Builenlandsch Nieuws. voor veleu de geregelde badkuur. Ofschoon daardoor niet de gelegenheid bestondom vele geneeskundige waarnemingen te doentoch werd dat vergoed door de belangrijkheid der voor komende ziektegevallen en door de buitengewoon gunstige re sultaten die verkregen werden. - Behalve het uitstekende effect der zeebaden, was er dat jaar ruime gelegenheid tot waarne ming, welk een invloed reeds de zeelucht alleen op vele lij ders kan uitoefenen en, daar het hierin vooral aankomt om ze steeds gezuiverd onvermengd en ongehinderd te genieten mag de gunstige ligging van het badhuis wel worden herinnerd. Eenigzins verwijderd van het dorp op een duin gelegen, ont vangt het toch de zuivere zeelucht in hare volle frischheid; terwijl de met beweegbare schutten voorziene warande het bui tengemeen voordeel aanbiedt, dat zelfs bij vrij ruw weder de badgasten ongehinderd de buitenlucht kunnen genieten. Deze inrigting, die men nergens zoo doelmatig aantreft, kan niet genoeg op prijs worden gesteld en de badgasten roemen haar ook uit éénen mond. Met bijzondere voldoening verkeerde aldaar een Engelsch kolonel met zijn familiedie gedurende de vacantie met zijn kinderen er doorbrag't en vol levenslust naar Duitschland terugkeerden. Over het geheel kan men aannemen dat het verblijf aan de zeekust voor scrofuleuse gestellen uitmuntend gunstig is. Wanneer men nu daarbij in aanmerking neemt, dat de ziekte in den kindscben leeftijd zich het meest en krachtigst open baart dan kan er niet genoeg op worden aangedrongen deze kleinen derwaarts te zenden. Kinderen zullen ook het meest genieten; het ligt in den aard van hun bewegelijk gestel, dat zij zioh spoedig in een beslotene ruimte vervelenzij ijlen van zelve zooveel mogelijk naar buitenrollen zich in het warme zandspringen over de duinheuvels en vermaken zich op allerlei wijze, alles geschikt om het doel van hun verblijf te bevorderen. Zeer in het oog vallend was dan ook de verandering, die onderscheidene kinderen in hun voeding ondergingen. Yan bleeke, tengere, onlustige kinderen werden zij blozend, sterk, vol levenslust, begeerigsteeds naar voed sel uitziende. Welk een invloed de zeebaden uitoefenen tot versterking van zenuwen konden verschillende gevallen dit jaar bewijzen. Zeer gunstig werkten ook de zeebaden op esn paar patiënten, die zich te veel met letterkundigen arbeid hadden ingespannen. Zij gaven hun nieuwe veerkracht en helderheid van hoofd. - Ook heeft dit Badhuis het voordeel zoo nabij een Academie gelegen te zijn waardoor men van de dienst der uitstekendste mannen en der rijkste hulpmid- kelen in moeijélijké of vreemd voorkomende gevallen kan ge bruik maken. Er bestaat dus overvloedige aanleiding en grond om het verblijf aan Katwijks strand aantebevelenwaar een inrigting bestaat, die door de onbekrompenheid van den hoogen eige naar alles aanbiedt wat tot gerief en gemak van lijdenden kan dienstig zijn. Een Regeringstelegramgedagteekend Buitenzorg 1 Mei 1861, luidt: '/Niets bijzonders." In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeen teraad alhier is o. a. aangenomen het voorstel tot een facul- tatieven ijk op de botervaten. - Benoemd tot commies der plaatselijke belastingen, A. de Munnik. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 'savonds te 5 uur 72°, te 8 uur 66°, te 10 uur 63°. Heden Donder dag 's morgeus te 5 uur öl°, te 6 uur 71°, 's namiddags te 12 uur 76°, te 2 uur 79° en te 4 uur 80®. Het Parlement heeft in het laatst der vorige week van de regering de voorloopige mededeeling van eenige uitkom sten der op 8 April jl. in het Vereenigd Koningrijk gehou den volkstelling ontvangen. Volgens de opgaven welke nog eene laatste verificatie moeten ondergaan bestaat de bevolking van Engeland, Wallis en de Britsche eilanden in het kanaal (de buiten 's lands zich bevindende krijgs- en zeelieden ten getale van 162,021 niet medegerekend) uit 20,205,504 zielen, dat is 2,169,576 meer dan op 31 Maart 1851. De vermeer dering der bevolking heeft in het afgeloopen tienjarig tijdvak 12 pCt. bedragen, tegen 