Buitenlandsch Nieuws. iieeren Wetrens en Lefebre tot dat einde een concert wordt gegeven, dat een ruime opbrengst belooft. Men berekent.dat betgeen Zuid-Afrika tot leniging van dien nood bijdraagt, niet ver beneden de 2000 zal blijven. De overige berigten uit de Kaapstad zijn onbelangrijk. In onafhankelijk Kafferland heerscht veel onrust, en tusschen de daar woonachtige inboorlingen wordt veel gevochten wat op zich zelf van weinig belang zou zijnals men het niet met de kans op ernstiger onlusten in verband bragt,waaraan de kolonie zelf blootgesteld zou kunnen worden. -Dr. Livingstone heeft uitgestrekte kolenbeddingen ont dekt. Katoen wordt door de inboorlingen in groote hoeveel heid gebouwden de Zambezi bood boven hare prachtige wa tervallen veel minder bezwaren voor de scheepvaart aan dan deze gevreesd had. Het middel tegen de moeraskoortsen aan de Zambezi door dr. Livingstone uitgevonden, bestaat uit een mengsel van ja- lappa kwik en kininein gelijke hoeveelhedenen eenige droppelen tinctuur van karmonk. Na hiervan pillen gegeven te hebben, geneest men verder de koorts met kinine. Dit mid del werkt zeer spoedig enwat vreemd is, verheft zich de koortsdan gaat zij voor een veel kleiner dosis weg dan men vroeger noodig had gehad. Van de Nederd. Herv. kerk valt nog ai het een en an der te melden. Te Graaf Reynett wordt thans een christe lijke konferentie gehouden, voor welke men geen minder in genomenheid onder de bevolking verwacht dan bij soortgelijke gelegenheid bij die te Worcester geheerscht heeft. Op meer dan één dorp toonde men zich bereid om logies en rijtuig voor de reizigers, die zich naar de konferentie begaven voor niet te bezorgen. Minder verblijdend is het dat zich te Graaf Reynett een opwekking onder bedenkelijker omstandigheden ge openbaard heeft dan ergens elders in de kolonie. Tijdens het nachtmaal trok men psalmzingend door de stra ten, bij enkelen nam de opgewonden toestand den vorm van zenuwtoevallen aan en sommigen verkeerden in zoo verre gaande zorgeloosheid omtrent hun wereldsche zakendat zij hun vee niet langer bewaakten hun paarden niet voederden enz. Naar men verneemt, hebben de bemoeijingen van een jeugdig leeraar, die juist daar was, echter een verandering ten goede te weeg gebragt. Wat intusschen al het andere kerknieuws ver in gewigt overtreft, is de terugkomst van dr. Robertson, van de door hem ondernomen reis naar Holland en Schotlandtot het doen uitkomen van leeraars en onderwijzers. Zijn-eerw. is in gezondheid teruggekomenmet het berigt dat hij slechts één leeraar uit Holland en één Hollandschen leeraar uit Amerika, maar daarentegen zeven Schotsche leeraarsdie nu eenige maanden in Holland zullen doorbrengen om de taal te leeren, en een aantal onderwijzers en zendelingen had bekomen; en zullen welligt eenige anders met hem ingenomen Kapenaars wat ontevreden zijn, dat hij niet meer Hollanders heeft weten te bekomendan zijn zijn berigten omtrent den door hem el lendig genoemden staat der godgeleerdheid en godsdienst, en de verkeerde gevoelens die door de Hollandsche kandidaten voor het leeraarsambt in Zuid-Afrika bleken aangekleefd te worden, allezins geschikt, om hun ontevredenheid in dankte doen verkeeren. Overigens heeft dr. Robertson niet onduide lijk te kennen gegeven, dat er reeds leeraars van verkeerde zienswijze in de Kaapsche Kerk waren ingeslopen, en dat het noodig zou zijn om hieromtrent, bij tijdsdat wil zeggen tij dens de Synode van 1862, maatregelen te nemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's avonds te 5 uur 58*, te 8 uur 58°, te 10 uur 56°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 54°, te 8 uur 53°, 's namiddags te 12 uur 54°, te 2 uur 56° en te 4 uur 57°. Zondag is wederom een gezelschap Mormonen bestaande uit 60 personenvan Londen naar Liverpool vertrokken om zich van daar naar Utah te begeven. Voor 30 jaren organi seerde de «propheet" Joseph Smith de Mormoonsche Kerk met 6 leden. Thans bestaat dit kerkgenootschap in Utah uit 4 presidenten, 9 apostelen, 2,060 sionieten 805 koogepries