Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Juist van het afleggen of wegvallen der vormendoor zoo- velen, die tegen geijkte vormen zich verheffen, toch aangeno men - wachten we heil. Die vereenigingen met haar tijdroo- vende vergaderingen en omslagtige reglementen ,-die besturen met hun premiers en met hun nulliteiten, - die vergaderingen met haar toevallige meerderheden die gelijk hebben, omdat er altijd corypheën van Leidsche mediocriteiten zoo als een knap man ze noemde, in zitting hebben, die op den bijval van hun geestverwan ten altijd rekenen kunnen en waardoor zoo vaak veel goeds wordt tegengewerkt, - zulke vormen belemmeren verhinderen, verdrin gen het goede doelmaar moeten en zullen wegvallenzoo ieder in zijn kring, in zijn tijd en waar hij staatzelfstandig en onverschrokken, zijn invloed gebruikt: -'t is nu de tijd der emancipatie van het individu. Z. M. heeft pensioen verleend aan den kap. A. A. J. P. van Alphen van de artillerie en benoemd tot kap. bij het 3« reg. vestingartillerie den len luit. J. J. C. baron Taets van Amerougen van het reg. rijdende artillerie en tot 2* luit. kwartiermeester bij het 2e reg. dragonders den wachtmeester titulair J. van der Linden. Men verneemt, dat Z. M. de Koning eerst tegen den verjaardag van H. M. de Koningin uit de residentie naar het Loo zal vertrekken; zullende tegen dat tijdstip ook H. M. van Stuttgart aldaar aankomen. De laatste beriglenwelke bij het departement van Bin- nenl. zaken van den Staatsraad Commissaris des Konings in Gelderland ontvangen zijn, omtrent den gezondheidstoestand der inwoners van de overstroomde gemeenten luiden gunstig. Te Drie! en te Amraerzodeu nam het typheuse ziektekarakter en het aantal zieken langzaam af. Te Driel had men het schoollocaal kunnen ontruimen. De te Zalt-Bommel verpleegden waren allen in gunstigen gezondheidstoestand naar hunne ge meenten teruggekeerd. Donderdag is te Haarlem onder nadere goedkeuring aan besteed het bouwen van een kapitale schutsluis, aan den in gang van het Noord-Hollandsch kanaal tegenover Amsterdam even beoosten de Willemsluis, aan den heer K. Kooij te Am sterdam voor de som van 558,000. De Gemeenteraad van 's Gravenbage heeft tot Wethou der benoemd Mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelttijde lijk als raadslid met de waarneming dier betrekking belast geweest. Tot de algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk in 1861 zijn nog afgevaardigd door de Godgeleerde faculteit aan de Leidsche Hoogeschooi Prof. J. J. Prins en door die aan de Utrechtsche Hoogeschooi Prof. H. E. Vinke. Ds. C. A. Rombach te Leerbroek heeft het feest zijner ÖOjarige Evangeliedienst II. Zondag gevierd. Beroepen bij de Herv. gem. te Eemnes-binnen den kand. Dr. J. A. Gerth van Wijk. Beroepen bij de Christelijke Afges. gem. te Smilde Ds. A. F. Kok te Dedemsvaart, die voor het beroep naar Bur gersdorp heeft bedankt, gelijk Ds. M. Stadig te Meppol voor dat naar Dalfsen. - Aangenomen door Ds. W. H. van den Bosch te Hasselt bet beroep naar de Christel. Afges. gem. te Enter. Het Nederl. Jongelingsverbond bestaat thans uit 34 ver eenigingen met 1100 leden. Met betrekking tot de kunstreis die mevr. Ristori we der door ons Vaderland doen zalom voorstellingen in de Italiaansche en Fransche talen te gevenvernemen wij nader, dat het tooneelgezelschap van het Theatre de l'Odéon te Pa rijs waarmede zij hare Fransche voorstellingen aldaar geeft en dat onderscheiden kunstenaars van den eersten rang telt, vermoedelijk op de tusschendagen afzonderlijke representatiën geven zalzoodat de komst van mevr. Ristori in Nederland ditmaal voor het kunstminnend publiek een dubbel genoegen belooft. Hare komst te Rotterdam blijft tu9schen 10 en 15 der volgende maand bepaald. Een Regeringstelegram, de dato Buitenzorg 16 april 1861 luidt: fGeen bijzonder nieuws." De Arrondissements-Rechtbank alhier heeft de beide studenten schuldig verklaard aan het gepleegde feitin het locaal van het Genootschap M. S. G. en den een tot 14 en den ander tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Maandag namiddag te twee ure zal de nieuw benoemde rechter plaatsv. bij de Arr.