Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. het tijdstip, waarop de HH. A. Hartevelt Jz, met nog 7 raadsleden en in hun voetstappen de HH. J. Holtz c. s. die gewigtige taak als novitii aanvaardden, die sedert 1853 door het collegie van Diakenen, met toepassing der beginselen van werk verschaffing en schoolonderwijs, tot op den huidigen dag is voort gezet, en als gedenkteekentevens stoffelijk en zedelijk vrucht dragend kapitaal, zal men zien verrijzen zestig arbeiderswoningen! Z. M. heeft benoemd tot lste officier van gezondheid 2de klasse bij de landmagt Dr. G. F. van Dommelen en bij het 6de reg. inf.* in dienst gesteld den kap. 3de kl. H. C. vaD Gheel Gildemeester. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ei kenkroon de heeren LebensR. C. pastoor te Maastricht en C. Molbeambte ter plaatselijke secretarie van Haarlem. Z. M. den Koning der Belgen heeft den heer N. C. Mulder, Raad-adviseur bij het dep. van Koloniën, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De kapitein der genie Rochell is in plaats van den lsten luit. Beyen benoemd tot adj. van den kol.-inspecteur der genie Mekern te Dordrecht. Van 10 Julij tot 23 September zullen in de legerplaats by Zeist ook de tirailleurcompagnien van het 2de, 3de en 4de bat. van het 4de reg. inf. kamperen. In de eerste helft der maand Junij aanstaande zal Mad. Ristori met een voldoend personeel voor het Fransche too- neel en haar eigen Italiaansch personeel Nederland bezoeken. Men verneemt, dat onze stadgenooten Prof. S. Visse ring en Dr. L. A. te Winkel benoemd zijn tot leden der Kohinkl. Academie van wetenschappen te Amsterdam. Door verschillende provinciale kerkbesturen zijn nog tot de predikdienst bij de Nederl. Herv. kerk na af gelegd examen toegelaten de kandidaten in de godgeleerd heid aan de Leidsche Hoogeschool J. C. SingelsS. L. ten Hove, J. Venvey, J. A. Huet, A. J. Oort, J. Hooijkaas J. Faber, G. Heering en F. Klinkenberg. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland zijn na afgelegd examen tot de predikdienst in de Ned. Herv. gem. toegelaten de heeren M. A. Gooszen P. Sinninghe Damsté en P. J. B. C. Simon van der Aa, kand. in de Godgeleerd heid aan de Hoogeschool te Groningen. Benoemd tot pred. bij de Herv. gemeente te Veghel (Noord-Brabant), wegens het emeritaat "van Ds. Potholt van Dorp, Ds. H. G. van Nouhuys, pred. te Ossendrecht, met algemeene stemmen. Zaturdag namiddag is te Botterdam op de begraafplaats Crooswijk t.er aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer W. A. Scholten directeur der gemeentewerken aldaar. Een talrijke schare had zich reeds tijdig aldaar vereenigd, waaronder een commissie uit het collegie van Burgemeester en Wethouders, ook een aantal leden van den Gemeenteraad. Nadat in de sombere groeve de kist was nedergelaten, rigtte de president der commissie van fabricage zich tot de omstan ders en bragt een eenvoudige maar veelbeteekenende hulde aan de vele verdiensten des afgestorvenen. Hij schetste hem als een trouw, eerlijk en ijverig ambtenaar, maar voegde er bij: «Scholten was in zijn betrekking nog iets meer dan een trouweerlijk en ijverig manhij was de vriend van allen die daarin met hem te doen hadden. In den omgang met hendie boven hem geplaatst warenwas hij geheel en al wat hij wezen moest, maar hij was dat niet minder bij zijn ondergeschikten, "voor welke hij altijd een goed woord over had. En wist hij, waar het te pas kwam, den werkman den truffel uit de hand te nemenom hem in zijn arbeid teregt te wijzen hij wist ook de eerste bouwkundigen met goeden en gèpasten raad zoodanig bijtestaan dat daarvan steeds met graagte werd gebruik gemaakt." Na de korte herinnering, wat de overledene voor Botterdam was geweest, stelde de heer van Vollenhoven hem voor als een waardig huisvader, als een liefhebbend en zorgend echtgenoot en bezegelde zijn warme taal met, als een laatste bewijs van hulde en vriend schap, de eerste aarde op de kist