. Eindelijk vroeg de beschuldigdeof het proces kon worden afgemaaktindien hij de hand aan de beleedigde bood, welk aanzoek hij trou wens vroeger, hoewel zonder gunstig gevolg, had gedaan. Nu échter mogt hij in zijn aanzoek slagen en een huwelijk zal weldra aan allen verderen twist over de ontroofde haarlok een einde maken. De Oostenrijksche Staatsbegrooting van ontvangsten en uitgaven voor het finantieel jaar 1862 zal eerstdaags de beide Huizen van den Rijksraad worden voorgelegd. Men zegt, dat de gezamenlijke behoeften 362,536,000 de geraamde inkomsten 298,599,800 Weener gulden bedragen, zoodat het deficithet- hetwelk door buitengewone middelen gedekt moet worden 63,936,200 gulden bedragen zou. De uitgaven voor het departement van oorlog zijn op on geveer 165 millioenderhalve in weerwil van den staat van vrede, op 65 millioen hooger dan vroeger geraamd. Daarbij komt dat de inkomsten der belastingen in Hongarije aanzien lijk beneden de raming gebleven zijnzoo zelfs dat dit min dere alleen over een tijdvak van v^jf maandennamelijk van November tot Maart, 9,998,103 gulden bedraagt. h 3. Guck-Aeuglein Polkakühner. h 4. Souvenir de l'Opéra Norma, Fantaisie dunkler.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2