ters, 1,050 ouderlingen, 552 priesters, 480 leeraars, 245 diakenen, behalve het gebruikelijke getal personen, die voor het geestelijk ambt worden opgeleid en 550 zendelingen bui tenslands. Op voordragt van den Minister van oorlog te Berlijn heeft de Koning bepaalddat in het vervolg bij het bevor- dereu van officieren tot hooger graden dan die van sub altern officier zeer zal gelet worden op een scherp gezigt. De aanleiding tot dit besluit is de gewoonte van zeer vele offi cieren om zich op de straat te bedienen van een oogglas of dusgenaamd lorgnon. In de nationale bank te Genua is een zeer geheimzin nige diefstal gepleegd. De staven van een ijzeren rasterwerk zijn doorgevijld, doch zoodanig, dat het van buiten niet zigtbaar waser isniettegenstaande er steeds een - soldaat voor het gebouw op schildwacht stond, voor een som van f 215,000 aan bankbilletten gestolen. Het reisplan van Prins Napoleon heeft een wijziging ondergaan, daar de staatkunde niet veroorlooft, dat hij thans Italië, de Spaansche kusten en de havens der Vereenigde Sta ten bezoekt. Hij zal zich nu naar Corsica en Algerie bege- venvan daar zijn gemalin naar Lissabon geleiden en dan het tweede gedeelte zijner reis voortzetten en alsdan Madera Teneriffede Bermudas en Canada bezoeken. De feitendie aan Mirès en Solar ten laste worden gelegden waarvoor zij thans te recht zullen staanzijn de volgende: 1°. Dat zij, in April en Mei 1859, met aanwending van bedriegelijke middelen tot het doen ontstaan van vrees voor een hersenschimmige gebeurtenis, zich door een zeker aantal clienten van de Algemeene Spoorwegkas gelden ter hand hebben doen stellenen dat zij zich hebben doen afgeven kwitantiën décharges en andere geschriftenverbindtenis of bevrijding van verbindtenis daarstellendewaardoor zij zich het geheele of gedeeltelijke vermogen van anderen bedriege- lijk hebben toegeëigend. 2°. Dat zij, op hetzelfde tijdstip en onder dezelfde omstan digheden door middel van dezelfde bedriegelijke handelingen tot het doen ontstaan van vrees voor een hersenschimmige gebeurtenis, pogingen hebben aangewend om zich gelden, kwitantiën of décharges ter hand te doen stellenen zich daardoor op een bedriegelijke wijze het geheele of gedeelte lijke vermogen van anderen hebben willen toeëigenen. 3°. dat zij, in 1857 en 58, ten nadeele van de Alge meene Spoorwegkas en onderscheiden cliënten dezer Maat schappij een aantal bewijzen van aandeel van genoemde kas hebben verduisterd en weerloos gemaakt, welke bewijzen aaa hen waren afgegeven op grond van mandaat, of in bewaring, onder verpligting van die terugtegeven of daarvan een be paald gebruik te maken. 4°. Dat zij in 1860 ten nadeele van de aandeelhouders der Maatschappij tot aanleg en exploitatie van den spoorweg van Saragossa naar Pampeluna, een som van 9,151,750 fr. heb ben verduisterd, welk bedrag aan hen slechts op grond van volmagt was ter hand gesteldonder verpligting daarvan een bepaald gebruik te maken. 5°. Dat zij op hetzelfde tijdstip gelden hebben verduisterd en weerloos gemaakt, die hun slechts waren afgegeven op grond van volmagtonder verpligting daarvan een bepaald gebruik te makenen die terugtegeven en optelevereneu wel dat zij dit hebben gedaan ten nadeele van de inschrij vers op den spoorweg van Pampeluna. 6°. Dat zij, nog geen drie maanden geleden, actiën en obligatiën en andere papieren van waarde hebben verduisterd en weerloos gemaaktdie hun slechts waren ter hand gesteld op grond van volmagt en in bewaring, met last die terug tegeven en opteleveren en wel dat zij dit gedaan hebben ten nadeele van een zeker aantal cliënten der Algemeene Spoor wegkas. 7®. dat zij nog geen drie maanden geleden, als directeuren van.de commanditaire vennootschap, onder de firma J. Mirès en C°., en bekend onder den naam van de Algemeene Spoorweg kas, door middel van frauduleuse inventarissen, zijn overge gaan tot de uitdeeling, onder aandeelhouders van dividenden, die niet werkelijk door genoemde maatschappij waren verkregeu,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2