Buitenlandsch Nieuws. bij het koude en vochtige weder des vorigen jaars zou mogelijk zijn geweest. Alleu°verbeidden het oogenblik, waarop de maskerade zich zou in beweging stellen, 't Was 5 uur toen dat geschiedde. Voorafgegaan door het muziekcorps van het regement veld artillerie was de optogt afgedeeld in acht verschillende groe pen en gesloten door het muziekcorps van het regement rij dende artillerie. In de eerste groep blonk uit Attila, het op perhoofd der Hunnen met zijn zonen en krijgsbevelhebbers te paard. De tweede groep stelde Siegfriedden held uit het Nibelungenlied voor als hoofdpersoon met zijn bruid. In de derde groep trad Karei de Groote op met zijn dochter en hofhouding. De vierde groep gaf een schets der hoofdperso nen uit de derde der kruistogtenwaarin de Koning van Frankrijk Filips August schitterde. Door de vijfde groep werd in Filips van Artevelde, voorgesteld door den Rector van het Studentencorps de Brauw, en de voornaamste Vlaamsche burgers in 1382, de opkomst van den derden stand in vrij heid, magt en invloed afgeschaduwd. De Ruwaert van Vlaan deren, door zijn voornaamste bevelhebber» en aanzienlijke bur gers begeleidtrok aller aandacht. Van meer deftigen aard was de 6e groep, die het tijdperk der klassieke beschaving onder Lorenzo de Mediois voorstelde. De 7* groep was za- mengesteld uit Columbus en zijn togtgenooten en Vasco de Gama met zijn gevolgterwijl de 8e groep bestond in een wagendoor zes paarden getrokkenwaarop een allegorische voorstelling was geplaatstdie denken deed aan het ontstaan der vrijheid van den men schel ijken geest, losgemaakt van on kunde en vooroordeel. Omstreeks half drie uur in den morgen was de stoet eerst na een korte pauze op het Munster kerkhof terug. Te 's Gravenhage is tot lid van den Gemeenteraad ver kozen de heer J. J. van Kerkwijk. Het verslag van Rijnland over 1860 behelstten aan zien van den waterstandwaarbij ook Leiden zooveel belang heeft, dat de vochtige weersgesteldheid in den zomer niet be lette, dat er gedurende eenigen tijd behoefte bestond aan het inlaten van water, ten einde dat op de hoogte te houden, welke in het belang van landbouw en scheepvaart gevorderd wordt en tevens te voorzien in een behoorlijke doorstrooming, welke vooral in de steden zoo noodig is voor den algemee- nen gezondheidstoestand. Sedert de droogmaking van het. Haarlemmermeer is deze waterinlating inderdaad een zaak ge worden van groot gewigt voor dit, Hoogheemraadschap en voor een goed deel heeft men aan deze waterinlating de gematigde waterstanden in di-n zomer te danken. Zoo is het ook met den afvoer van het overtollige wa ter, welke opmerkelijk genoeg door de sluizen te Katwijk- het een derde gedeelte van de geheele waterloozing uitmaakt. De Katwijkscbe sluizen hebben alleen evenveel water verwij-- derd als de drie kostbare stoomwerktuigen te zameneen krachtig bewijs, dat de gelden, welke aan de verbetering der afvoerkanalen worden besteedzeer hooge renten afwerpen. Inlating van water werd van Delfland gevraagd en had aan den Leidschen dam plaats van 25 Mei tot 12 Aug.; gedu rende 573 uren stonden de schuiven open, en men berekent dat langs dezen weg ongeveer 5 millioen kub. ellen Rijnland zijn binnengestroomd; in het vorige jaar ruim 6 millioen. Te Gouda werd een hoeveelheid water ingebragtdie op ruim 9 millioen wordt berekend. Sedert door het wegvallen van het Haarlemmermeer de kracht van den stroom in de meeste wateren van het Hoogheemraadschap gebroken is, doet, zich de behoefte aan breede, diepe hoofd waterleidingen veel ster ker dan te voren gevoelen. Tot dat einde worden voor de meest dringend noodzakelijke verbeteringen gehoudende verbreeding van den Rijn tusscben Valkenburg en de spoor wegbrug en de wegruiming en verdieping van deu Warraon- der Leede, de Does en de Spaarnwouder Leede. In 1858 heeft Rijnland in het algemeen belang liet onderhoud van den Does op zich genomen en wordt, eene verdieping tusschen Leiderdorp en de Zijl- of Spanjaardsbrug noodzakelijk geacht. (De Zijl schijnt door de droogmaking van bet Haarlem mermeer haar belang voor den waterstand van Leiden groo- tendeels te hebben verloren en moet de verbetering van Does en Rijn daartoe meer gewensebt zijn). