Buitenlandsch Nieuws. van rekenschap te geven aan het algemeen. De voortdurende toepassing van dit beginsel zal in de bedoelingen der rege ring meer vertrouwen doen stellen, en haar vrijwaren van menige onverdiende berisping. Het denkbeeld, alsof een re gering aan zich zeiven alleen verantwoording van hare daden zoude verschuldigd zijn, is niet meer van onzen tijd. Van Banjermassing zijn de berigten nagenoeg gelijk luidend met de vroeger gemelde. De vijand blijftvooral onder aanvoering van Antasarizich verzetten en kleine strooptog- ten ondernemen de onzen blijven hem overal vervolgen waar dit mogelijk is, en houden zich overigens op hunne hoede tegen onverwachte aanvallen van grooter gewigt. Men stelt ijverige pogingen in het werk, om zich van de hoofden des op9tands meester te makendoch tot heden zonder eenig ge lukkig gevolg. Een slechte tyding is, dat Zr. Ms. stoomschip Bali op een modderbank in de Barito is vastgerakten wel- ligt zal moeten worden verlaten. De benoemingen tot ridders en eervolle vermeldingen van hen, die zich ter Zuid- en Oost kust van Borneo hebben onderscheidenkwamen juist bij tijds men begon over het uitblijven daarvan ongeduldig te worden, en waarlijk! onze dappere strijders verdienen niet dat men hen rede tot ontevredenheid zoude geven. Overigens wordt van de buitenbezittingen niets bijzonders medegedeeld. Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld naar knoei- jerijen, welke aan het tolkantoor en de recherche te Batavia vermoed worden te hebben plaats gehad. Dat onderzoek is uitgelokt door den handel zelf, die natuurlijk, benadeeld wordt wanneer eenigen de verschuldigde rechten ontduiken. Hetzij dit onderzoek al dan niet tot een gerechtelijke vervolging van beambten of handelaren moge aanleiding geven het zal ten jpainste deze goede uitwerking hebben dat men in het ver volg met meer naauwgezetheid te werk zal gaan, en dat smokkelarijen op groote schaal vooreerst zullen worden ver meden. Bij rekapitulatie blijkt thans, dat het verlies aan men- schenlevens en verdere geledene schade door de jongste over stroomingen in de residentie Bagelen is geweest als volgt: Het aantal omgekomene bedraagt 1558 personen, waarvan mannen 827, vrouwen 492, kinderen 739. Aan vee is verloren gegaan: buffels 1007, runderen 1246, paarden 98 stuks. Het verlies van inlandsche woningen is zeer groot ruim 17,800, verdeeld over 364 dessa's; 20,9j9 bouws padie zijn verwoest, 4406 bouws tweede gewassen, 2400 bouws beplant met indigo. Tien dessa's zijn met klapperboomen en al spoor loos verdwenen. Aau de treurige opsomming der onheilen, welke Zuid- Bagelen hebben getroffen, sluit zich ook aan het landschap Ledok. Ruim een half millioen koöijboonen zijn door aardstor- tiugen ontworteld. In de overgeblevene tuinen merkt men een ongewoon geel worden en ontijdig afvallen op van de half rijpe koffijboon. De hongersnood in Britsch-Indië verkrijgt een steeds dreigerder aanzien. Groote sommen zullen benoodigd zijn om onder de bevolking van uitgestrekte districten een algemeene sterfte te voorkomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's avonds te 5 uur 64°, te 8 uur 55°, te 10 uur 54°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 53°, te 8 uur 54°, 's namiddags te 12 uur 61°, te 2 uur 63° en te 4 uur 61°. Uit Pesth wordt het volgende ouder dagteekening van 23 Mei medegedeeld: Morgen verwacht men de komst alhier van den baron Vay, want de toestand is hier zeer gespannen. De Croaten vorderen dringend om bij Hongarije te worden in gelijfd en dreigen in tegenovergesteld geval de stad Aram te plunderen; de Hongaarsche vlag moet aldaar worden uitge stoken. Men hoopt algemeen, dat de komst van den hofkan- selier alle botsingen zal voorkomen. Uit Parijs wordt gemeld dat Graaf Cavour door den Keizer is uitgenoodigdom na de sluiting van het Italiaan- sche parlement naar Parijs te komen, terwijl men er bijvoegt, dat de Graaf zich van daar naar