Buitenlandsch Nieuws. Zaturdag namiddag heeft in de omstreken van Tilburg een hevig on weder gewoed hetwelk op sommige plaatsen met hagel vergezeld ging, zonder echter aan den gunstigen stand van de te veld staande gewassen eenige schade te veroorzakeu. Onder de gemeente Hilvarenbeek is de bliksem in een boer- derij geslagendie ten gevolge daarvan geheel in de asch werd gelegd; - alleen het vee heelt men kunnen redden. Zaturdag namiddag heeft onder Wijhe weder een hevig onweder gewoed, vergezeld van een geweldige hagelbui. Onder de gevallen hagelkorrels vond men sommigen ter zwaarte van 4'/j oude loodenterwijl vele anderen de grootte van een duivenei hadden. Hierdoor heeft de te veld staande oogst aanmerkelijk geleden, terwijl bij sommige ingezetenen de gla zen der vensters verbrijzeld werden. "Van Zaturdag middag tot Zondag morgen 10 ure woedde boven Almelo een hevig onweder, vergezeld van stortregens en hagelbuijen waardoor enkele buurten voor een oogenblik overstroomden; de boerenhofstede, genaamd de Grobbe, waai de bliksem insloeg, is geheel afgebrand, met moeite hebben de bewoners het vee kunnen reddenten gevolge van het onweder zijn deze nacht nog afgebrand te Enter, anderhalf uur van hier, twee huizen op korten afstand van elkander, te Delden een huis en schuur en te Haaksbergen en Holten een boerenwoning. Bij den brand in laalstgemelde plaats is, be halve acht runderendie in de vlammen zijn omgekomen de huisvrouw van den bewoner door het onweder getroffen ten gevolge waarvan zij op de plaats dood bleef. Aanstaanden Zondag zal de heer Wilmer, benoemd bis schop van Haarlemin het Groot-Seraenarie te Haren de bisschoppelijke wijding ontvangen. In Limburg zijn in korten tijd talrijke adressen van vele handteekeningen voorzien, ten einde de regering te verzoeken het sluiten van handelstractaten met Belgie, Frankrijk en En geland zooveel mogelijk te bespoedigen. Het adres uit Maas tricht was in weinige uren van 150 handteekeningen der voor naamste industriëlen en handelaars van de stad voorzien. Dit het openbaar gemaakt, en algemeen verkrijgbaar ge steld verslag van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland omtrent den toestand van bet Hoogheemraadschap over 1860 ontleenen wij wederom eenige bijzonderheden, die van belang kunnen worden geacht, om meer algemeen bekend te worden. De regeling van het oude Archief, dat in 1860 nog was aangevuld met 75 paketten van Zwanenburg afkomstig, werd opgedragen aan den heer Mr. VV. C. D. Olivier, die zich bereid verklaarde de geheele beschrijving op zich te nemen vooreen som van 3000, betaalbaar in drie termijnen, welke achter eenvolgens na het afwerken van een derde gedeelte der geheele taak verschijnen. Tot zulk een overeenkomst kwam men na overweging, dat nu in den tijd van twee jaren slechts 6 loketten waren geordend, terwijl er minstens 155 waren, welker inhoud moest beschreven worden, maar onder de gun stigste omstandigheden althans 25 jaren op de beschrijving van het geheele archief zou moeten wachtenwaardoor de nakomelingschap wel zou worden gebaat, maar niet het tegen woordige Rijnland, dat toch de kosten dragen moest. Uit een staat der inkomsten en uitgaven over de laatste 25 jaren ontdekt men toeneming van het bedrag der uitga ven, in de laatste 13 jaren geklommen tot 70 pCt., maar dooi de zamenstelling van een nieuw gaarderboek, dat niet minder gekost heeft dan J 29574-,59, worden de omslagen meer op een billijke grondslag en daardoor tot een minder bedrag ge- beven. Bij de nieuwe regeling van gaardering wordt het loon der gaarders gesteld op 2} pCt. zonder meerder van het te ont vangen bundergeld. Het muziekcorps der stedelijke Schutterij zal, bij guns tig weder op Donderdag 20 Junij, de navolgende muziekstuk ken op het Plantsoen ten gehoore brengen: N°. 1. Marche Triomphale. h 2. Episode de la guerre Crimée, Ouverture par brepsant. n 3. Vive la Joie, Polkakühneb. 