Buitenlandsch Nieuws. arr.-rechtbank aldaar aanbangig, waarbij wordt geëischt de afgifte van 200 aandeelen in de onlangs opgerigte naamlooze maatschappij, tot ontginning der mijnen van Billiton of een •om van twee ton, en zulks ingevolge een schriftelijke verkla ring van den overleden baron van Tuyll van Serooskerken als een belooning der goede diensten door den baron van Bogaerde in het tot stand brengen dier zaak bewezen. Uit dat proces schijnt te blijkenop welk een ligtzinnige wijze met het verleenen van concessiën in Indie wordt gehandeld daar voor een zaak, die bijna geen geld kostte, aan de oorspron kelijke concessionarissen millioenen schats als geschonken of toe geworpen zijn. In de groote vergadering van Vrijmetselaren, 11. Zondag te Hage gehouden, is besloten lUOO te besteramen voor de ongelukkigen door de overstroomingen in Neerlands-Indië en 250 voor de ongelukkigen door den brand te Glarus in Zwitserland. Dezer dagen heeft de heer de Bont uit Amsterdam naar het Loo forellen overgebragt, die van kuit en hom, uit Frankrijk ontvangen, kunstmatig werden voortgebragt; 30 a 40 jaren geleden waren dezelfde soort viscbjes op het Loo in menigte voorhanden, maar door verandering van waterlei dingen waren zij van lieverlede verdwenen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te Halfweg Haarlem en Amsterdam afgebrand eene smederij en wagen makerij gelegen aan den voet van den spoorweg-dijk. De ge bouwen waren even als de meest belende gebouwd van hout en, zoo de wind meer oostelijk was geweest, had een groot gedeelte van het dorp gevaar geloopen. Er zijn zware vermoedens tegen de huurders gerezen, ten gevolge waarvan de smid en de wagenmaker naar Haarlem zijn overgebragt. Uit Amsterdam wordt berigt, dat een lid van een buks- •chietersvereenigingzich oefenende in het schieten, bij ongeluk de geliefde kat van zijn buurvrouw trof, die daardoor innig bedroefd werd, doch spoedig in haar huis en bij haar ken nissen een aantal muizenvallen plaatste, zoodat zij in het be zit kwam van 3 a 400 levende muizen. Zij sloot die in een koffer, welke werd verzonden aan het adres der echtgenoote van den buksschieter, die des zomers een buiten bij Haarlem bewoont. Mevrouw denkende in den koffer eenige nieuwe modeartikelen te vinden, als een geschenk van mijnheer, die de gewone werkdagen te Amsterdam doorbragt, opende de koffer, de muizen vlogen er uit overal door het huis; ter wijl in een doosje op den bodem een billet lag, waarop ge schreven stond: //Mevrouw! uw man heeft mijn kat gedood, ik stuur u mijn muizen." -Aan den sterken drank moet weder worden toegeschreven het treurig uiteinde van een zeer bekwame en vroeger onvermoeid en ijverig werkzame timmermansbaas, alhier woonachtig, wiens zaken geheel verloopen en wiens omstandigheden in den laat- sten tijd zoo ongunstig warendat hem het leven tot last werd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 uur 61°, te 8 uur 57°, te 10 uur 55°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 54°, te 8 uur 59°, 's namiddags te 12 uur 70°, te 2 uur 72° en te 4 uur 73°. Er is gemeld, dat Graaf Cavour door Keizer Na poleon uitgenoodigd was om na de sluiting van het Italiaan- sche parlement te Parijs te komenen dat men dit als een bewijs beschouwde, dat de erkenning van het koningrijk Italië door Frankrijk spoedig zou volgen. Hetgeen men thans ver neemt spreekt het berigt nopens die uitnoodiging niet tegen, maar wel dat, nopens de spoedige erkenning van het Italiaau- scbe koningrijk. Zoo verneemt mendat de FYanscbe regering die erkenning en de daaraan verbondene ontruiming van Rome afhankelijk maakt van ééne voorwaarde: die dat Sardinië aan den Paus het erfgoed van St. Petrus waarborgt; de Fransche regering staat zelfs op dat punt zoo vastdat er aan geen middenweg gedacht kan worden. Is dit zoo, dan valt de moei- jelijkheid, welke hieruit voor de regering van Koning Victor Emanuel voortvloeit, ligt te beseffen; want al wilde zij zelfs, om Frankrijks erkenning te erlangenin de gestelde voor waarden berustendan nog weet zij zeer goeddat