Maandag 10 Junij. N°. 393. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD (J Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zou- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Adverteutièn is voor eiken regel Ze9 Cents, behalve 86 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; (5 u. 9 in.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j- u. Overige dagen 3 u, Postbualigtingen aan de Lakenhal, ttatoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te7 u. 30 m 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 m 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. RiiUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 ra.10 u. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - B nrgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur, Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10i uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur, JLautc or der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8-1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aocijnsaa dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 nur. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw J. D. Crol, gouverneur van Curasao; tot lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Haarlem Mr. J. Tieleaius Kruythoff; tot vice-president der commissie te Rotterdam den heer J. Kolff en tot lid C. G. Schutze van Houten; tot vice-president der commissie te Roermond L. T. H. Beerenbroek en tot lid E. H. F. W. Matbon; tot nota ris te St. Maartensdijk J. Sipkes, thans te Domburgtot apo theker 3e lel. bij de landmagt in West-Indië M. V. van Lis- sa te Middelburg en tot ambtenaar voor de dienst van het boschwezen in Ned.-Indië W. C. Mauve. Z. M. heeft tot HDs. oogarts benoemd Dr. W. Hen- driksz van Zuiderburg. Z. M. den Koning vertrekt Dingsdag 11 dezer naar Soestdijk ten einde op dat lusthof van H. M. Koningin-moe der de verjaardag van HD. broeder. Z. K. H. Prins Hendrik, te vieren. Z. M. vertrekt vervolgens naar het Looalwaar op 17 dezer de verjaardag van H. M. de Koningin zal worden gevierd. Vrijdag namiddag ten drie ure is er een buitengewone Ministerraad gehouden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings dag den 11 Junij a. s. geen plaats hebben. De Minister van Finantiën heeft goedgevonden en ver staan den hoofdinspecteur, tevens belast met het afnemen van het examen der roeijers, bij resolutie van 14 Mei jl., te magtigen tot het afnemen van het roeijers-examen van plaat selijke ambtenarentevens als buitengewone commiezen van 's Rijks wege geagreëerdmits de belanghebbenden zich daar toe bij hem aanmelden aan het Ministerie. Door de Commissie voor de zaken der protestantsche kerken in Neêrl. Indie is tot Afgevaardigde ter Algemeene Synode van 1861 benoemd Ds. J. C. Zaalberg, predikant te 's Gravenhage. Beroepen bij de Herv. gemeente te Eerbeek den kand. P. VV. van Doorn en aangenomen door Ds. D. J. van Aelst te Nieuw Helvoet het beroep naar Delden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Alphen Ds. P. VVagemaker te Haarlem; te Sliedrecht Ds. A. 't Hart te Zuid-Beijerland en te Broek op Langemlijk den kandidaat J. F. Sehrffer, Bedankt door Ds. A. D. Kok te Dedemsvaart voor hei beroep naar de Christelijke Afges. gemeente te Srailde en naar de Gereformeerde gemeente te Burgersdorp in Zuid-Afrika. Te Utrecht zal den 12 Augustus een vereeniging plaats hebben van de vrijwillige jager-compagnie der Studenten der IJtreehtsche Hoogeschool, die ia 1830 en 1831 bij bet leger te velde was ingedee d. -De kersenboomen in Gelderland beloven een voordeeli- gen pluk. De korenakkers staan door het groeizaam weder onverbeterlijk en de uitgestrekte aardappelvelden doen een rijken oogst te gemoet zien. Men denkt over een maand de aardappelen in den Bommelerwaard te kunnen rooijen. Twee eeuwen geleden werden in het oostelijk gedeelte dezer stad de grondvesten gelegd van een nieuwe kerk maar haar opbouw werd niet aangevangen, «omdat de zeer verloo- pene neeringen en handteeringen de voorige rijkelijke inkoms ten van deze eertijds zoo welvaarende stad zeer grootelijk» hebben gefnuikt en dus den uitvoer van dit loflijke voorne men gestremdterwijl ook nog door een noodzakelijk, gevolg van die versperde neeringen en handteeringen het getal van hare ingezetenen merkelijk is verminderd en veele van dezel- ven zeer zijn verarmd geworden, zoodat, indien zulks (des God verhoede!) nog meerder mogte toeneemendeze stad binnen eenige jaren bijnaa eene handellooze stad zoude kuu- nen genaamd worden.' - Jaren zijn verloopen en de kwijning van het Leidsche fabriekwezen schijnt tot liet spreekwoord: Leiden is lijden aanleiding en grond te hebben gegeven. - De scheiding van Nederland en Belgie heeft op dien toestand, nu en dan dobberende tusschen betere en ongunstiger tijden een merk baar gunstigen invloed uitgeoefend. Immers aan haar hebben wij te danken de stichting der katoenfabriek op het Waardkerkplein dat wel niet prijkt met eeu even sierlijk maar toch voor de behoeften niet minder doeltreffend kerkgebouw en ruimte overliet voor de stichting van een industrieel etablissement van uitgebrei- den omvang, dat levendigheidvertier en voordeel voor Lei den en hare nijvere ingezetenen zou bezorgen. En gelijk we steeds belang stellen, en telkens waar het pas geeft daarvan willen doen blijken, in den bloei der Leidsche industrie zoo dat we het 25-jarig bestaan der Koninklijke Nederlandsche grofsmederij ook niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan j zoo is het ons nu behoefte deeltenemen in de vreugde een aanzienlijk getal fabriekarbeiders aan den/(lag jjfilegd^ gelegenheid, dat een der leden van de fir9ra.de Tieyd^PttA - fc,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1