Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Onderscheiden raderen van het groote werktuig. Ieder op zijn plaats zelfstandig te behouden en te doen werken, dit is het doel van den grooten werkmeester, en dat doel wordt uit het oog verlorenwanneer men de eischen voorbij zietdie het algemeen belang heeft bij de emancipatie van het individu. Door de arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage is voor de opengevallen betrekking van rechter een aanbevelings lijst opgemaakt, waarop geplaatst zijn de HH. en Mrs. J. C. Rasch, subst. griffier, F. A. Th. Weve, rechter plaatsv. bij die rechtbank en L. G. Greevekantonrechter te Schiedam. De Russische prins, welke in het etablissement van Dr. Hendriksz op Zuiderburg met zooveel zorg werd verpleegd is, in weerwil van het naauwlettendst toezigt, Woensdagmid dag aan zijn bewakers ontsnapt. Hij is door het raam ont- vlugt en door de Vliet gezwommen. Eenigen tijd daarna werd hij gevonden op den hooizolder bij een boer. Men heeft de waakzaamheid verdubbeld en getracht het verblijf zooveel mo gelijk te veraangenamen. Aan de Koninklijke academie te Delft is voldoend exa men afgelegd als civiel-ingenieur door de heeren B, A. A. Deenik, A. K. P. F. F. van Hasselt, J. C. van Heukelom, W. J. Hora Siccama, W. H. Hubrecht, D. N. Labrijn, W. T. Leemans, E. J. de Savornin Lobman, P.'Schenkenberg van Mierop, R. PiekemanJ. H. Schorer van de Sonburgen J. W. G. Stienker, J. C. T. Timmerhans van Abcoude en B. H. W. F. Werndley. Wij vernemen, dat de beslissing van den Amsterdamschen gemeenteraad, met een kleine meerderheid genomen ten aanzien van het door HH. Curatoren van het Athenaeum ingediend voorstelniet zonder gewigtigen invloed zal blijven op het lot van die instelling. Men zegt toch, dat meer dan een hoog leeraar daarvan afhankelijk had gemaakt zijn voortdurende be trekking tot het Athenaeum en er alzoo veel kans bestaat, dat alleen de geneeskundige faculteit blijft behoudendie een zeer belangrijke uitbreiding zou erlangen. Reeds spreekt men van het plan, dat er bij de studenten der rechtsgeleerde faculteit bestaat, om zich naar Leiden te begeven. Wat er van die geruchten waar zijmoet later blijken. Zeker is het evenwel, dat na de laatste raadsbeslissing en bij den tegenwoordigen toestand van het hooger onderwijsdat op een nieuwe wettelijke regeling wacht, het behoud van het Amsterdamsche Athenaeum op den bestaanden voet groote be zwaren heeft. Tot predikant van de Herv. gemeente te IJsselsteijn is aan Z. M. voorgedragen Ds. B. Gewin te Heemstede met 7 van de 13 stemmen, terwijl de overige 6 stemmen werden uitgebragt op Ds. T. J. Montijn te Doorn. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door Ds. J. W. Felix, te Nieuwe Tonge. Tot de Evangeliedienst bij de Remonstrantsche gem. zijn na afgelegd examen toegelaten de heeren W. F. K. Hus- sem en B. Tideman. LI. Donderdag werd in het kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente te Amsterdam plegtig herdacht het 50-jarig bestaan der Doopsgezinde Sociëteit. Prof S. Muller, eenig overgebleven stichter, hield een belangwekkende rede, waarin de lotgevallen der Sociëteit werden geschetst en het stand punt aangegevendat de Sociëteit tegenover andere kerkge nootschappen en tegenover de Regering had ingenomen. Die plegtigheid werd door een talrijke schare bijgewoond. Te Blokzijl verliet Maandag morgen ten half zeven ure een vader, hoofd van een huisgezin met 15 kinderen, zijn woning; men vond zijn lijk den volgenden dag in een kolk in de buurtschap Baarle. Vroeger een oppassend man, maakte hij zich in den laatsten tijd schuldig aan het overmatig ge bruik van sterken drank, waardoor zijn verstand en zijn bedrijf werden verwardten gevolge waarvan hij vermoedelijk de hand sloeg aan zijn eigen leven, zijn vrouw en talrijk kroost in zorgelijke omstandigheden achterlatende. Heden morgen omstreeks kwart over twaalf ure (na het vertrek der werklieden van den aan den Apothekersdijk wo nenden Steenhouwer) viel een jongen van omstreeks 7 jaren, door het springen over de aldaar