te werpen. Zondag 11. werden de beroepen predikanten bij de Ned. Herv. gemeente alhier DD. G. van Gorkum en W. Scheller, bij de voormiddag godsdienstoefening in de Pieterskerk, in de dienst bevestigd door Dr. E. Laurillard met een leerrede over de voortreffelijkheid van het leeraarsambtwaarvoor tot grondslag werd gelegd 1 Tim. Ill vs. 1. Dr. G. van Gor- kem hield des avonds zijn intreerede, naar aanleiding van Eph. IV vs. 17. Door Ds. Osti van Delftshaven werd Zaturdag avond in de Presbyteriaansche kerk te Botterdam een algemeene bidstond gehouden voor de blinden. Velen dier ongelukkige» werden onder de talrijk opgekomen schaar opgemerkt. Met warmte en welsprekendheid schetste hij het treurig lot der blinden en sprak over de bemoeijingen van den heer Moon van Brighton. Twee blindendie volgens de methode van dien heer het lezen hadden geleerd gaven van hunne vaar digheid blijken, door het voorlezen van Joh. IX en een ge- deelte van Jesaia XI. De vergadering werd tot belangstelling opgewekt in hetgeen kan worden verrigt tot wezenlijk heil der blinden. Heden Maandag morgen is het overgebleven gedeelte van het alhier in bezetting gelegen hebbend reg. rijdende artillerie vertrokken en later het depot van het 5de rege- ment infanterie. Een groote menigte deed deze korpsen uit geleide. Bij de op heden Maandag gehouden openbare aanbeste ding van gemeentewerken is het bouwen van een nieuwe school op het Pieterskerkhof voor f 16100 aangenomen door de metselaars J. van der Tas en J. Franchimon; het leveren van schoolmeubelen voor f 1130, door den timmerman J, van der Waals; de vernienwing van eenige bruggen voor f 1430 door den timmerman P. van der Kamp en van vier gemet selde bruggen voor j 2505 door den metselaar H. van Zon- nenberghet verwen van den toren van het Raadhuis voor 540 door den huisverwerJ. J. van Ameromde vernieu wing van den brug over den Singel bij de Morschpoort voor 1834 door den Timmerman P. Kaptein den Bouwmeester en het stellen van vier pompen voor f 1273 door den lood gieter P. H. Maandag. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za turdag namiddag te 5 uur 44°, te 8 uur 42°, te 10 uur 40°, Zondag morgen te 6 uur 44°, te 8 uur 46°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 2 uur 52°, te 5 uür 49°, 's avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 44°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 42°. te 8 uur 46°, te 12 uur 52°, 's middags te 2 uur 54° en 4 uur 51°. Onder de middelen, welke de regering te Turin denkt te bezigen om aan de bestendige revolutionnaire beweging te Napels een einde te maken behoort ook het plan om deu zetel van het hof voor eenigen tijd derwaarts te verplaatsen. Dientengevolge zal Koning Victor Emanuel eerstdaags naar Napels vertrekken. Te Milaan heeft zich een clericaal volkscomité ge vormd, welks staatkundige geloofsbelijdenis betreft de hand having van het geestelijk gezag van den Paus tot eiken prijs, maar de opheffing van het wereldlijk gezag terwijl de gees telijkheid zich aan. het hoofd der groote volksbeweging plaat sen en het volk in dien zin onderrigten moet. Te Weenen heeft de vredelievende zinsnede in de troon rede des Keizers betreffende de buitenlandsche politiek een zeer goeden indruk gemaakt, maar die indruk wordt gematigd door de ongunstige opvatting der zinsnede ten aanzien van Hongarijeals een bedreiging tegen allen welke zich tegen de eenheid der Monarchie verzetten. De onlangs te Nice in hoogen ouderdom overleden Vorst van Salm-Dyck heeft nog kort voor zijn dood een brief aan den Koning van Pruissen gerigtwaarin deze woorden voor- komerf: //Sire, ons Heerenhuis behoort niet meer tot deze eeuw, het vertegenwoordigt een wereld van denkbeelden die niet meer verwezenlijkt kunnen worden. En men dient toch wel aan zijn tijd toetebebooren om de menschen te regeren." Er is te Berlijn sedert Woensdag een komeet, met het

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2