N°. 400. Dingsdag 18 Junij. A0. Binnenlandsch Nieuws. De Minister van Binnenlandsche Zaken is met de com missie voor de staatsspoorwegen Vrijdag avond te Leeuwarden aangekomenna een bezoek afgelegd te hebben te Hoorn en aan het Nieuwe Diep; maar heden Maandag weder in de resi dentie teiuggekeerd. Naar wij vernemen heeft de Regering thans aan de Tweede Kamer der Staten-generaal toegezonden bare memorie van beantwoording omtrent de wet wegens de nationale Mili tie. Men verwacht, dat die memorie van beantwoording in de eerste helft dezer week zal worden rondgedeeld, zullende de kamer, bij de hervatting van hare werkzaamheden, die voor- dragt dadelijk in beraadslaging kunnen nemen. Voorts verneemt men, dat de Regering, bij de hervatting van de werkzaamheden der Kamerszal aanbieden de defini tieve begrooting der kosten voor de staatsspoorwegen in 1861 welke kosten in December jl., zoo als men weet, op hoofd stuk V (Binnenlandsche Zaken) globaal uitgetrokken zijn, eerst op dertienvervolgens op tien mill., macr onder toezegging van de aanbieding eener nadere bepaalde uitgewerkte begrooting voor de kosten der spoorwegen aan welke toezegging alsnu gevolg zal worden gegeven. Reeds is gemeld dat het Staatsblad N#. 49 de wet bevat van 31 Mei 1861, houdende een nieuwe rechterlijke iurigting. Volgens art. 97 dier wet treedt zij in werking op 1 Januarij 1862 of op een vroeger door den Koning te bepalen tijdstip. Het ligt echter in den aard der zaak, dat er in het najaar aan de Kamers een ontwerp moet worden aangeboden, om dien termijn te verlengenwant het zou wel een onmogelijkheid zijnom vóór het einde van dit jaar tot stand te brengen de wet, voortvloeijende uit art. 54 en 95 der thans vastgestelde wet, en die de strekking moet hebben 1°. tot regeling van het getal en de bezoldiging der leden van en ambtenaren bij de arrondissements-rechtbanken en 2°. tot rechterltjke indee ling des Rijks in arrondissementen en kantons, het getalde zetels en de klassen der arrond.-rechtbanken en kantongerech ten welke rechterlijke indeeling vóór het iu werking treden der wet op de rechterlijke inrigting moet worden herzien. Wij laten nu nog in het midden of de wetboeken van burgerlijke rechtsvordering en van strafvordering niet mede onvermijdelijk vóór de bedoelde invoering, zullen moeten worden herzien. Bovendien houdt men het daarvoor, dat Ged, Staten van de ver schillende provinciën over de gemelde rechterlijke indeeling des Rijks in arrondissementen en kantons enz., zullen worden gehoord zoodat het berigthet eerst iD de Prov. Drentsehe Courant aangetroffen en door andere bladen overgenomen dat die voordragt reeds gereed zou zijn, wel als voorbarig mag worden aangemerkt. De leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zijn opgeroepen, om op Dingsdag 25 Jung e. k.'9 namiddags te 2 ure hare werkzaamheden te hervatten. De audiëntie van den Minister voor de zaken der Her?» eeredienst zal a. s. Donderdag geen plaats hebben. In de vergadering vaD het koninklijk instituut van inga» nieur9 11. Donderdag te 's Gravenhage gehoudenheeft de heer W. N. Rose de vraag behandeld, of de zooveel besproken kap van de zoogenaamde loterijzaal op het Binnenhof te 's Gra venhage tot de 13de eeuw behoort gebragt te worden, waar van de slotsom wasdat naar zijn meening op historische gronden evenmin bewezen kon worden, dat zij tot die eeuw al dan niet behoorde. Hij verdedigde voorts zijn planom een ijzeren kap voor den houten in de plaats te stellen en het licht van boven aanltbrengenalsmede de inrigting der zaal en het daarin brengen van zuilenalles in verband met het doel, waartoe zij bestemd zou worden. Men verzekert, dat eene commissie uit de studenten der vrije universiteit te Brussel de feesten der Utrechtsche Hoogeschool zal bijwonen. Men verneemt, dat het onlangs tegen den R. C. pas toor van TJsselmuiden opgemaakt proces-verbaalwegens ver meende overtreding van art. 6 der wet op de kerkgenoot schappen op grond eener beslissing van den Hoogen Raad omtrent den zin van het woord beslotene plaatsen, door de arr.-rechtb. te Zwolle voor geene vervolging vatbaar is verklaard, Uit Ücbteu wordt berigt, dat de R. C. priester en ka- pellaau aldaar, de heer S., terwijl hij bezig was zich te baden, verdronken is. Zijn kleederen werden op den oever van het water door een landman gevonden. Uit Meppel wordt van II. Zaturdag geschreven, dat bet heldere weder en de frissche koelte bijzonder gunstig is voor den veenbrand dat hoop geeft op een ruime boekweitenoogst, op goede nering, arbeid, handel, leven en vertier voor Drenthe, op de verdere verbetering en exploitatie van welks bodem de veenbrand een gunstigen invloed uitoefent. Men is in Holland over die kunstmatige zonsverduistering slecht gehumeurdde« LEIIISCII DAGBLAD Here Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën ii voor elke» regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel - recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Noramers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 n. 6 ra.; 3 u. 9 m.; R n. 9 m.; Ou. 9 Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. Ï6 m.; 10 u. 58m,;l n. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 n. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te7 u. 30 m 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 46 m.., 'savonds te 8 u. 16 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, Óen 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 aur, ommissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10a uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 10 uur, Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijasen dageljjks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1