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Diogsda^ 's avonds te 5 uur 66®, te 8 uur 60®, te 10 uur 58°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 56°, te 8 uur 61°, 's namiddags te 12 uur 68°, te 2 uur 70" en te 4 uur 72®. Uit bijzondere berigten van Rome, hier te lande verkre genblijkt, dat de toestand van den Paus werkelijk onrust barend is, en zijn zwakke gezondheid door de schokken der laatste jaren al te hevig is aangetastom op herstel te kun nen hopen zoodat hij is een man van een dag, waarvan men elk oogenblik het berigt kan krijgendat de kerk haar geestelijk opperhoofd verloren heeft. Men is daarom niet vreemd aan het denkbeeld, dat Keizer Napoleon dit voor ziende alleen daarom zoolang draalt in het nemen van een besluit met betrekking tot de zaak van Rome. Zijne plannen zullen veel beter verwezentlijkt worden als de pauselijke zetel onbezet is, daar hij bepaaldelijk tegen den langeren duurder wereldlijke magt van den opvolger van Petrus is gestemd. De tegenwoordige Paus kan geen concessie doen al deelde hij ook in de overtuiging' van vele roomschcatholijkendat de hand having van het wereldlijk gezag voor de R. C. kerk allernood- lottigst zou zijn. De handhaving van dat gezag zou te meer Italië met reuzenschreden doen brengen tot het protestantisme. De wereldlijke priestersniet de hoogere en lagere geestelijk heid zijn de nationale zaak over het algemeen toegedaan en verlangen, dat de Paus zich alleen met de geestelijke belangen bemoeit. Berigten uit Rome van den 15en meldendat de Paus steeds ongesteld is. Ben aanval van roos beeft zijn vertrek doen uitstellen naar zijn villa van Castel Gondolfo. De Prins Piombino heeft zijn reispassen bekomen zonder dat hem eenige voorwaarde wa9 gesteld. Zijn zoon blijft te Rome. In den schouwburg Aliberti heeft een manifestatie plaats gehad, Er werden kreten aangeheven van leve Victor Emanuel. Een dan seres, welke driekleurige ruikers had ontvangen, is in hech tenis genomeu. Uit Napels meldt men van 15 dezer, dat de steden San Marco en Rignano in opstand zijn geraakt. Zij zijn stormen derhand ingenomen; een twintigtal inwoners, beschuldigd, dat zij vier Sardiniers levend hebben verbrandzijn doodgescho ten. De steden zijn daarna in brand gestoken en de bewoners naar omliggende dorpen vervoerd. Deze berigten worden aU waar opgegeven. Van een goed onderrigte zijde wordt verzekerddat de Oos- tenrijksche regering geen operatie heeft gedaan met een vereeni- ging van bankiersten einde de noodige sommen te verkrijgen tot betaling van den halfjarigen intrest der nationale leening. dewijl de scliatkipt op voldoende wijze van klinkende munt is voorzien. De bijeenkomsten der vrijmetselaarsloges te Parijs op 25 dezer beeft ten doel de opneming in de orde van Haisan Ali Khan en van vier legatieraden van het Persische gezantschap. Bij liet. spoorwegstation aan de avenue de lTmpératrice te Parij9 heeft de beroemde photographist Nadar een sierlijk hulp-atelier doen bouwen, waar de liefhebbers zich gedurende het geheele 9choone jaargetijde hun photographiscb afbeeldsel, te voet, te paard, ja zelfs in een rijtuig kunnen aanschaffen. Dit atelier is nu de verzamelplaats van de meest elegante amazones der hoofdstad. Tn de zitting van de Magnatentafel Maandag gehouden hebben bijna alle redenaars zich voor het adres van antwoord verklaard. De bisschop Haynaldsprak ten gunste van een vereeniging met Zevenbergen, en van de handhaving der be trekkingen van Hongarije tot Oostenrijk. De bekende smid van Gretna GreenJohn Murraydie zoovele verliefde paren in het huwelijk heeft verbonden, is op 63jarigen leeftijd overleden. Het eenige gewigtige feit, dat uit Amerika wordt made- gedeeld is de dood van het Senaatslid Douglas, een van de voornaamste Staatslieden der Amerikaanscbe Republiek. De heer Douglas was, gelijk bekend is, de geduchte mededinger van den'beer Lincoln in de jongste verkiezing voor het president schap en kandidaat der democratische partij. Het Federaal Gouvernement verliest in hem een zeer ijvarigen en nuttigen aanhanger, wijl hij den president Lincoln getrouw ondersteunde

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2