Buitenlandsch Nieuws. 544,265,33; de winst beliep 23816,48^, terwijl aan ren ten van geloste panden werd ontvangen 55476,48. In 1860 werden beleend 295067 panden voor 95 3068 en gelost 270124 panden voor 898532 ot' gemiddeld 3,25 a/3,25 elk pand. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 23 tegen 10 stemmen een voorstel tot afschaffing der belasting op de openbare vermakelijkheden verworpen. Bij de Hervormde Gemeente te Enschede is tot predi kant met algemeene stemmen beroepen Ds. J. M. Vorstman te Renswoude; bij die te Hoorn beroepen, Dr. L. H. Slote- maker te St. Maartensdijk en bij die te Ulrum Ds. C. P. de Groot te Ruinerwolde. Het berigt door sommige dagbladen in de vorige week medegedeeld, als zoude de te Maastricht aanwezige Evange list een eisch tot vergoeding der schadeaan zijn locaal en meubilair toegebragten wel ten bedrage van f 1000 hebben ingesteld, is geheel uit de lucht gegrepen. Op goede gron den kan worden medegedeeld dat de bedoelde Evangelist geen eisch hoegenaamd, allerminst van duizend gulden heeft in gesteld. Te Balk zal een huwelijk voltrokken worden tusschen een weduwnaar van 62 en een meisje van 22 jaren. De brui degom wasnaar men zegtvroeger reeds verloofd aan de grootmoeder der bruid; maar dat huwelijk werd niet voltrok ken, terwijl beiden daarop met anderen zijn gehuwd. De brui degom schijnt een vrouw te willen hebben uit die familie en zal nu grootmoeder zeggen tot haar, die hij vroeger op het punt stond te huwen. In den Koninklijken Eranschen Schouwburg te 's llage zal Zaturdag avond worden opgevoerd de opera les Vèpres Siciliennes. Uit Antwerpen schrijft men het volgende: Een aldaar woonachtig landschapschilder wilde een door hem vervaardigd stuk op de jongste expositie te 'sGravenhage ten toon stel len. Hij verzond het derhalve behoorlijk geadresseerd per di ligence van Gend en Loos, en gaf den secretaris der expo sitie schriftelijk van zijne toezending kennis. Later bij toeval te Gravenhage zijnde, bezocht hij de tentoonstelling, doch ontwaarde tot zijn verbazing, dat zijn naam wel in den ca talogus, doch zijn stuk niet op de expositie prijkte. Ten ge volge van een nader onderzoek bleek het, dat bij vergissing het schilderstuk door de bedienden van genoemde diligence onderneming niet aan de kunsttentoonstelling, maar aan de commissie der groote verloting voor den waternood te 's Hage was bezorgd, waar men het intusschenonder stillen dank aan den milden Antvverpschen kunstenaar, als prijs voor de verloting beschouwd, en als zoodanig tentoongesteld en ver loot had, zoodat het stuk reeds in het. bezit van den geluk kigen winner was overgaan. Daar het nu redelijkerwijze van dezen laatsten niet was terug te vorderen toonde genoemde ex pediteuren onder wier beheer de verkeerde bezorging had plaats gevonden, zich bereid, den kunstenaar schadeloos te stellenwaartoe ook de commissie van de verloting voor den watersnood het hare heeft bijgedragen. Men voegt er bijdat dit voorval bij vele exposanten den stillen wensch heeft doen ontstaandat ook hunne stukken op dergelijke wijze aan een verkeerd adres mogten bezorgd worden. -Heden Vrijdag waren binnen Leiden 1164S lammeren ter markt aangevoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 uur 74°, te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 54°, te 8 uur 54°, 's namiddags te 12 uur 57°, te 2 uur 59° en te 4 uur 58°. Volgens de laatste mededeelingen die Keizer Napoleon uit het Napelsche heeft ontvangenbegint het er uittezien alsof Piemont die provincie niet zal behouden, daar de haat tegen de Piemontezen er blijkbaar dagelijks toeneemt. Men is er evenwel voor het oogenblik niet Bourbonsgezindmaar wel voor Garibaldi gestemd. De Heer Lonyay heeft in de zeer uitvoerige rede door hem in het Huis der Afgevaardigden te Pesth uitgesproken gepoogd het bewijs te leverendat Hongarije gedurende de jongste twaalf jaren zeer is verarmd. In plaats van 140,000,000 fl., welke