N°. 383. Woensdag 29 Mei. A". 1861. Binnenlandsch Nieuws. LËIDSCH MMLAU). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 36 Cents zegel recht, voor elke plaatsing Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 ru.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 n. 58 ra.; 9 u. 13 m. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Vluudag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbualigtingen aan de LakenhalKatoeufabriek en op de Nieawstraat's morgens te 7 u. 30 m 's middags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Trië9t, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11. uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur, Ka-jleor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der Ia- en Uitgaande Rechten en Aooyasea dag.?!t;i;s van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 9 —2 uur: tan Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur Z. M, heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne der!. Leeuw Dr. H. J. Spijker, predikant bij de Nederduitsehe Herv. gemeente te Amsterdam; tot lid van het collegie van het huis van arrest te Deventer Mr. J. Lemker Slichtenbree, griffier van het kantongerecht aldaar en tot notaris te Roden arr. Assen P. M. van Heystkand.-not. Naar men verneemt zullen HH. K.K. HH. prins en prinses Frederik en HD. dochter prinses Marie in het begin der volgende maand de residentie verlatentot het doen van een buitenlandsche reis. Mgr. de Coadjutor van den aartsbisschop van Utrecht heeft Vrijdag 11. in de Kathedrale kerk te 's Hertogenbosch een 40-tal theologanten gewijd tot sub-diakendiaken en priester. Het provinciaal Gerechtshof in Zuidholland heeft Maandag uitspraak gedaan op het hooger beroep, ingesteld door den heer Middeldorf te Rotterdam tegen een vonnis der recht bank aldaar, waarbij zijne vordering was ontzegd tegen de gemeente Rotterdamtot het bekomen van schadeloosstelling wegens het sloopen van stadswege van zijn huis. Het Hof heeft bij zijn arrest o. a. overwogen dat aan de plaatselijke besturen wel is overgelaten het maken van verordeningen nopens de huishouding der gemeentedoch dat zoodanige verordeningen niet mogen treden op het gebied van wal is van algemeen of rijksbelang, noch dat die verordeningen mogen zijn in strijd met de algemeene wet; dat bij gemeen teverordeningen dus wel mag worden beperkt het gebruik van den eigendom, doch geen ontzetting van eigendom mag wor den voorgeschreven, dan alleen in het geval van verbeurdver klaring door den strafrechter; dat nu bij de in casu ingeroe pen verordening aan de gemeente het recht is gegeven om bouwvallige huizen te doen ontruimen en geheel te sloopen; dat hier dus is voorgeschreven een gedwongen onteigening zonder eenige formaliteit, noch rechterlijke tusschenkomst in strijd met de Grondwet en het Burg. Wetb.; en dat dus het gemeentebestuur, bij het maken der bedoelde verordening, de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschreden. Het Hof heeft bij dit arrest ook aangenomen, dat de rechter niet ver- pligt is tot toepassing van bepalingen eener gemeenteveror dening, wanneer die naar zijn oordeel zijn in strijd met d« wet, ook dan, al is die verordening niet door deu Koning geschorst of vernietigddat de rechter wel onbevoegd is om wetten te beoordeelen, die alleen door latere wetten kondea worden gewijzigd of vervangen doch wel mag onderzoeken, of een gemeenteverordening is in strijd met de bepalingen der wet. Het Hof heeft mitsdien het vonnis der Rotterdam- sche rechtbank vernietigdverklaard dat de aangevangen slooping is onrechtmatig en de gemeente Rotterdam veroor deeld om aan den eischer te voldoen alle kosten, schaden en interessen, door deze onrechtmatige daad geleden of nog te lijden. Beroepen tot jongsten predikant bij de Hervormde ge meente te Winschoten (Groningen) Ds. H. Brouwer, than» te Veendam en tot predikant bij de Christelijke Afgeschei dene gemeente te Stads-Kanaal Ds. W. Diemer, thans t« Sluis in Vlaanderen. Wij vernemen, dat door de plantsoenwachters iemand i» betrapt, die pogingen aanwendde, om het heester- en bloem gewas te schenden en dat van deze daad proces-verbaal is opgemaakt, om wegens overtreding van de algemeene politie® verordening voor het kantongerecht alhier te worden vervolgd, 't Is opmerkelijk, dat die aanhaling betreft iemand tot dea gezeten burgerstand behoorende. Men leest nog in het Batav.-Handelsblad Groote sensatie zal in Nederland verwekken het besluit betreffende de beide gewezen residenten van Rembang, d» heeren H. C. Bekking en Mr. H. J. W. van Lawick vau Pabst, ter zake hunner handelingen met betrekking tot d« tabakscultuur in gemelde residentiewaarbij eerstgemelde uit 's lands dienst is ontslagen en aan laatstgemelden de ernstige ontevredenheid der regering betuigd geworden ismet bepa ling, dat hij niet weder als hoofd van het gewestelijk bestuur zal worden geplaatst. Daar dit besluit eerst in het laatst versche nen nommer der Javasche Courant is opgenomen, ware het moeijelijk daarover thans reeds een stellig oordeel uitte9pre= ken, doch de lezing der uitvoerige overwegingen geeft deu indruk, alsof de genomen maatregel allezins rechtvaardig ware. Wij zullen op die zaak terugkomen, en geven voorloopig onze vreugde te kennen, dat. het gouvernement eindelijk zelf schijnt overtuigd te zijn van liet noodzakelijke, om zij^CaTiaeficpea niet langer in een geheimzinnig duister te hullen, maar daSr^

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1