Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. OFFICIEEL HIECWS. een zending naar de door watersnood geteisterde gewesten van Midden Java, onder betuiging van bijzonderen dank voor de wijze, waarop hij zich van de hem opgedragen zending heeft gekweten. De laatste berigten uit de residentie Bagelen behelzen dat de stand van zaken in die residentie wel veel verbeterd is, doch niet zoo vooruitgegaan, als men gewenscht had, daar het voornamelijk de nog dagelijks vallende regens zijn welke den voortgang der werkzaamheden belemmeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag !s avonds te 5 uur 77°, te 8 uur 70°, te 10 uur 65°. Heden Zatur- dag 's morgens te 5 uur 64°, te 6 uur 70°, 's namiddags te 12 uur 79°, te 2 uur 82° en te 4 uur 84°. Van eene doorgaans goed onderrigte zijde wordt verze kerd, dat in den Oostenrijkschen Ministerraad de vraag is behandeldof het raadzaam ware het leger te verminderen hetgeen door de schatkist zoo dringend wordt gevorderd. Die vraag is in een gunstigen zin beantwoorddaar het besluit genomen is, om de sterkte met 68000 man te verminderen en, zoodra de Hongaarsche aangelegenheden zijn geregeld zal daaraan nog verdere uitbreiding worden gegeven. In weerwil van den hevigen stortregenhad Woensdag vooimiddag te Berlijn het plegtig leggen van den eersten steen aan het nieuwe Raadhuis plaats. Nadat de Koning, de Ko ningin, de leden der Koninklijke Familie, de Ministers en vele andere aanzienlijken hunne plaatsen hadden ingenomen, hield de president burgemeester Krausneck een toespraak ,- waarna de stads bouwraad Spott de oorkonde der grondsteen legging voorlas. Alvorens de steen werd ingemetseld sprak de Koning deze woorden: "Aan Gods zegen is alles gelegen Hij zegene dezen bouw en late daaruit aloud Pruissisch burger schap en alouden Pruissischen burgerzin ontstaan,'' en gaf toen de gebruikelijke drie slagen, waarin de Koningin, de Kroonprins en de overige Prinsen hem navolgden. De deken dr. Nitzsch sprak het gebed en de inwijdingsrede uit. Ten slotte werd het terrein voor den bouw door den Koning en den Kroonprins in oogenschouw genomen, die vervolgens on der het luid gejuich der talrijke menigte vertrokken. De begrafenis van den stadhouder prins Gortschakoff heeft den 8sten Mei plaats gehad. Hoewel er een ontzettende volksmassa op de been was, is de rust in het minst niet ver stoord. Het lijk is van het kasteel Lazienki naar het station van den Warschau-Weener spoorweg overgebragt. Langs den gebeelen weg daarheen stond de infanterie ten getale van omstreeks 12.000 man geschaard en onder het geleide be vonden zich een regement infanterie en een regement Ula- nen, alsmede gendarmes en de kozakken van linie. De slip pen van liet lijkkleed werden door vier kolonels gedragen terwijl zes adjudanten, op den lijkwagen staande, de stijlen van den baldachin hielden. Natuurlijk was alles prachtvol; men is aldaar op uiterlijke praal gesteld. De stadhouder-gen. Suchozanett begeleidde de weduwe. Toen de extra-treinuit zes wagens bestaande, waarvan drie met kozakken en 50 man infanterie bezet waren, terwijl de weduwe van den Prins met hare fa milie benevens verscheidene generaals, geestelijken en gevolg in de andere rijtuigen plaats genomen hadden zich in bewe ging stelde, gaf het regiment infanterie, dat den lijkstoet had vergezeld, een salvo van drie geweerschoten, terwijl het ge schut van de batterij eveneens drie salvo's loste. De prinses en een dochter vergezellen het lijk naar Sebastopol. Berigten uit Turijn houden de verzekering indat alle bij zonderheden tot dus verre omtrent de Cavour's laatste dagen ver meld onjuist zijn. De graaf heeft, sedert den Zaturdag voor zijn dood het gebruik zijner geestvermogens niet ten volle terug erlangd. Voor eenige dagen heeft in de Domkerk te Berlijn, on der een ontzett.enden toevloed van nieuwsgierigen, een aller zeldzaamste huwelijksplegtigheid