Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. slechts eeu eervolle uitzondering op het groot aantaldie te ren op de overblijfsels der voorvaderlijke instellingendie, voor haren tijd zeer belangrijk, in onzen tijd een radicale hervor ming behoeven. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw Johannes Jelles Leertouwer, meester vuurwerk maker aan de pyrotechnische school te Delfttot adj.-comm. bij het dep. van Financien J. Bartstra tot maj. bij den staf der art. den kap. J. J. E. Paravicini di Capelli, magazijn meester der art. te Nijmegen; bij het veldart. den kap. 1° kl. Jhr. A. W. A. Gevers Deynoot, bij het le reg. vesting-art.; tot luit.-kol. den maj. A. J. J. Dyckmeester van het reg. veldart.; bij het 2e reg. vestingart. tot kap. 3e kl. den len luit. C. G. C. F. Ising; bij het 3e reg. vestingart. tot maj. den kap. le kl. H. T. van Lith de Jeude van het le reg. en tot kap. 3e kl. den len luit. C. W. Musquetier, van het corps. Z. M. heeft aan den luit.-kol. P. G. Callenfels van het le reg. vesting-art. pensioen verleend en tot off. der orde van den Eikenkroon benoemd Prof. Ram, rector der univer siteit te Leuven. Men verneemt, dat door Z. M. den len luit. van der Lught, plaatselijk adjudant der 2e kl. te Helleroetsluis, in rang en betrekking is overgeplaatst naar Haarlem. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Woensdag den 15 dezer geen plaats hebben. Den 15^" dezer zullen de miliciens der ligting van 1856 worden gepasporteerd en bij de gemeentebesturen hunner woonplaats het paspoort ontvangen. Het Prov. Gerechtshof in Zuidholland heeft Maandag- uitspraak gedaan op het hooger beroep ingesteld door den heer Dr. de Man tegen een vonnis der rechtbank te Dord recht, waarbij hij ter zake van beleediging van den Burge meester van Oud-Beijerland tot cellui aire gevangenis is veroor deeld. Het Hof heeft zich vereenigd met de motieven van het beklaagde vonnis en alzoo aangenomen, dat uit art. 47 Gem.- Wet voortvloeit, dat de geuilte woorden een deel moeten heb ben uitgemaakt van de stem of meening, in de vergadering uitgebragt over een in beraadslaging zijnd onderwerp, het geen in casu het geval niet was. Het Hof heeft intusscheo aangenomen, dat er in deze verzachtende omstandigheden waren en mitsdien bevestigende het vonnis, wat de schuldigverkla ring en de qualificatie betreft, de cellulaire gevangenisstraf tot vijf dagen verminderd. Voor eenigeu tijd is te Maasland een vrouw van den boerenstand overleden, wier voormalige leef- en handelwijze en groote nalatenschap de onderwerpen van bijna alle ge sprekken in bijeenkomsten uitmaakt. Voor ruim 40 jaren was zij getrouwd en had zij met haar man een bedrijf begonnen waartoe eenige weinige duizenden noodig waren. Door zuinig heid, werkzaamheid, inspanning, ontbering en ontzegging van alle genot en uitspanning is dit geringe vermogen tot een kapitaal van bij de drie millioen aangegroeid, waarvan aan een kleindochter ruim twee millioen is ten deel gevallen terwijl het overige aan andere leden der familievriendenkennis sen en bekenden is vermaakt. Ook bij het leven van den man moeten zij zich nimmer eenig genot van dit groote fortuin hebben veroorloofd. Zondag avond heeft een jongeling, te Amsterdam in de Steenhouwersleeg woonachtig, na van een pleiziertogtje op het IJ met zijn zuster en zijn zwager te zijn teruggekeerd in beschonken toestand, ten gevolge van een twist, met een dolkmes zijn moeder en de bovengemelde personen zoodanig verwond, dat men ze naar het gasthuis heeft moeten brengen. Men schrijft uit Harlingeudat Zaturdag avond tusschen 8 en 9 ure aldaar een geweldig onweder woedde. Nabij de gasfabriek sloeg de bliksem in en uit een woning, doodde een jongeling, die voor het venster stond, verbrijzelde een glasruit en wierp eenige dakpannen at, zonder verder schade of brand te kunnen veroorzaken, terwijl ook de overige in dat vertrek aanwezige personen des gezins