Buitenlandsch Nieuws. Maliebaan te 's Hage gehouden wordenalsten 2 ure ring- rijdennaar vijf door het gemeentebestuur uitgeloofde prijzen ten 4 ure vertooning van een gezelschap koorddansers en goochelaars afgewisseld door muzijk. Des avonds in het bosch prachtige illuminatie en muzijkuitvoeringen van de muzijk- corpsen der schutterij en dragonders. Dingsdag 11. werd te Amsterdam de algemeene verga dering van afgevaardigden en commissarissen der maatschappij van Weldadigheid gehouden waarin uitgebragt werd het verslag van het bestuur omtrent den toestand der maatschappij en de voornaamste verrigtingen over 1860. Volgens dat verslag was de toestand over het algemeen vrij gunstig. Zij was guns tig te achten met het oog op het mindere tekort nu bij vroegerop de goede werking der aangebragte verbeteringen op de verbetering in den morelen toestand der kolonisten op de uitkomsten van landbouw en fabriekwezenop de uit- zigteu dat dit alles in de toekomst verder zal verbeteren. Volkomen tevreden kan men echter nog niet zijn, zoolang er tekorten zijnzoolang niet de verzekering kan gegeven worden op het voortdurend bestaan der maatschappijbij de flaauwe belangstelling, welke verre onder de verwachting is gebleven; mede gaf blijk van mindere sympathie het vermin derde ledental bij sommige afdeeüngendaarentegen moest met dankbaarheid gewag worden gemaakt van het legaat Fo- dor ad 3000, zoomede van een legaat van jufvr. van Lijn den van Lunenburg. Op verzoek des bestuurs had de heer J. Cremer de koloniën bezocht, en de daar ontvangen indruk geschetst in een novelle, weldra in druk te verschijnen, van welke men veel verwacht om de belangstelling in de Maat schappij optewekken, gelijk de voorlezing op vele plaatsen - sinds om den watersnood uitgesteld - reeds daartoe heeft bij gedragen. Tegen de vermindering van leden bovengenoemd staat over dat in 1860 nieuwe afdeelingen zijn opgerigt te Sneek, Breda, Gorinchem, Kampen, Maastricht, zamen met 176 leden. De landbouw heeft in 1860 verblijdende uitkomsten gele verd: de oogst overtrof verre die van vroeger jaren: in plaats van aankoopen voor eigen behoefte, kon men aan de markt brengende prijzen waren echter minder hoog. Een poging om de katoenweverij door derden te doen drijven is afgestuit op onaannemelijke voorwaarden. De onder-directeur voor het fabriekwezen werd eervol ontslagen en vervangen door iemand, die meer op de hoogte van den tijd en zaken kan worden geacht; het overruime dienstpersoneel bij de fabrieken is mer kelijk ingekrompenen met dat. mindere personeel ambtenaars wordt thans meer verrigten de grondslagen van een beter finantiëel beheer zijn gelegd. De verkoop van gronden te Wa teringen en Smilde was niet zoo afgeloopen als verwacht werd er waren echter redenen om deze tot den lageren prijs te gunnen. De waarde van roerende en onroerende goederen was bij den over gang te hoog (ruim 1 millioen) gekapitaliseerd; nadere op name heeft doen zien, dat ruim 8 ton 844,723,04) meer nabij de waarheid komt. In de vorige week is te Groningen gearresteerd en naar Ap- pingadam overgebragt de persoon van Simon Wierts, een oude spinhuisboef, die op 67-jarigen ouderdom 41 jaren in de gevangenis heeft doorgebragt en eerst sedert kort was ontslagen. Hij had terstond zijn oud handwerk weder opgevat en zich in het laatst van April en het begin van Mei bij drie onderscheidene landbouwers te Eenrum Leens en Onder- dendam aan brutale diefstallen bij nacht schuldig gemaakt. De man heeft zich evenwel aan de straf van den rechter voor zijn laatste misdrijven onttrokken. Hij heeft zich in de ge vangenis te Appingadam van het leven beroofd. Zaturdag is door den gemeenteraad van Tiel aangenomen een plan van waterkeering, dat in de hoofdtrekken op het volgende nederkomt Er zal op de kade buiten de Waterpoort een dijk gelegd worden van het eerste bastion bij de groote sociëteit af, welke kade zal doorgetrokken worden tot -over den havendijk voorbij de zoutkeet. De havenbrug en zoogenaamde bok zullen wor den weggeruimd. De haven zal tot voorbij de zoutkeet worden gedempt, en in verband met het overblijvend gedeelte een nieuwe haven worden