Buitenlandsch Nieuws. C°. een huisselijk en familiefeest viertdat een afschaduwing is van den bloei dezer meer en meer zich uitbreidende tak van Leidsche industrie. Dat bijzonder feest verdient ook de algemeene belangstelling, omdat niet in vergetelheid mag ge raken, maar wel in dankbare herinnering blijvenhoe 15 jaren geleden gegronde vrees bestond voor de slooping dier schoone fabriektoen de oprigter zich zag ontvallendie hem ter zijde stonden maar hoe ook onze stadgenoot, de heer J. J. van Wensen, den moed bezat zich die zaak aantetrekken en met vernieuwden ijver en vurigen ondernemingsgeest de taak opvatte, om dien tak van nijverheid voor Leiden te behouden. Wat zij na verloop van 15 jaren geworden is, dat toonen die uitgebreide localen die reusachtige schoorsteenen die onafgebroken bedrijvigheiddat rusteloos vertier, en - dat zou ons verbazen indien we 't wisten- de aan zien lijke sommen, welke daaraan worden ten koste gelegd en wekelijks uit dien bron door de verschillende aderen van het Leidsche volksleven heen- vloeijen. Treilend was het bij al het rumoer en de luidruchtigheid die er mede gepaard gingen te aanschouwen die digte en lange rei, welke zich in optogt stelde, begeleid door het Muziekcorps der Leidsche Schutterij, naar de woning van den achtens- waardigen patroon aan den avond van den dag, waarop zij reeds feestelijk waren bijeengekomen, in tegenwoordigheid van HH. Burgemeester en Wethouders en verdere genoodig- den op de ruime binnenplaats van het fabriekgebouw. Aange naam klonken de toonen der muziek, nog aangenamer de feest groet uit aller mond het achtenswaardig zilver bruidspaar toegebragt in den namiddag door den eersten Boekhouder der fabriek, de heer Blote van de stichting af werkzaam namens de 930 werklieden waarin niet was vergeten dat de fabriek thans tot een ongekende mate van bloei was gestegen en door de gelukkige afwending van het dreigend onheil, waarvoor ernstige ziekte van den veelgeachten mededeelgenoot der firma had doen vreezen, nu de vreugde met onvermengd genot werd gesmaakt. De Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek trad daarop tot het zilveren echtpaar toe en gaf, dankzeggende voor de eer der uitnoodiging, de verzekering van den lioogen prijs waarop de Regering het bezit dezer omvangrijke fabriek stelde, waar van het hem aangenaam was de tolk te inogen zijn bij ge legenheid van het bijzonder voorregtdat de echtelingen te beurt viel, niet welk voorregt hij hun hartelijk geluk wenschte; terwijl hij zijn gevoelvolle toesp. aak eindigde met de uilboe- zeming zijner wensch, dat deze fabriek nog een tal van ja ren het sieraad van Leiden mogt uitmaken. Na het aanbieden van den eerewijn, hief een mannen- en vrouwenkoor uit het personeel der fabriek een welkomstgroet aan waarop een rijk met zilver versierde groote kristallen vaas (milieu de table) uit de fabriek van den heer J. M. van Kempen te Voorscho tendoor den president van het feest-comitéR. Broester- huizen, als geschenk van het personeel uit vrijwillig opge spaarde gelden den feestvierenden patroon werd aangeboden, die zoowel den heer Burgemeester als zijn bedienden, voor de betoonde belangstelling een woord van dank en hulde toebragt. In den namiddag werden door eenige werklieden tooneel- voorstellingen uitgevoerd, terwijl het feest van dien dag werd besloten met een serenade, waartoe de straks genoemde op togt strekte. 't Is iets buitengewoons, wanneer zulke feestvieringen op die wijze plaats hebben; maar 't is lofwaardig, dat alles ge regeld plaats vond, dank ztj de zorg der commissie, beslaande uit de meesterknechts Broesterhuizen Wennekes, Faei en Matholmaar dank zij ook der plaatselijke policiedie in weerwil van het groote personeel, dat aan den optogt moest deelnemen en van het nog grooter aantal, dat die omringde en bege leidde, zoo bijzonder de orde heeft gehandhaafd, dat geen enkel ongeluk plaats had of niet een oogenblik stoornis werd bespeurd. Zóó blijft er niets anders over dan de vraag: wat te betrachten is, om den band, die hoofden van fabrieken en hun onderhoorigen vereenigt, innig, duurzaam en welda dig in het algemeen belang vasttesnoeren De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 67°, te 8 uur 56°, te 10 uur 53°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 