Buitenlandsch Nieuws. nWat werktuigen al vermogen!" schrijft de Landb. Cou rant. Nu kunnen wij alle melkmeiden missen en in Holland behoeven de boerenknechts het in veler oogen zoo onmanne lijke melken niet meer te verrigten. Een Amerikaan heeft thans een melkwerktuig uitgevondenzeer gemakkelijk toetepassen en zooveel pleizier aan de koeijen verwekkende, dat dezen zich van zeiven zoodra 't melktijd is, op een rij scharen, trots de beste kavalleriepaarden. Onder de koeijen wordt dan ook een lange buis geschoven van gutta-perchawaaraan voor elke koe een vertakking bevestigd is, die men aan de spenen van de koeijen legt. Nu zuigt een luchtpijp de buis ledig, alle koppen trekken om 't hardst, en in weinige minu ten is de geheele kudde gemolken. Een kolossale uitvinding voorwaar. Het eenjarig onderhoud van al de kazernen stallen en magazijnen te Leiden aan het Rijk in gebruik afgestaan, is aaugenomen voor de som van 3500 door J. P. Rietbergen, timmerman alhier. Heden Zaturdag is voor de Arrondissements-rechtbank alhier behandeld eene klagte, wegens gepleegde wanordelijkhe den en mishandeling in een locaal van bet Genootschap M. S. G. op de Pieterskerkgracht, bij gelegenheid dat al daar het jaarlijksch examen der. leerlingen zou aanvangen. Het Openhaar Ministerie heeft de schuldigverklaring van twee studenten geëischt en veroordeeling tot een gevangenisstraf van 14 dagen. Ingezonden Vrijdag is aan het Rhoonsche veer bij Rotterdam een felle brand uitgebarstenwaardoor onderscheidene gezinnen van huis en have zijn beroofd. Men heeft zich te Batavia zeer veel bezig gehouden mei1 den toestand der havenwerken sedert lord Elgin in den mod der bleef steken en het ijs smoltomdat het niet aangebragt kon worden. Intusschen hebben de klagten der handelaren, n het Bat. Handelsb., toch iets uitgewerkt, want op een aan schrijving van den directeur der burgerlijke openbare werken, is onverwijld een aanvang genaakt met de uitbaggering der twee sluizen. Het gouvernement zal dus ook hier hebben in gezien, dat de drukpers in Indië wel eens zijn nultige zijde heeft. Intusschen heeft het muisje nog een staartje gehad. Ten gevolge van het artikel der handelaren, begaven zich den heer D., ingenieur van den waterstaat en van de V. op ziener, naar den redacteur H. en vroegen hem op hoogen toon af, of hij de schrijver van dat artikel was. H. ant woordde natuurlijk, niet genegen te zijn den naam van den schrijver te noemen hetgeen toch in strijd zou zijn met alle usances, liet antwoord was, dat men hem dan voor den schrij ver hield. H. repliceerde, dat indien de beeren dit bepaald wenschten te weten, zij zich bij den raad van Justitie te ver voegen hadden; de schrijver zou dan bekend worden en tevens nog eenige feiten kunnen aanvoeren. De belanghebbenden zijn daarop zeer boos naar huis gegaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag *s avonds te 5 uur 52", te 8 uur 47°, te 10 uur 46°. Heden Zatur dag 's morgens te 6 uur 45°, te 8 uur 51°, 's namiddags te 12 uur 53\ te 2 uur 54° en te 4 uur 54°. Het comité tot. verdediging van Venetie heeft aan de Oostenrijksche regering een rapport ingediend, om Revego en Padua tot vestingwerken te verheffen. Het voorstel heeft ten doel, om de linie van de Po even sterk te maken als die van de Mincio en aldus in Italië een tweeden vierhoek te vormen, bestaande uit de vestingen Mantua, LegnanoPadua en Rovego, vermits door de inlijving van de Marken en de hertogdommen bij Sardinië de militaire positie van Venetie geheel en al is veranderd en de linie van de Po ligt inge trokken zou kunnen worden. In bijzondere berigten van Petersburgte Parijs ont vangen komt voor dat Prins Gortschakoff werkelijk als Gou verneur van Polen is ontslagen, maar zijn opvolger nog niet bekend. Door vele organen der openbare pers is eene aanmer king gemaakt, op de wijze waarop 's lands penningen in Pruissen worden besteed. De beraadslagingen in de beide Hui zen gedurende deze zitting gehoudenhebben daarenboven vele redenen