liggende steenen, in het water, dat alleen werd gezien door een vrouw, die een aldaar aankomenden agent van Politie, Cornelis Casper Eykman uit het bovenvenster eener woning toeriep: /'daar verdrinkt een kind." Die uitroep trok de aandacht van den agenten naar het water kijkende zag hij niets en scheen de in het water gevallene reeds te zijn gezonken. Iets zwarts zag hij eerst voor drijvend vuil aandoch nader aan den waterkant ge komen bemerkte hij dat het een pet waswaarop de agent dade lijk geheel gekleed en gewapend en met de chacot op te water ging, en naar de plaats, waar de drenkeling gezonken scheen, toezwom. De door het zwemmen veroorzaakte bewe ging deed den reeds zinkenden weder opwaarts stuwenhij werd gegrepenaan wal gezet en door zijn redder naar zijn woning aan het Galgewater gebragt, alwaar de moeder uit erkente lijkheid haar knipje uit den zak haalde en de inhoud den redder aanbooddie dit weigerde en zich onmiddelijk ver wijderde, zich aan de dankbetuigingen zelfs onttrekkende. Door den gouverneur-generaal van Neerl. Indie zijn o. a. benoemd: tot subst. griffier bij den raad van justitie te Samarang Mr. J. G. F. Timmermans; tot 2de luit. der ka- vallerie K. E. Verdam; tot 1ste luit. der infanterie D. C. J. A. Ponsen en tot offic. van gezondheid 1ste klasse J. G. J. Bernelot Moens. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft heden Leiden met een bezoek vereerdbij gelegenheid der promotie van den ba ron van Pallandt tot Doctor in de beide rechten. Per telegraaf via Soerabaija zijn tijdingen ontvangen van Timor, loopende tot 25 April. De radja van Larentoeka, Don André, is overleden en door zijn oudsten broeder opge volgd. De resident is naar Soemba en Ende geweestheeft aldaar alle zaken naar wensch geregeld en een nieuw con tract met de hoofden van Ende gesloten. Overal heerscht rust, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 'savonds te 5 uur 69°, te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Heden Vrij dag 's morgeus te 6 uur 59°, te 8 uur 62°, 's namiddags te 12 uur 62°, te 2 uur 63° en te 4 uur 62°. Het gemeentebestuur te Turin heeft tot de oprigting van een gedenkteeken voor graaf Cavour een bedrag van 100,000 en dat te Milaan een som van 50,000 francs bestemd; het nationaal comité te Rome heeft ook een inschrijving tot dat doel geopend. De bekende Blondin heeft aan het bestuur van Parijs aangeboden om zich over de Seine te begevenover een touw gespannen van het paleis der Tuilerien tot aan de kazerne van den Quai d'Orsay. Die voorstelling zal gratis zijn voor de be volking van Parijs en zal den 15den Augustus plaats hebben. Een aanzienlijke som zaluit de kredieten voor het feest toe gestaan aan den vermetelen koorddanser worden uitbetaald. Een eenvoudig arbeider heeft aan de stad Parijs een middel aan de hand gedaanom de water- en gaspijpenwelke onder den grond loopenvoor roest te bewaren. Hij merkte, dat deze pijpenwaar zij door kalkachtige gronden worden gelegd spoedig roestten, terwijl die in leemachtigen grond leggen of in het geheel niet of slechts zeer weinig oxydeerden. De ar beider beschermt dien ten gevolge de pijpen voor roest door die met leemaarde te omgeven. Deze dienst aan de stad Parijs bewezen is zoo belangrijkdat de gemeenteraad den uitvinder een levenslang jaarlijksch pensioen ven 1500 frs. heeft toegekend. Gepasseerde Zaturdag is het fraaije dorp Cierpeaan den straatweg van Toulouse naar Bagnères, grootendeels af gebrand. Door het sterk stoken van een oven was de brand ontstaan in een schoorsteen, vanwaar de vlam door denster- ken noordewind op een rieten dak oversloeg, met het gevolg, dat niet minder dan 36 huizen en 26 schuren een prooi der vlammen ziin geworden. Men verzekert, dat de generaal-majoor von Manteuffel is veroordeeld tot drie maanden vesting-arrest; waarschijnlijk zal de Koning van Pruissen hem kwijtschelding van straf schen ken, hetgeen met den Heer Twesten insgelijks het geval zal zijn. Men heeft het berigt ontvangen, dat de stad Porto

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2