Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandse!] Nieuws. het zegeviert, - gewis de gedaante der maatschappij zou er liefelijker door worden de ware zou meer dan de schijn godsdienst de gansche maatschappij als een zuurdeesem door dringen het wezen des Christendoms werd beter gekend en voortgeplant, de taak van rechter en magistraat werd verligt, 't zou meer blijken, dat de ware Christen de beste bur ger is en de beste burgers onder hen te vinden zijndie zelfstandig en oprecht onder den invloed leven van een Ge zag, dat verre boven het kerkelijke verheven is. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr. C. M. Wintgens, president van het prov. ger. in Limburg. Z. M. heeft den 2deh luit. A. J. Beckvan het 5de reg. inf., in zijn rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Door de provinciale commisie zijn na voldoend afge legd examenals landmeters toegelaten de heerenA. E. Braat en B. Veth te Delft; L. A. van der Voort en A. Hem mes te 's Gravenhage; C. M. von Wotki, te Rotterdam en F. B. D. van Slijpe, te Middelharnis. De provinciale Staten van Drenthe hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal op nieuw gekozen den heer Mr. W. J. Tonckens. In den loop der volgende week vertrekken HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik met talrijk gevolg naar de badplaats Soden. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden heeft Dingsdag Voorburg verlaten, om een korte reis door Neder land te maken. Te 's Hage is heden bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen Jhr. H. C. A. Verhuëll met 513 stem men. De heer J. J. van Kerkwijk verkreeg 338 stemmen. De verloting voor de algemeene weldadigheids-loterij is Dingsdag avond afgeloopen. De oommissie voor de ver loting, uit de algemeene commissie zamemengestold, werd welwillend bijgestaan door den heer Frieswijk, directeur der Staatsloterij. De trekking .geschiedde in tegenwoordigheid van den notaris Schmolck en van een gemeente-ambtenaar. Zij werd echter niet in het openbaar gehouden. De commissie maakt een aanvang met het trekken der 2180 serien ten einde daarna de finaalnummers uitteloten. Zoo spoedig doenlijk zal van wege de commissie de uitslag der trekking worden bekend gemaakt, De kerkeraad der Walsche gemeente te 's Hage heeft voor de openstaande leeraarsplaats opgemaakt het volgend viertal: P. Yust te EngollonL. Pilatte te Nice, V. H. Guije te Amsterdam en L. Durand te Vevey. Dezer dagen viel aan een oppassend ingezeten te Delft van eën nabestaande uit het Westland een vrij belangrijke erfenis ten deelwaardoor op eenmaal een groote omkeer in zijn maatschappelijke!! toestand plaats vond. De man namelijk voorzag tot hiertoe door zwaren arbeid (hij baggerde voor zijn brood), in zijn onderhoud en ziet zich nu in staat ge steld, een rustigen en onbeeorgden ouderdom te gemoet te gaan. Hij is reeds door aankoop eigenaar geworden van een klein buitenverblijf in de nabijheid van Delft, aan den Rot- terdamschen weg gelegen. Men verneemtdat het voornemen bestaat om nabij de Zweth aan den Rotterdamschen straatweg, ter plaatse alwaar vroeger een houtzaagmolen stond, een korenwijnstoke- rij te bouwen. Op de buitenplaats van ouds genaamd Klein Kraaijeuburg aan den 's Gravenhaagschen straatweg wordt thans druk gewerkt aan den opbouw eener beetwortel-suiker fabriek. De beroemde zeeschilder, L. Meijer heeft van de So- cieté des arls te Lyon ontvangen de medaille van dat ge nootschap, als een bewijs van erkentelijkheid voor den luis ter, welken de schilderstukken van dien grooten meester heb ben geschonken aan de jongste tentoonstelling door genoemd genootschap gehouden. Heden Woensdag werden de alhier in bezetting komende kompagnien veldartillerie door het corps officieren met de muziek der dd. Schutterij ingehaald en naar de kazerne den Doelen