opgeleverd om niet zeer tevreden te zijn en dit is te meer het gevalwanneer men bedenktdat Pruissen een staat is, welke te regt fier mag zijn op het standpunt, waarop het in het wetenschappelijke staat. Beschouwt men de uitga ven voor het ministerie van oorlog gedaandan komt men al aanstonds op het denkbeeld, dat Pruissen een reusachtigen staat moet zijnterwijl men geneigd is het tegenovergestelde aan te nemenindien men ziet welke uitgaven hier geschieden ten behoeve van de wetenschap en hare .uitbreiding. Voor kunsten en wetenschappenuniversiteiten en gymnasiën en andere inrigtingen van middelbaar en daarenboven voor liet ganscbe lager onderwijs, dat geheel en al door den Staat wordt betaaldbezigt men eene somgelijkstaande met het tiende gedeelte dat noodig wordt geachtom te voorzien in de behoeft# van het ministerie van oorlog. Te lang reeds is Berlijn verstoken van een chemisch laboratorium, beantwoordende aan de eischen der wetenschap; eindelijk zal aan deze dringende behoefte althans eenigermate worden voldaan dewijl thans 10,000 thai, tot het stichten eener dergelijke iurigting bestemd zijn. Ook bij andere in stellingen tot beoefening en uitbreiding der wetenschappen schijnt behoefte tot verbetering te bestaan. Voor den stede lijken plantentuin was voor eenige jaren 200,000 thai, be schikbaar gesteld en men zal een naauwkeurig onderzoek in het werk stellen om te doen uitmaken, of de tuin sedert liet verstrekken dier gelden is voor- of achteruit gegaan. Men verneemt, dat de Deensche regering weder 000 man van het in dienst gestelde zeevolk met verlof naar huis gezonden heeft en eerstdaags het actief der onlangs verdub belde bataillons zal verminderen. Misschien bestaat er uitzigt op een minnelijke schikking der Deensch-Duitsche geschillen over de hertogdommen. Parijs wordt naar men berigt. als overstroomd door jonge en schoone Engelsche dames, allen gekapt a la Robinson be- hoorende tot Engelsche familiendie FrankrijkDuitschland Zwitserland en Italië gaan bezoeken. In Frankrijk wil de regering een belasting op de luci fers invoeren, waarvan de opbrengst wordt geraamd, naar een jaarlijksch verbruik van 4 lucifers per hoofd op 29 millioen francs. Donderdag jl. is door het inslaan van den bliksem te Woignies nabij Couvin brand ontstaan, ten gevolge waarvan 21 huizen zijn in de asch gelegd. Een slechts was tegen brandschade verzekerd. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij voor het kanaal van Suez, dezer dagen te Parijs gehouden heeft de heer Lesseps verslag gedaan van den voort gang der onderneming, die uitstekend naar wensch is. Hij onderhield de vergadering over, den onbillijken tegenstand, die het werk van de zijde van Engeland ondervindt en zijn woorden werden levendig toegejuicht, terwijl de vergadering de voorgelegde plannen goedkeurde. Thans zijn 8000 werklieden aan het kanaal bezig en men houdt zich verzekerddat het zoetwaterkanaal en de helft van het Maritiem kanaal nog in den loop van dit jaar zullen vol tooid zijnterwijl de vereenigmg tusschen de beide zeeën in het volgende jaar zal kunnen bewerkstelligd worden. De heer Lesseps is weder naar Egypte teruggekeerd. Betreffende de onlangs te Gent plaats gehad hebbende wanordelijkheden, wordt van de zijde der Werkmausvereeni- ging medegedeeld, dat de kleinere fabriekanten met leede oogen aanzagen, hoe de fabriekanten Parmentier en C°. door hun werkvolk werden bemind en als de aanstokers van het gebeurde moeten worden beschouwd - aangezien het gebleken is, dat hunne werklieden, die anders naauwelijks een uur vrij konden krijgen, nu in massa verlof kregen, om de werk plaatsen te verlaten ten einde hunne broeders ter hulp te snellen terwijl eenige fabriekanten zeiven zich onder de mui telingen begaven, om met zekere voldoening den loop der gebeurtenissen gadeteslaan. De Koning van Siam heeft een groote uitgestrektheid gronds afgestaan tot het bouwen van een Katholiek zendings gesticht.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2