voldoende zouden geweest zijn om de noodige uit gaven te bestrijdenheeft de regering 800,000,000 fl. doen opbrengendaarenboven is de schuldenlast met 1500,000,000 fl. vermeerderd en is een groot gedeelte der domeinen verkocht. Toen hij zichniettegenstaande alle grieven bereid ver klaarde om de lasten des lands gemeenschappelijk met de overige deelen des lands te dragen, werd hij levendig toe gejuicht. Ten gevolge der gunstige uitkomsten in Pruissen ver kregen door de nieuwe wijze van wapening der rijdende ar tillerie met zoogenaamde korte twaalfponders, zal die maatre gel insgelijks bij de veldartillerie worden toegepast. Een duitsch blad deelt mede dat de gemoedstoestand van Koningin Victoria sedert het overlijden van haar moeder, de hetogin van Kentvan dien aard is geworden dat men eer lang in het Britsche parlement daarover interpellation wacht. Het tweede en derde gezelschap Engelsche ambachts lieden is Zondag en Maandag ten getale van 600 en 400 naar Parijs vertrokken, makende met hen, die Vrijdag daar heen waren gereisdeen totaal van ruim 2200die over een week worden terugverwacht. Prins Murat heeft Prins Napoleon uitgedaagd omdat hij dezen houdt voor de oorzaak der oppositie van de Vrij metselaars. Keizer Napoleon heeft echter dit tweegevecht ver boden doch Prins Murat stoort zich daaraan niet en liet Prins Napoleon aanzeggendat hij hem op de kampplaats wachtte. Er zijn meer dan 200 vrijmetselaars te Parijs aan gekomen, om bij de verkiezing tegenwoordig te zijn. Uit de Russische binnenlanden luiden de berigten bij voortduring ongunstig. Het is zeker dat er een aanzienlijk' transport wapenen uit Londen naar het Russisch binnenland verzonden is. - Ook uit Polen verneemt men niets van eeu gunstigen aard. De maatregelen der politie blijven er inmid dels nog altijd kleingeestig. Men verzekertdat de Koningin van Spanje dezer da gen den ex-gezant Pacheco ontvangen heeft. Het ministerie moet daarover zeer misnoegd zijn. - De heer Pastor Diaz, gezant te Lissabon en bevriend met Pacheco, zal mede zijn ontslag nemeu. De heer Mon gezant te Parijsschijnt mede dat plan te koesteren, en wel omdat de regering de overeen komst niet wil ratificeren door hem met liet kabinet der Tuilerien gesloten, betreffeude de betaling der sedert deFran- sche interventie van 1823 verschuldigde sommen. Uit Lissabon verneemt men van 20 dezer, dat de door Z. M. bij het openen der Cortes gehouden aanspraak geen staatkundig gewicht had. Hoogstd. kondigde aan dat met Por- tugesche kapitalisten eene geldleening zoude worden aange gaan dat de financiële toestand des lands bevredigend was en dat de aandacht der Cortes op de koloniën moest gevestigd worden. Volgens de laatste berigten van New-York rukten de bondstroepen tegen Baltimore op. Een aanzienlijk corps se paratisten is naar Virginie op marsch. De Senator Whiffal heeft medegedeeld, dat 100,000 separatisten zich op wegnaar Washington bevinden en dat de president Lincoln en zijn Ministers zullen worden gevangen genomen, wanneer zij vóór het midden van Junij Washington niet hebben verlaten. Van alle zijden van het noorden worden troepen naar Washington gerigt. De gevaren en verwikkelingen, die voor den Engelschen handel kunnen ontstaan ten gevolge der uitgifte van kaper brieven in Amerika, worden voortdurend te Londen met be zorgdheid besproken, vooral daar men weet, dat het in Ame rika niet aan lieden ontbreekt, welk zulk eene gelegenheid tot het zoeken van avonturen niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Engeland zal in de eerste plaats door die kaper schepen te lijden hebben. Met Rusland, Peru en andere Staten zijn van de zijde der Vereenigde Staten bepaalde couventiëu j aangegaan, krachtens welke de neutrale vlag de lading neu traal maakt. De schepen der Staten zullen dus ongehinderd kunnen varen, terwijl Engelsche schepen zich aan elke visitatie zullen moeten onderwerpen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2