4. Fantaisie de l'Opéra Lucrèce Borgia. j. m. coenen. h 5. Valse de St. Petersbourgstrauss. h 6. Welkomst - MarschWAGENER. Aanvang ten 7 ure. Omtrent den toestand, waarin Syrië na het vertrek der Fransche troepen blijft, zijn de tegenstrijdigste berigten in omloop. Volgens de Turksche lezing zou alles er rustig zijn zouden de belastingenaan Damaskus opgelegdzonder moeijelijkheid worden geïnd, en zouden naauwelijks 150 Chris tenen uit het gebergtevoorzigtigheidsbalve het bezettingsleger zijn gevolgd. Daarentegen verzekeren brieven door de voorstan ders der bezetting geschreven dat reeds voor het vertrek der Dru- sen van twee gemengde dorpen een uitroeijingsoorlog tegen hun buren, de Christenen zouden hebben aangevangen, waarop deze naar de kuststeden gevlugt waren, hun oogst aan het lot overlatende. De nadere tijdingen zullen ons daaromtrent vollediger inlichten. De berigten uit Spanje luiden niet gunstig. Bij de libe rale partij heerscht misnoegen over den gang des bestuurs en de partij der vooruitgang is verbitterd. Te Madrid bestaat ook zekere opgewondenheid, terwijl een vervolging is ingesteld te gen een dagblad, wegens de openbaarmaking van een artikel, waarin o. a. hevig te velde wordt getrokken tegen de bestaande camarilla en gezegd dat deze de ontwikkeling van het con- stitutioneele regeringsstelsel onophoudelijk belet. Een Amerikaansch ingenieur heeft aanzoek gedaan om door middel van stoommachinerie vaartuigen te bouwen; hij wil een compagnieschap vormen en belooft ligte vaartuigen bijv. een kotter van 30 voet, in weinige uren geheel voltooid te kunnen afleveren. De scheepstimmerbaas der Werf te Wool wich die door de admiraliteit was belast met het onderzoek van bovenbedoeld plan, heeft de uitvoerbaarheid van hetgeen de Amerik. ingenieur beweert, ten volle bewaarheid. In eenen brief uit Potchefstroom schrijft men, dat da. G. W. Smits, beroepen leeraar voor deze republiek, als ge woonlijk met wagens van de Baai (d'Urban aan Port Natal) is afgehaald en op den 5 Maart van Kaapstad aldaar aange komen. Den I0en is hij voor de gemeente opgetreden en heeft algemeen genoegen gegeven. Met ds. v. d. Hoff, bij wien hij zijn intrek had genomen, is ds. Smits eenige dagen later naar Rustenburg vertrokken. Daar zijn de beide heeren ontmoet door den predikant van Pretoria ds. Begemann. Aan ds. Smils is Rustenburg tot standplaats aangewezen en hij zal door den oudsten leeraar, op den 21 April, aan de gemeente worden voorgesteld en plegtig ingezegend. - Dus heeft van nu af onze republiekdoor Gods zegen vier pred. van de Gereformeerde Kerk, behalve den afgescheiden leeraar ds. Postma, die, naar men verhaaltom nog één predikant van zijn kerkgenootschap uit Holland voor Trans-Vaal heeft gevraagd. In het huis der Lords hebben verscheiden leden htm leedwezen te kennen gegeven,, dat het vaste land en ook Groot Brittannie, te midden van den vrede genoodzaakt worden zich op zoo geduchte wijze ten oorlog toeterustenalsof die voor de deur stond, en waardoor schier ondragelijke uitgaven wor den te weeg gebragt, die op stilstand in handel en bedrijvig heid en dus op toeneming van armoede moeten uitloopen. Zij verklaarden het een zware verantwoordelijkheid te zijn van hen, die de oorzaak daarvan is. In een der vijvers van Regents Park te Londen heeft zich een vrouw verdronkenomdat haar man niet wilde toe laten, dat zij de voorstelling van Blondin in het glazen paleis te Sydenham bijwoonde. Een Engelsch dagblad berigtdat de Paus bij de laatste Derbywedrennen 5000 p. st. heeft gewonnen. Zes maanden geleden reisde kolonel Townsley in Italië en werd te Rome bij den Paus ter tafel genoodigdwanneer een onderwerp ter sprake kwam, dat viel in den smaak van den gast. De Paus vroeg naar den staat van zijn stoeterij in Engeland en daarop deelde zijn gastheer alles wat daartoe betrekking had in bij zonderheden mede, o. a. dat hij een paard voor de Derby wedrennen had bestemd ofschoon het slechts met 50 tegen 1 genoteerd stond. De Paus die uitdrukking niet begrijpende, ontving tot verklaring op zijn vraag ten antwoord, dat hij, die 50 p. st. voor het paard wedde, 2500 p. st. won in geval

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2