49°, te 8 uur 55°, 's namiddags te 12 uur 61°, te 2 uur 63° en te 4 uur 66°. In buitenlandsche bladen werd onlangs gezegd, dat le Oostenrijksche regering zich op grond va» een door deskui - digen uitgebragt rapporttegen de afschaffing van het tabak - monopolie verklaard hadmaar de waarheid is dat onlan; s beraadslagingen over dat monopolie gehouden zijnen dat d e heer von Plener en de meerderheid der Ministers zichzoow 1 op staatkundige als op staathuishoudkundige gronden voor d e afschaffing daarvan hebben verklaard. Wanneer derhalve d e Hongaarsche Landdag, na het regelen der Staatsregtelijk e betrekkingen tusschen de Landen aan dezen en genen kan der Leitha, dat. in Hongarije zoo zeer gehaat monopolie af schaft, zal hij denkelijk van de zijde der Kroon geen tegen stand ontmoeten. Waarschijnlijk zelfs zal er een veel omvat tend onderzoek worden voorgeslagen, om langs dien weg een bevredigende oplossing van alle op de handels-politiek betrek kelijke vraagstukken te verkrijgen. Voor eenige dagen is te Weenen door graaf Szizmay een weddingschap aangegaan van 500 fl., dat hij 40 Duitsche mijlen in 40 uren met hetzelfde paard zou afleggen. Zaturdag- ochtend te 4 uur zette hij zich in den zadel en reed tot lü uur, gedurende welke tijd hij een afstand aflegde van 11 mij len; nadat hij tot 2 uur had gerust, begon hij zijn togt op nieuw en reed tot 8 uur des avonds, afleggende 9 mijlen, waarop hij tot 4 uur van den volgenden ochtend rustte. Van 4 tot 10 uur des ochtends legde hij op nieuw 10 mijlen af en nam vervolgens ru9t tot 2 uur des namiddags, hervatte den togt daarop en had te 7 uur 31 min. weder 10 mijlen afgelegd en tevens de weddingschap gewonnen. Ruiter en paard zijn volkomen friscli en gezond. Groot was het aantal pari's voor en tegen den graaf aangegaan. Onlangs heeft te Basel een ongeluk plaats gegrepen, dat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Drie knapen van 14 tot 16 jaren wisten onopgemerkt op de Leonhard- schans te komen waar zich een ledig kruidmagazijn bevindt. Zij braken de deuren los en trachteden zich in het bezit te 9tellen van het nog tusschen de vloerplanken aanwezige kmid. Om dat beter te kannen vinden9taken zij een kaars aan waarop een vreeseiijke ontploffing volgde van bet tusschen de naden en onder de planken gevallen kruid die den vloer Lu deele vernielde, de knapen in de hoogte slingerde en het dak op verscheiden plaatsen uit elkander wrong. Gelukkig hadden de knapen hun bewustheid niet verloren zij sprongen met brandende kleederen uit de vensters, waar zij hun kleederen uitwierpen en van pijn op het gras vallende om hulp riepen. De toegesnelde menigte schrikte op het gezigt van de door kruiddamp zwart geworden bloedende gezigten en verzengde haren der knapen, die kermende op den grond lagen. Hem den en halsdoeken brandden nogen toen men hun die uit getrokken had, was hun geheele ligchaa.n met zware brand wonden bedekt, zoodat zij in bedlakens naar het hospitaal moesten worden gedragen. In een brief uit Rome wordt gesproken van het voor genomen huwelijk van twee Napelsche Prinsessen, zusters va* Koning Frans II. Donna Isabella zou namelijk met den Groot hertog van Toskane, die weduwnaar eener Saksische Prinses is, en donna Annunziata met den graaf van Vlaanderentwee den zoon des Konings der Belgen, in het huwelijk treden. Men verzekert, dat de Engclsche postadministratie be sloten heeft, dat de tweede maandelijksche mail naar Poning, Singapore en China, waarmede het brievenvervoer van Ne derland in dadelijk verband staaten die thans verzonden wordt de 20 van elke maand over Southampton en de 26 van Marseille, na de loopende maand Junij niet meer zal ver zonden wordenzoodat er slechts ééns telken maand den 4 van Southampton en den 10 van Marseille gelegenheid zal bestaan om brieven naar lndie te verzenden. Uit berigten van New-York blijkt, dat de vrijwillige gif ten, in de Noordelijke Staten voor de zaak des Vaderlands bijeengebragttot den 22 Mei toe reeds de ontzettend groote som van 31,105,000 dollars bedroegen, waartoe de Staten New-York, Pensylvanië, MassasuchetsIllinois en Ohio be trekkelijk het meeste hebben bijgedragen terwijl de giften uit CaliforniëOregon en Minnesota nog niet hekend waren.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2