Buitenlandsch Nieuws. bit de voeten. Een verblijdend berigt is, dat het stoomschip Bali weder is vlot geraakt. "De aardbevingen op Sumatra's Westkust hebben in de maand April steeds voortgeduurd, doch geen belangrijke schade meer aangerigt. "De goedkeurende meeningdie wij over de zamenstelling van het Nieuwe Ministerie hebben geuit, is die van degroote meerderheid der Europesche ingezetenen van Nederlandsch- Indië. De keuze van den Minister van Koloniën wordt als hoogst gelukkig beschouwd. Grooter en algemeener vertrou wen dan op Java in den heer Loudon gesteld wordtviel zelden een Minister bij zijn optreding teD deel, moge hij zich door een vrijzinnige behartiging van Java's belangen dat ver trouwen waardig betoon en De gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok heeft zich den 20 April naar Boeleleng begeventen einde zich persoonlijk te overtuigen van de werking der nieuwe regeling van zakenin de maand December van het vorige jaar aldaar in het leven geroepen. In de dessa's Djagaraga, Boengkoelan Sangsit, Parasoekan Toekati Moengga, Tam- boekoes, Bandjar, Patemoen en Rengatoelan werd hij met de verschuldigde eer ontvangen en getuigde de hartelijke ont vangst door de hoofden, van hunne ingenomenheid met ons bestuur. Allen wendden hun beste pogingen aan om onze goede bedoelingen bevorderlijk te zijn en een gewenschten stand van zaken bestendigd te zien. De rijstvelden stonden in het geheele landschap voortreffelijk en beloofden een zeer ruimen oogst. Aan de wegen werd druk gearbeid en over vele riviertjes, die men vroeger moest doorwaden, liggen thans bruggen. Met de vaccine bleef men steeds ingenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 'savonds te 5 uur 62°, te 8 uur 60°, te 10 uur 60°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 62°, te 8 uur 64°, 's namiddags te 12 uur 66°, te 2 uur 66° en te 4 uur 64°. Berigten uit Constantinopel melden, dat de Sultan Ab- dul-Aziz ter gelegenheid van zijn troonsbeklimming een Hatti- Scheriff heeft uitgevaardigdwaarin hij verklaart de buiten- landsche staatkunde op haar tegenwoordige grondslagen te zullen houden. Hq geeft te kennen dat het zijn wil is om binnenslands hervormingen op breede schaal intevoerenten gunste van al zijn onderdanenzonder onderscheid van gods dienst. Hij toont het dringend noodzakelijke aanom in het finantiële belangrijke hervormingen te brengen en bezuinigin gen intevoeren. Berigten uit Konstantinopel meldendat de Sultan, die den 25sten des ochtends te 9 uur was overledendien dag voor zonsondergangvolgens Turksch gebruikin de Moskee van Achmet is begraven. Volgens de Turksche wet moet het oudste lid der familie den troon beklimmendaarom is reeds den 25sten des ochtends te 9J uur de broeder van Abdul-Me- djid, Abdul-Aziz tot Sultan uitgeroepen. Na zijn overlijden zal Mehemed-Murad-Effendioudste zoon van Abdul-Medjid den keizerlijken troon beklimmen. De nieuwe Sultan is den 9den Februarij 1830 geboren. Hij is van middelmatige lengte, heeft sterk sprekende trekken, en heeft zijn jongelingsjaren niet in het serail doorgebragt. Hij heeft een zorgvuldige opleiding ge noten en spreekt zeer zuiver Fransch en Engelsch. Te Kusel in Pruissen heeft een slagerszoon van 12 ja ren zich van het leven beroofdomdat zijn ouders hem een eekhoorntje geweigerd hadden. Men berigt uit Eupin, dat die stad en omstreken gis teren door een vreeselijken hagelslag zijn geteisterd; aan de windzijde is geen enkele glasruit verschoond gebleven. Er zijn stukken ijs gevallen ter zwaarte van 4 lood. Uit Parijs schrijft mendat Keizerin Eugenie zich met Italië en wat daar plaats grijptniet ingenomen betoonten duidelijk doet blijken dat de tegenwoordige stand van zaken aldaar haar sympathie niet heeft. Over den toestand van den Paus maakt zij zich zeer ongerust en verbergt haar vrees niet dat de toorn Gods op het hoofd zal nederdalen van hen die hem in de moeijelijkheden waarin hij zich thans bevindt, ge wikkeld hebben. Men berigt in de buitenlandsche bladen dat baron Rica- soli sedert het aanvaarden der gewigtige betrekking van graaf Cavour protestant is