-Rechtbank Mr. W. C. D. Olivier worden geïnstalleerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 58°, te 8 uur 50°, te 10 uur 47°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 57°, 's namiddags te 12 uur 66°, te 2 uur 68° en te 4 uur 65°. In de New-Yorksche dagbladen van den 7deu dezer leest men de instructie, welke de president Lincoln, doordeu minister van buitenl. zaken den Heer Seward onder dagte<-- kening van den 4den dezer, aan den nieuwen gezant dei- Unie te Parijs heeft doen geven. Daarin wordt ten stelligste verklaard dat »de gedachte aan ontbinding der Unie, hetzij in der minne of met geweldnoch bij den president noch bij eenigen onpartijdigen staatsman, in het Noorden ooit opgeko men is. De tijdwaarop over voorstellen tot schikking of tot vreedzame afscheiding voegzaam gehandeld kan worden, is voorbij. De Vereenigde Staten hebben, terwijl hun gezag door oproerige vergaderingen en geheime toerustingen getrotseerd werdgeduld geoefend in de hoop dat de misnoegden door de van alle zijden aangeboden bemiddeling tot inkeer zouden komen. Maar thans is het niet meer zoo gesteld. De oproerlingen hebben met openlijke vijandelijkheden de revolutie bewerkstelligd, ten einde ons te dwingen om de slooping der Unie te erken nen. De Vereenigde Staten onttrekken zich niet aan den aldus aangevangen burgeroorlog, maar beschouwen dien als- een onvermijdelijke noodzakelijkheid. De constitutionele middelen tot verhelping van de grieven der opstandelingen zijn en blij ven voor ons beschikbaardoch tevens is de dienst der laud en zeemagt door het gouvernement ingeroepen om het eed- genootschappelijke gezag te herstellen en de Unie uit liet gevaar te reddeu. Gij moet zoo stellig en uitdrukkelijk mogelijk aan het Fransche gouvernement verklaren, dat ontbinding der Unie, op welke wijze ook, niet zal worden gedoogd, dat daaraan nooit gedacht is noch gedacht zal worden. Er zal hier maar ééne natie, één gouvernement zijn, en het zal de zelfde republiek en dezelfde constitutionele unie wezen welke reeds zoovele veranderingen van regeringsvorm in andere lau den hebben overleefd. Die republiek en die Unie zullen blij ven wat zij thans zijn, het voorwerp van de bewondering en toegenegenheid der menschheid." Het is nagenoeg onmogelijk langer eenige hoop te koes teren op een vredelievende oplossing der Amerikaansche kwes tie. De berigten, uit Washington ontvangenzijn althans bui tengemeen oorlogzuchtig en laten weinig of geen twijfel ov.er, dat de burgeroorlog in vreeselijke ernst is uitgebroken. Het federale Gouvernement heeft nu bepaald besloten alle gevol gen te trotseren en de oproerlingen met geweld tot onder werping te brengen. In een particulier schrijven, uit Nieuw Orleans van '30 April door een aldaar met der woon gevestigd Nederlander aan de redactie der Arnhemsche Courant, wordt gezegd, dat bij de inneming van het fort Sumter door de Zuid-Caro- liniers niemand is gesneuveldhoewel 36 uren van weerszijden geschoten is. De Hollanders houden het met het Zuiden; - zij zijn volstrekt niet tegen de slavernij en niemanddie er 4 weken geweest is, kan dat zijn. Alle DuitschersIeren, Franschen en Engelschen die daar wonen zijn vóór de slavernij. Maar de verschillen, die nu ontstaan zijn, hebben niet alleen betrekking op de slavenkwestie. Indien er geene slavernijW geweestzouden er toch geschillen gerezen zijndaar het land te groot werd voor één bestuur. - Iedereen maakt zich nu bereid voor den oorlog. Allen worden vrijwilig soldaat, daar hier geen «taand leger is. De meesten der kooplui, kler kenadvocaten, ambachtslieden zijn soldaat geworden. Ver scheidene domiués zijn ook vrijwilligers in een kompagniege worden. De uniform der Louisianagarde bestaat uit blaauw-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2