Londen zal begeven. Meu merkt dit aan als een bewijs, dat Frankrijk het nieuwe Ita- liaansche Koningrijk spoedig zal erkennen. Men verzekertdat Prins Napoleon zijn ontslag als Grootmeester der Vrijmetselarij in Frankrijk heeft ingediend en dat in de maand October tot de nieuwe benoeming zal worden overgegaan. De heer Daumetlid van het Wetgevend Ligchaam voor het departement van de Héraultzal denke lijk in zijne hoedanigheid als groot-dignitaris, met het voor- loopig bestuur der Orde belast worden. Het dagblad la Gironde deelt de toepassing van een nieuw en aardig huismiddeltje voor het debiet van boe ken mede. Eenige dagen geleden traden twee smaakvol gekleede dames een der voornaamste boekwinkels te Bor deaux binnen en vroegen naar een nagenoeg onbekend, al thans vergeten boek, waarvan zij zes exemplaren verlangden. De man bezat er geenemaar verzocht en ontving het adres der damesmet belofte van binnen zes dagen de order te zullen uitvoeren. Maar toen hij de exemplaren uit Parijs ont vangen had waren de schoone koopsters aan het opgegeven adres niet te vinden. Sedert verneemt men, dat zij zich met dezelfde vraag bij tusschen de vijftien en twintig andere boek- verkoopers hebben aangemeld, sommigen van welke niet slechts zes, maar, toen zij bemerkten dat er vraag was, wel twintig exemplaren voor rekening hebben ontboden. Daar nu het werk 6 francs kost, maakt zulks 2400 frans voor de 400 deelen uit, en als de waarschijnlijk door den auteur uitgezonden vrouwelijke agenten vele andere steden bezoekenkan hij een aardig, maar alles behalve eerlijk winstje maken. Een soldaat van het Garnizoen te Metz heeft den prijs van 10,000 francs gewonnen in de loterij van het Musée Napoleon. Een ander soldaat van de Keizerlijke garde had eenigen tijd geleden de prijs van 100,000 francs gewonnen in de Rijsselsche loterij. Een der Duitsche dagbladen begroot de tegenwoordige for tuin der gezamenlijke familie Rothschild op 200 millioen daalders, voor het vervoer van welke som, indien zij geheel in goud bestond, 50 paarden vereischt zouden worden. Het was vooral in de laatste 30 jaren dat de rijkdommen der firma sterk vermeerderd zijn. Zoo als algemeen bekend is was de grond slag daarvan, even als die van de bankiershuizen Lafitte, Heine en anderenzeer weinig beduidend. Volgens berigten uit Brazilië had den 27 April te Rio Janeiro de openbare verkooping plaats van een plantage, toe- behoorende aan de Keizerin-douairière, alsmede van 140 sla ven welke op die plantage geboren waren. Daar het een oud gebruik isdat de slavenaan de leden der dynastie toe- behoorende, slechts hun meester verlaten om vrij te wor den, heeft dit feit algemeen verwondering gewekt, te meer daar de Keizerin-douairière doorgaat voor eene menschlievende dame. Het bezoek van Koning Leopold aan het Engelsche Hof baart bij sommigen liberale staatkundigen zeer veel onrust. Men beweert te Londen in gewoonlijk wel ingelichte kringen, dat dit bezoek eene hoogst staatkundige strekking heeft, en gaat zelfs zoo ver van te verzekeren, dat er tusschen het Engelsche Hof, de familie Orleans en den Koning der Belgen plannen worden beraamd, tot handhaving van Oostenrijks invloed ten nadeele van Frankrijk. Er zouden voorts door dat Hof en Koning Leopold de te nemen maatregelen worden vastgesteld tegen een eventuëlen aanval van Frankrijk op de Rijnpro vinciën. Te Summer-Hill in Engeland heeft in de vorige week een ijzingwekkend voorval plaats gehad. Een bejaard en zoo men zou zeggen afgeleefd echtpaar begaf zich 's avonds ter ruste; den volgenden morgen trad een buurman bij hen bin nen en vond beiden met afgesneden keel. De manreeds 80 jaren oud was dood doch zijn vrouw, die 7 5 jaren teltwas nog in leven en zou waarschijnlijk herstellen. Naar men zegt, heeft de oude vrouw beleden, dat zij haar man ver moord eu daarna getracht heelt ook zich zelve het leven te benemen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2