geheel ongedeerd bleven. Aan een particulier schrijven van Decima 14 Febr. ontleent het Bataviaasch Handelsblad de volgende bijzon derheden Jongstleden 17 Januarij werd de geheele gemeente te Jo- kohama, Kanagawa en Jedo wederom uit haar dommeling wak ker gemaakt door een nieuwen wreedaardigen moordwelke zoo mogelijk nog vreeselijker is dan de vorige. //In den avond te 9 ure van gemelden datum keerde de heer Heusken terug van het hotel of liever den tempel, waarin graaf Eulenberg, de Pruissische gevolmagtigde te Jedo, woonde. Hij was te paard, en werd op den weg plotseling aangeval len door eenige Japansche 2 sabeldragende officieren (de naam moordenaars ware zeker juister en meer geschikt om deze monsters mede te stempelen) welke hem eenige wonden toe- bragten waaronder een zeer belangrijke in den onderbuik met verwonding van de darmen. Heusken gaf zijn paard de sporen en reed nog een paar honderd ellen voort, toen hij eerst de belangrijke buikwond ontwaarde; hij hield stil en steeg af, om hulp te zoeken bij zijn officieel gevolg, doch alle de hem toe gevoegde ambtenaren hadden zich onmiddellijk op de vlugt ber geven. Door bloedverlies stortte de brave Heusken ter neder en heeft nagenoeg uur op den openbaren weg gelegen, zonder dat hem eenige hnlp werd aangebragt. Eindelijk heeft men hem naai den tempel van den Amerikaanscben gezant gebragtalwaar hij ongeveer twee uren later den laatsten ademtogt uitblies doch ^eeft vooraf de geheele toedragt dezer zaak nog mede gedeeld aan de omstanders. Heusken was algemeen bemind en geacht en een sieraad van het zich te Jedo bevindende personeel der verschillende legatiën. Hij was Amsterdammer van geboorte en kwam in 1855 met Towsend Harris als tolk voor de Nederlandsche taal naar Japanhij heeft met veel succes de Japansche taal beoefend, sprak en verstond deze zoo goed als een Japanner, zoodat men in de conferentiën niets konde zeggen, of Heusken verstond het; dit was voor de Japansche diplomaten bijzonder hinderlijk, zooals men be grijpen kan. Bovendien fungeerde hij als tolk bij de Engel- sche, Fransche en onlangs weder bij de Pruissische gezanten, toen zij hunne respectieve traetateu maakten. Heusken had ook alle bronnen opgespoord om vele tot nu toe onbekende zaken van Japansck bestuur en diplomatie te ontdekken; dit alles was voor de achterdochtelijkeverraderlijke Japanners te veel en daarom hebben zij hem uit de voeten gemaakt. Hij viel als een slagtoffer zijner onwankelbare trouw en ijver. In hem verliezen alle natiën een hulpvaardigen dienaar." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 'savonds te 5 uur 50°, te 8 uur 47°, te 10 uur 46°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 45°, te 8 uur 48°, 's namiddags te 12 uur 55°, te 2 uur 55° en te 4 uur 55°. Uit Turin wordt gemeld dat het groote ontwerp voor de spoorwegen door den heer Perruzzi ingediend, gunstig door het Italiaansche Parlement zal worden ontvangen. Te Haverfordwest is dezer dagen een postbode over leden, die op 11 Mei dezes jaars den ouderdom van 105 jaren zoude hebben bereikt; hij was zelden ongesteld geweest, Men verzekert, dat een Hollandsch huis aan de Sardi- nische regering aangeboden heeft de leening te negotieren tegen 72 pCt. en 2 pCt. commissie. De heer Bischoffsheim is eenige dagen te Turin geweest om den grond te peilen. Een zijner neven bevindt zich nog daar. Het Turinsche credit-mobilier en de huizen van Milaan en Geneve houden zich met die zaak onledig. Uit Keulen wordt het volgende medegedeeld Zaturdag was een der bierhuizen aldaar ter stede met groen en vlaggen versierdwant het gold de viering eener zeldzame gebeurtenis. Op dien dag namelijk was het 59 jaar geleden dat zekere kleedermaker bedoeld locaal voor het eerst bezocht sedert welken tijd hij de vaste gewoonte had er dagelijks heentegaan. Een ander bezoeker vierde tegelijk met hem de

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2