Nouvelliste Polyglotte REVUE DES REVUES C0NTEMP0RAINES, Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. BEHANGERSKNECHTS. Bij GEBBs. BELINFANTEte -s Gravenhage Angiaises, Allemande* et Frangaises, De ingezetene^ vfln Haarlem hebben, niet minder dan hun bestuur, blijken gegeven van ingenomenheid en belangstelling, getuige de moeijelijke arbeid dien de subcommissiën welwillend op zich genomen hebben. Zoo de leden dier subcommissiën aanspraak hebben op onze bijzondere erkentelijkheidwij dan ken haar bovenal voor de gewigtige diensten der vaderland- sche nijverheid bewezen. De nijvereu hebben de aangebodene gelegenheid gewaardeerd om van hun vlijtvan hun kunde en van hun vernuft te doen blijken en van alle deelen des rijks zijn hier voorwerpen zamengebragtdie hun makers eer aandoen. Maar waartoe zou ik over de voortreffelijkheid der tentoonstelling uitweiden? Komt liever met mij u door aanschouwing overtuigen van de verblijdende hoogte, waarop Nederlands nijverheid gestegen is." Een salvo van 21 salutschoten, door een halve batterij uit Leiden derwaarts vertrokken gelostkondigde daarop de ope ning aan. De illuminatie was zeer schitterend. De bogen aan de Hout barrière en de verlichting van den daar tegenover iiggenden Dreef waren zeer fraai. De Sociëteit //Trouw moet blijken" was prachtig verlicht. Het orchest van den heer von der Finck uit Amsterdam voerde een keurig progamma uit. Overal was het vol, maar heerschte ook een gewenschte orde. De algemeene vergadering van de Broederschap der notarissen in Nederland zal te Arnhem gehouden worden op Dingsdag den 6 Augustus a. s., des voormiddags ten 10 ure in het locaal Musis sacrum. Uit Nieuw Schoonbeek wordt gemeld, dat het veenbran den tot vreugde van duizenden in korten tijd volbragt en het zaad aan den schoot der aarde toevertrouwd is. Men berigt onsdat diakenen der Nederd. Herv. gem. alhier besloten hebben, de aanneming van het bouwen van 60 nieuwe arbeiderswoningen in de Verwerstraat tot de som van f 80,200 niet te gunnen, maar een nieuw plan op geringer schaal te laten ontwerpen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 'savonds te 5 uur 69°, te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Heden Dings dag 's morgens te 6 uur 61°, te 8 uur 66°, 's namiddags te 12 uur 72°, te 2 uur 74° en te 4 uur 66°. Aangaande den brand, die 11. Zaturdag de concertzaal in Surrey, binnen Londen, vernielde, deelt een dagblad nog het volgende mede: Dat gebouw was in het front 140 En- gelsche voeten breed, en had een diepte van 90 voeten. Het had drie galerijen, welke zeer rijk versierd waren en het voorkomen van met goud en zilver doorweven korven hadden. Ten twee ure in den morgenstond zagen twee politie-agenten rook uit het dak opstijgen, en maakten alarm, maar alvorens men het dak bereiken kon had de zoldering vlam gevat en stortte inwaardoor de vlammen zich door het geheele ge bouw verspreidden. Sedert verscheidene jaren zag men daar geen zoo vreeselijken branden weldra bleek het dat er niets te redden viel. Na verloop van drie uren bood het inwendige van het gebouw een wel treurig, maar tevens tooverachtig schouwspel aan; die rood en zelfs wit geblakerde korven, kolommen en ijzeren zitplaatsendeden aan een pyrotechuisch tafereel denken. De vier groote torens stortten gelijktijdig in, met zoo donderend gekraak als werden er kanonnen gelost. Met de laatste berigten uit Amerika verneemt men, dat nog steeds bondstroepen te Caïro worden geconcentreerd. Uit Virginie wordt gemelddat de separatisten drie gezonken schepen weder boven water hebben gebragt en dat zij spoedig vlot zouden zijn. In een vond men 6 ton bus kruid. Meer dan 100 slaven waren in den loop eener week over de Potomac naar Maryland gevlugt. Naar luid van berigten te Parijs ontvangen is de agi tatie te Pesth zoo groot, dat de regering goedgevonden heeft niet minder dan 30000 man troepen om die stad te con centreren. Te Parijs wil men weten, dat Fuad-pacha de hem aan geboden betrekking van Gouverneur-Generaal van Syrië heeft van de hand gewezen. De zending van Omer-Pacha naar de Herzegowina heeft goede vruchten gedragen. Met Pinksteren is men begonnen de klokken der Christenkerken te luidenten teeken dat de godsdienst aanvangt. Die concessie van de zijde der Turk- sche regering wordt als zeer gewigtig beschouwd en heeft op de Katholieke bevolking een zeer goeden indruk gemaakt. Promotiën aan de Leldsche Hoogeschool. 25 Junij. - In de Geneeskunde de heer H. P. Kapteyn van Voorschoten, met een academisch proefschrift, getiteld: Zes ziektegevallen waargenomen in het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. Bevallen van eene Dochter E. VAN KAALTE Simons. Leiden, 25 Junij 1861. E enige kennisgeving. Heden overleed te Legden onze geliefde derde Dochter CORNELIA PETRONELLA CATHARINA, in den ouderdom van 31 jaren. G. T. COCX, C. COCK Vosmeijeb. Amsterdam, 20 Junij 1861. Eenige en algemeene kennisgeving De ondergeteekende betuigt zijn wel- meenenden dank voor de belangstelling, hem geschonken bij de bevalling zijner Echtgenoote. F. STOKHUIJZEN. Leiden, 25 Junij 1861. Bekwame BEHANGERSKNECHTS vast werk begeerende, adresseren zich per gesloten Briefje franco onder de Let ters Ju, L. Bureau Handelsblad. ziet het licht: Het aanschaffen van verschillende Buitenlandsche Tijdschriften is kostbaar, en velen ontbreekt de gelegenheid, door goede lectuur met eenmaal aangeleerde vreemde Talen vertrouwd te blijven. De NOUVELLISTE POLYGLOTTE zal, hopen wij, in die leemte voorzienmaar de Redactie vertrouwtdat de kring van lezers zich ook verder zal uitstrekken. Een zeer groot aantal Buitenlandsche Geschriften staat haar ten dienste. Zij zal daaruit de meest onderhoudende en wetenswaardige stuk ken kiezenen zorg dragendat niemand zich aan den inhoud kan ergeren het zij door strekking der Novelles of Stukken, hetzij door uitdrukkingen daarin voor komende. Wetende, dat het in den familiekring wordt gelezen, gevoelt de Re dactie al de verantwoordelijkheid, welke op haar rust. De NOUVELLISTE POLYGLOTTE verschijnt maandelijks in 32 pagina's com- pressen druk, waardoor de inhoud gelijk staat met 100 pag. gewonen letterdruk, De prijs per maandelijksche aflevering is 30 Cents. Men teekent in voor een completen Jaargang.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3