het veel tegenstand zou ontmoeten bij het parlement, hetwelk het be zit van Rome als hoofdplaats als het ware in zijn programm* heeft opgenomen. Men berigt, dat op last der Pauselijke regering eeu vrouwenklooster te Rome is opgeheven en geslotenomdat o. a. in het klooster een geschrift van Erasmus zou zijn ge vonden waarin de gronden waren uiteengezetdie de meisjes moeten bewegen niet in een klooster te gaan. Naar men ver zekert bevonden zich een 15tal nonnen in een toestand die geen blijk geeft van de strenge naleving der kloostergeloften. Een dagblad van Rome schrijft de opheffing toe aan een ketterij die zich in het strenge afzonderingsverblijf heeft geopenbaard. In eene te Parijs uitgekomen brochure van den heer Cayla wordt de wensch gevondendat de Keizer bij besluit bepale, dat de priesters huwen kunnen, en het betoog der noodzakelijkheid eindigt met deze woorden//Treedt in het huwelijk, weest Franschen ontleend uw wachtwoord niet lan ger aan Rome, maar aait het Evangelie en de nationale gees telijkheid zal niet langer aan den schandpaal der gerechtelijke pers worden gekluisterd." Ofschoon men algemeen met den schrijver instemt en de gronden deelt, waarbij hij het huwe lijk uit het oogpunt der katholieke overlevering en uit eeu menschelijk oogpunt beschouwt, zoo meent men toch in Parijs, dat hij zich had moeten bepalen tot den wensch, dat de Keizer den ambtenaren van den burgerlijken stand magtige, om het huwelijk van een priester te voltrekkenzoo die zich daartoe aanmeldt. Tegenwoordigsinds de lava-stroomen onder den berg niet meer vloeijen, is de hoofdkrater van den Vesuvius weder aan het werken. Voortdurend hoort men geraas binnen in den berg, en bijna elke minuut wordt er eene massa steeuen uitgeworpenzoodat het zeer gevaarlijk begint te worden om den krater te naderen. Waarschijnlijk zal er dus spoedig eene grootere uitbarsting op til zijn, wat trouwens reeds lang door deskundigen voorspeld is. De speelbank te Homburg heeft wederom twee slagtof- fers geëischt. Een handels-reiziger uit Darmstadt, die, naar men zegtgedurende de feestdagen eenig gelddat hem toe vertrouwd was, te Homburg verspeeld had, werd Vrijdag morgen dood buiten de stad gevonden. De tweede persoon had zijne zakken vol kruid gestoken en waarschijnlijk getracht om zich in de Main te werpen want het lijk werd deerlijk gebrand aan den oever van de Main nabij de stad gevonden. Men zegt, dat de heer O'Donoghue, afstammeling der Iersche Koningen, in zijn voornemen volhardt, om een door een half millioen Ieren geteekend verzoekschrift in te dienen, waarin niets minder dan Ierlands afscheiding van het Vereenigd Koningrijk wordt verlangd. Die indiening zal nogtansop hoog bevel, niet aan het Parlement, maar aan de Koningin in per soon geschieden. In de vorige maand begaf zich een goochelaar, of rond reizend physicumHersant genaamd, zich in een koffijhuis te Tours in Frankryk en verkreeg van den koffijhuishouder ver lof, om eenige proeven van zijne bekwaamheid aan de bezoe kers te mogen geven. Na het gebruik van twee glaasjes bran dewijn deed hij onderscheidene toerende een al verwonder lijker dan den ander. Zijn goochelzak is een onuitputtelijke bron van allerlei aardigheden en verrassingen voor de toe schouwers die zich over zulk een vlugheid verbazen de be wondering en verbazing stijgen, tot op eens, te midden der toejuichingen die hem worden toegebragt en die hij met eene zedigheid, passende aan een man van talent, beantwoordde, hij eene tooneelmatige houding aannam en op eene indruk wekkende toon uitriep: Mijne heerenterwijl ik onderschei dene toeren doe tot veraangenaming van het gezelschap, dat mij omringtheeft men mij een trek gespeeld. Mijn zil veren tabakdoos, - een stuk van waarde, dat ik daar op de tafel heb neergelegd - is verdwenen- men heeft ze mij ont stolen." De toeschouwers kijken elkander aan als wilden zij zeggen -fWelnu, dat is nog een aardige toer, die de goochelaar tot slot zal verrigten. Attentie! dat ia de bloem uit de ruiker." -

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2