gemaaktloopende van af het huis van W, vau Uden tot aan het oude veerhuis, waardqor het eer ste der Pleskes tot haven zal worden aangelegd, terwijl ver der het uitstek aan het huis van Manasse zal worden wegge ruimd de kelder van die woning worden aangevuld en verder zoodanige werken aangebragt als tot een veilige waterkeering vereischt worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's avonds te 5 uur 64°, te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 54°, te 8 uur 63°, 's namiddags te 12 uur 63*, te 2 uur 67° en te 4 uur 67*. Uit Vesprim wordt het volgende gemeld: Toen kort. ua het overlijden van graaf Teleki een plegtige dienst zou worden gehouden in de hoofdkerk van gemelde stadweigerde het hoofd der geestelijkheid, de kanunnik Baksa, ora de klokken te doen luiden. Het gevolg hiervan was, dat op den avond van den 17den Mei door vele honderde personen een ketel muziek voor zijn woning werd uitgevoerd, bij welke gelegen heid al de vensterruiten en deuren van zijn huis werden ver nield. De reden zijner weigering was deze: Als Katholiek gees telijke vond hij het beneden zijn waardigheid om die eer aan een Protestant te bewijzen. Maar hooger nog steeg de verbit tering tegen genoemden geestelijketoen eenige personen die zich tot hem hadden begeven om de zaak te bemiddelenaau de menigte mededeeling deden van het antwoord door den heer Baksa op hunne vertoogen gegeven: //Wat, zou ik de klokken doen luiden voor graaf Telekieen Protestanthad hij gezegd en er toen op laten volgen: //Het zal eindelijk nog zoo ver komen, dat men iets dergelijks komt vragen voor een IsraëlietMie overleden is." Over de laatste dagen van graaf Cavour verneemt men thans eenige interessante bijzonderheden. De graaf schijnt een voorgevoel gehad te hebben, dat zijn einde nabij was. Zijn eenige gedachte was de bekrooning van zijn werk. Zoo dik wijls zijn krachten het toelieten schreef hijen toen dit niet meer mogelijk was, dicteerde hij aan graaf Nigra zijn denk beelden over den toekomstigen loop der Italiaansche politiek, Dit stuk, dat men zijn politiek testament zou kunnen noemen, is voor Victor Emanuel bestemd. Aan Keizer Lodewijk Napo leon schreef hij een brief, die reeds aan zijn adres ontvangen is. In beide documenten moet hij zich voor de voortduring der Fransche alliantie hebben verklaard. Een brief in den Morning Post zegt., dat de Turinscbe geneesheeren den graaf Cavour vermoord hebben met hunne aderlatingen. Zijn ziekte was, volgens den briefschrijver, geen typhusmaar slechts een gastrische koortsdie hem iederen zomer aantastte en die in Engeland ieder oogenblik voorkomt en spoedig genezen wordt door de aanwending van een paar bloedzuigers, warme omslagen met terpentijn, een zweetdrank, enz., doch nimmer met aderlatingen aan den arm. Men verzekert dat de heer Ricasoli heeft verklaard de staatkunde van graaf Cavour te zullen volgen, en zich heeft verbonden om nimmer eenig gedeelte van het Italiaansche gebied aftestaan. Uit Stuttgardt wordt gemeld, dat de Koning van Wur- temberg den 15 dezer zich met zijn dochter, de Koningin der Nederlanden, naar de badplaats Ragaz begeeft. Verder loopt in Stuttgardt het gerucht, dat het comité van finantien beslo ten heeft aan dc tweede kamer het voorstel te doenom de som, voor de uitbetaling der toelage aan de Katholieke gees telijkheid aangevraagdniet toetestaan vóór het concordaat met Rome is opgeheven. Volgens een berigt uit Alpen heeft de burgemeester van Rheinberg een brief uit Amerika ontvangenwaarin ge meld wordt, dat de beruchte Wilhelm Brinkhoft' met zijn vrouw te Newack in den staat Ohio in Amerikawegens dief stal onder verzwarende omstandigheden, gevangen genomen is, Bij dien brief zijn portretten van Brinkhof en zijn vrouw gevoegd. Beiden komen daarop weder voor met gouden ver sierselen en rijke kleeding. Brinkhof reisde en leefde in Ame rika Weder incognito en ditmaal onder den naam van Hen drik Grillo koopman uit Weselzijn vrouw daarentegen onder haren wezenlijken naam Carolina Ernst, uit Wurtemberg, laatstelijk onderwijzeres aan een instituut te Kleef. Hij beeft

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2