plaats gehad en wel tusschen een neger en een jeugdige dame van goeden huize. Men zegt, dat het huwelijk uit zuivere genegenheid zou gesloten zijn. In Frankrijk is sedert eenigen tijd opgerigt een algemeene Israëlitische alliantiehoofdzakelijk met het doel om Xsraeliteu te hulp te komen, die nog altijd zuchten onder den last van vooroordeelen en vijandige bedoelingen. Donderdag 30 Mei hield zij hare eerste algemeene vergadering onder het voor zitterschap van den heer Carvallo ingenieur van bruggen en wegen. Vele voorname Israeliten uit Parijs en elders woonden haar bij. Twee medailles zijn uitgeloofd voor twee uitteschrij- ven prijsvragen van werken1°. over hetgeen door de ver schillende godsdiensten ontleend is aan de geloofs- en zedeleer van het Jodendom en 2°. behelzende een algemeene statistiek der Joden. De pastoor der Magdalenakerk te Parijs heeft zich be roepen op zijn hoogen leeftijd en op de droefheid zijner pa- rochianenom te verzoeken niet als bisschop naar Marseille te worden verplaatst. Bovendien zijn de inkomsten dier pas torij meer dan die als bisschop. De Siameesohe gezanten werden Vrijdag te Parijs ver wacht. Er zijn reeds een menigte kisten en koffers van het personeel der ambassade aangekomendie naar men verzekert grootendeels geschenken van de koningin van Siam bevatte. Een der kisten, bij de lossing toevallig opengegaan zijnde, bevatte niets dan pepermunt, die een voor Europeanen walge lijke reuk verspreidt, maar onder de hooge standen in Siam voor iets lekkers en kostbaars wordt gehouden. De eerste lord der admiraliteitlord Somersetheeft in het lagerhuis kennis gegeven, dat er maatregelen genomen zijn om de Engelsche vloot zoodanig te versterkendat zij gelijk staat met de vloten van andere mogendheden. Blondin, de koorddanser, heeft den 10 dezer in het kristallen paleis te Londen voor de derde maal zijn kunsten vertoond. Ditmaal waren niet minder dan 18,363 nieuwsgieri gen opgekomen. Te Greenock is de uitgebreide suiker-raffineerderij van de heeren John Walker en Cie. afgebrand. De schade beliep op 30 a 40,000 pond sterling; bijna al het verbrande was verzekerd. Uit een particulieren brief uit Illinois en Noord-Amerika werd deze bijzonderheid ontleend, dat zeker persoon op het telegraafkantoor te Ranraree kwam om naar Ottawa te lateu overseinendat hij aldaar zou komen om een begrafenis bij te wonen. De telegrafist nam geen geld aandaar doodsbe- rigten kosteloos worden overgebragt. 15 Junij. - In de rechten den heer B. M. Vlielander Hein van Brielle, met een Academisch proefschrift: over de voor- regtengevestigd op zekere bepaalde goederen van den schul denaar (behandeld in art. 1185 B. W.) Gewezen vonnissen in' strafzaken door het Kantonge recht, op den 10 Junij 1861. 1 Wegens het baggeren in de Meiwetering zonder consent. 1 Wegens het baggeren in den Rijn zonder consent. 6 Wegens het in den winkel voorhanden hebben van onder- wigtig brood. 1 Wegens vervoeren van onderwigtig brood. 14 Wegens op de openbare straat zich in kennelijken staat van dronkenschap te vertoonen. I Wegens het gemis aan overtuiging vrijgesproken van het hun ten lasten gelegde feit. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat zij ontvangen hebben een circulaire van den Staatsraad Commissaris [des Konings in de Provincie Zuidholland, vau den 9eD Fcbruarij j 1., houdende, om, door het aansporen dei- Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welsla gen te bevorderen der jaarlijkscbe collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16en November 1820 N°. 81door de District-Commissie tot aanmoediging en on dersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenmet gesloten bussen zal worden gehouden op Maandag en Dings» dag, den 17en en 18en Junij a. s., aanvangende 's morgens ten negen ureaan de huizen der Ingezetenendie verzocht, worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2