geleid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 'savonds te 5 uur 50°, te 8 uur 41°, te 10 uur 39°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 37°, te 8 uur 44°, 's namiddags te 12 uur 49°, te 2 uur 49° en te 4 uur 48°. Men meldt, dat in de laatste dagen zich meer toenade ring heeft geopenbaard tusschen Frankrijk en Rusland. De Czaar moet den Keizer, bij monde van den graaf Kisseleff, ten dringendste hebben doen uitnoodigenom toch vooral niets te doen wat zou kunnen beschouwd worden als een on dersteuning van de zaak der Polen; de Czaar zou de inwilli ging van dit verzoek als een bewijs van persoonlijke vriend schap beschouwen. De Keizer moet hierop geantwoord heb ben dat hij den Polen nooit eeuige belofte heeft gegeven die tot grondslag van hun tegenwoordige handelwijze zou kunnen dienen en dat hij de volksbeweging in Polen zelfs als een ware ramp beschouwt daar binnen kort de Oostersche kwestie aan de orde van den dag zal moeten gesteld worden, een kwestie, wier oplossing de Keizer dermate onvermijdelijk acht, dat hij haar niet langer meent te kunnen verschuiven. De Pruissisehe regering heeft de bemiddelingsvoorstel ten van Engeland, Frankrijk en Rusland in de Holsteinsche questie van de hand gewezenop grond dat die aangelegen heid uitsluitend van Duitschen aard is. In de vorige week kwam een kar Douai binnenrijden, belast met een vat brandewijn en een groote kuip. Behalve den koetsier, zat er een commies van de in- en uitgaande rech ten op. Eensklaps verschrikte het paard en begon te steige renmet dat gevolg, dat de beide personen, het vat en de kuip van de kar vielen. De koetsier was het eerst op de been en zijn eerste zorg was om te trachten den commies te hulp te komen men kan zich echter zijn verwondering begrijpen toen deze nergens was te vinden hij keek te vergeefsch naar alle kan» ten, doch zag niets. Een talrijke menigte was dadelijk bij de hand en begon het verdwijnen van den commies reeds als een wonder aantemerken toen men een gerucht uit de kuip hoorde opgaan. Deze was met mathematische juistheid met de opening naar beneden op den commies gevallen en hield dezen gevangen. Een adres van Romeinendie aan Keizer Napoleon de verwijdering der Fransche troepen verzoeken is met duizenden handteekeningen bedekt en in het hotel van den Franschen gezant gedeponeerd. Donderdag 11. heeft de Paus een schitte rend diner aan de Fransche en Pauselijke generaals gegeven. Op bevel van den Paus is de Katholieke vereenigingdoor Fransche ingezetenen te Rome gesticht, ontbonden. Blondinde bekende Amerikaansche koorddanser, zal in deze maand te Londen aankomen en kunstvoorstellingen in het glazen paleis van Sydenham geven. Volgens een depeche uit Petersburg is er sprake van het vertrek van den Grootvorst Michaelbroeder des Kei» zersnaar Warschau. Ook zou er een ministeriele wijziging plaats gehad hebben en de heer Walonieff, uit Finland af komstig, tot minister van binnenlandsche zaken zijn be noemd. Zekeren markies de Mont Moriloo wilde in een coupé eerste klasse op den spoorweg van St. Etienne naar Lyon plaats nemen. De reiziger, die reeds daarin gezeten was, wilde hem echter niet laten passeren, zoodat hij met moeite naar zijn plaats moest doordringen. De markies stak toen de trein aan het rijden waseen sigaar aandoch werd door zijn medereiziger met. lompheid aangemaand het rooken te laten, en toen hieraan niet werd voldaan sloeg hij den mark ies de sigaar uit de hand. Zonder eenigen vorm van proces, pakte de markies zijn tegenpartij beet en smeet hem door het ven ster den wagen uitdaarna wierp hij hem zijn mantel en een afscheidsgroet toe. Men verneemt, dat de Porte zelve het voorstel zou heb ben gedaan om de Maronieten van den Libanon onder een afzonderlijk Christelijk bestuur te stellen. Andere geloofsbe-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2