geworden. Nu wordt dat tegengesproken, maar de heer Ricasoli voorgesteld als een mandie niet alleen oprechtelijk gehecht is aan de groote beginselen van godsdienst vrijheid, maar tevens als iemand van een ernstigen aard, die in alle omstandigheden te werk gaat naar de overtuiging van een oprecht en goed geweten. Men voegt er bij, dat de baron Ricasoli des Zondags in de groote zaal van zijn huis het ge bed leest voor zijn boeren en talrijke bediendenterwijl de ka pellaan aan zijn zijde blijft staan. Als een bewijs voor den ongunstigen invloed der om standigheden op den toestand van Rome, meldt mendat in de laatste drie jaren zich aldaar gemiddeld 4 a 5000 en's win ters hoogstens 8000 vreemdelingen ophouden, terwijl vroeger steeds 50000 vreemdelingen er den winter doorbragten. Victor Hugo is door de Maatschappij tot bevordering van Italie's eenheid tot eerelid benoemd en op de mededeeling daarvan heeft hij zijn sympathie voor de heilige zaak van Italië betuigd. In dien brief schrijft hij »Aan een vereenigd Italië heeft de beschaving behoefte. Er zal een tijd komendat alle grenzen zullen verdwijnen. Al de oorlogen zullen opgelost worden in de verbroedering der rassen. Gebeurt datdan zal de groote dag van het Vaderland der menschheid zijn aangebroken." De berigten aangaande den graanoogst luiden van alom zeer gunstigin het zuiden van Frankrijk is men nu reeds begonnen met het snijden van de tarwein Amerika zenden de landbouwers zooveel graan van verleden jaar naar Europa als de spoorwegen slechts kunnen vervoeren en er schepen gevonden worden om het in te laden. In de laatste weken hebben te Londen weder de jaarlijksche feesten plaats gehad der verschillende godsdienstige genoot schappen. 71 bijeenkomsten zijn gehouden van het eind van April tot het begin van Junij. De totale ontvangsten der in stelling beliepen ruim 10 millioen gulden. Men berekent dat Engeland jaarlijks voor uit- en inwendige zending, behalve de plaatselijke werkzaamheden of de werken van liefdadigheid ruim 15 millioen gulden uitgeeft. Schotland is daaronder niet begrepen, de gezamenlijke inkomsten der vrije schotsche kerk (die een altijd merkwaardigen en belangrijken oorsprong heeft) beliepen dit jaar alleen bijna 4 millioen gulden. Zij onderhoudt in Nederland ook een afgezonderde stichting be kend als het Seminarium der Vrije Schotsche kerk. In den raad der Koninkl. Engelschemaatschappij van land bouw deed de heer Cairns dezer dagen belangrijke mededeelingen over Engelsche wol. Ofschoon gedurende de laatste twintig jaren de invoer van buitenlandsche wol aanzienlijk is toege nomen blijft het fokken van schapen ter bekoming van in- landsche wol nog altijd een der voordeeligste takken der Engelsche nijverheid uitmaken. Wel is waar heeft, in het genoemd tijd vak, de invoer uit Spanje en Duitschland een vermindering van ongeveer 4 millioen ponden ondergaanmaar tevens is van den anderen kant, de invoer uit Rusland, Nederland, De nemarken en Portugal, met ruim twintig millioen ponden ver meerderd, terwijl die uit Australië van 13 tot 54, uit Zuid- Afrika van 1 tot 14, uit Oost-Indie van 4 tot 14 millioen ponden, alles in ronde sommen, is gestegen. En de toeneming der productie van inlandsche wol is niet minder opmerkelijk, want, terwijl zij in 1842 het millioen ponden niet te boven ging, was zij nu gestegen tot 120 millioen ponden. In één woord, de toevoer van wol is in het geheel met 75 pCt. ver meerderd, en zulks zonder eenige verlaging der prijzen van de inlandsche wol te weeg te brengen. De heer Cairns besloot zijn voordragt met het uiten der meening dat de Engelsche veefokkers zich niet ijverig genoeg op de vermeerdering van het produkt konden toeleggen, en gaf eenige middelen ter bevordering van dat doel aan de hand. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. 29 Junij. - In het Romeinsch en hedendaagsch Recht de heer H. W. Stuffken, met Theses. In de Wijsbegeerte en Letteren de heer J. L. Sirks van Rotterdammet een academisch proefschrift, getiteld Hero- nis Mathematici Alexandrini Metrica,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2