14 pCt. in het tijdvak van 1801 tot 1811, 16 tusschen 1811 en 1821, 15 tusschen 1821 eu 1831, 14 tusschen 1831 en 1841, 13 tusschen 1841 en 1851. In Nederland wacht men nog steeds op de uitkoms ten der algemeene volkstelling van Januarij 1860. Ten gevolge van een daartoe verkregen verlof heeft de heer Mirès onder bewaking van vier personen eenigen tijd doorgebragt in het bureau van het journal des Chemins de fer, om aldaar inzage te nemen van boeken en papieren en tevens verschillende aanteckeningen te maken. Zondag avond heefk te Maagdenburg een hevig onweder gewoed, waarbij de bliksem is geslagen in den toren der Ulrichskerk, ten gevolge waarvan deze eeuwen oude stichting een prooi der vlammen is geworden. Ten gevolge der verwikkelingen in Amerika staan thana te ElberfeldAken en Crefeld reeds 6000 weefgetouwen stil. Een dame te Weenen heeft een weddingschap aangegaan dat zij in 25 uren 20 Duitsche mijlen met hetzelfde paard zal afleggen. De jonggeboren infante van Spanje heeft bij den doop 117 namen gekregen. Koning Victor Emanuel heeft prachtige geschenken ge zonden aan de dochter van Garibaldi, die met een der adju danten baars vaders is getrouwd. Een Pransch Protestantsch blad brengt ook hulde aan graaf Cavour, dat hijzoon eener Protestantsche moeder en daar» 'door reeds vroeg met liberale beginselen vervuld het eerst in een Italiaanse he wet het beginsel der gewetensvrijheid heeft inge voerd en zoolang hij aan het bewind was, dat beginsel met krachtige hand heeft vastgehouden en toegepast. Aan hen is men het verschuldigd, dat de kerk der Waldenzen van den druk is onthevenwaaronder zij sedert eeuwen gebukt ging en dat Italië is opengesteld voor een ongedeerde prediking van het evangelie, zoodat elk rechtgeaard protestant met eendiep gevoel van dankbaarheid in den grond zijns harten de herinnering zal levendig houden aan den uitstekenden man door wiens tusschenkorast dat groote werk voornamelijk is gewrocht. -Omtrent de begrafenisplegtigheid van den graaf de Ca vour meldt het dagblad Italië bet navolgende: //Ten ruim zes ure verliet de lijkstoet het sterfhuis. Het ware onmogelijk de diepe aandoening te beschrijven, welke de menigte bezielde toen zij de lijkkist die het stoffelijk overschot bevatte van den grooten Staatsman zag dragen uit het hotel, van waar men nog slechts weinige dagen geledenden heer de Cavour zich, vol leven en hoop, naar het Parlement zag begeven of naar zijn dagelijkschen arbeid, die nooit een ander doel had dan de onafhankelijkheid, de eenheid en de groot heid van Italië. De lijkkoets was bespannen met zes zwarte paarden; de slippen van het lijkkleed werdén gedragen door den Minister van oorlog, den Minister van justitie en graaf Sclopis, vice- president van den Senaat, den heer Ratazzi, president der kamer van afgevaardigdenen de generaals de Sonnaz en Crotti. Rondom den lijkwagen gingen de Koninklijke liverei- bediendenop de kist lagen de onderscheidingsteekenen van den overledene, waaronder men opmerkte zyn hoed van kapitein der genie; achter den wagen werd de Heilige Annunziata op een kussen door een heraut gedragen. Daarop volgden de ridders der genoemde orde de adju danten des Konings en der Prinsende Ministers in kostuum de grootofticieren van den Staat, de Senaat en de kamer van afgevaardigden- de beide laatste nagenoeg voltallig. Men merkte den baron Ricasoli op, ofschoon hij zigtbaar ongesteld was; de voornaamste leden der oppositie, o. a. de heeren Brefferio, Mauro, Macchi, Ricciardi enz.; de Raad van State en de Rekenkamer in het zwart; het Hof van appèl in roode toga'sde Gemeenteraadgeëscorteerd door de municipale garde, met den burgemeester aan het hoofd en gevolgd door de stads bodenhet korps professoren der universiteit in to ga's, gevolgd door al de studenten met hunne banier, de ver schillende corporatien advocatenkooplieden wisselagenten en makelaars; de Romeinscheen Venetiaansche uitgewekenen, met de kleuren van Rome en Venetieeen talrijk detachement Garibaldi-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2