.V. 362. Donderdag 2 Mei. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. De prijs der Advertentiën ia voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te7 u. 55 m., 's middags te 12 u.,'snamiddags te 8 u, 45 m.„ 'savonds te 8 u. 10 m. Oost - Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille 9 en 25 van elke maand. Riïks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's moveren» van 910 uur. Kaatcor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 unr; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsaa dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 34, van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Schiermon nikoog N. J. van der Worm. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp brieven - posterij op 11. Maandag in de Zitting der Tweede Kamer heeft de heer Gevers Deynoot het verlangen te kennen gegeven dat brieven binnen grootere gemeenten met verlaagd port worden bezorgd. - De heer Storm van 's Gravesande dringt aan op een betere stempeling der brieven. - De heer Idserda spreekt 1°. over het bestelloon; 2'. over het sluiten der kan toren 3°. over het niet geregeld bestellen der brievendie 's avonds aankomen 4°. over het verboddat de directeuren geen kassierderij uitoefenen. - De heer Dirks bespreekt de be perkte dagdienst en betreurt, gelijk ook de heer van Bosse deeddat het wetsontwerp tot herziening van het tarief der in- en uitvoerrechten door den Minister is ingetrokken. - De heer van Golistein oppert evenals de heeren van Bosse van Nispen en Wintgens bezwaren tegen het aanvankelijk verlies van 4 ton, dat de schatkist door de uniformport lijden zal. - De Minister van Financien acht de eenige donkere zijde van deze wet te bestaan in de aanvankelijke vermindering van 4 ton voor de schatkistmaar de voordeelen die het publiek uit die wet zal trekken zoo grootdat die wel tegen het na deel konden opwegen. Het oordeel van de groote meerderheid der Kamer was ook gunstig voor deze wet. De gedwongen frankering heeft voooralsnog bezwaren en hij zal in overwe ging nemen of art. 25 der wet ook op het brievenvervoer binnen de gemeenten door particulieren toepasselijk is. De Minister hooptdat het bestelloonwaar dit nog bestaat, zal kurien verdwijnen; maar uitbreiding van kantooruren zal ver meerdering van ambtenaren vereischen. Hij ziet overigens geen bezwaar voor 's rijks geldmiddelen in het tijdelijk verlies der 4 ton en zou een schikking met de Rijnspoorwegmaat schappij verkozen hebben boven een procesals zij slechts op billijke voorwaarden was te verkrijgen geweest. - Art. 1 wordt goedgekeurd. De behandeling van art. 2 wordt tot den vol genden dag uitgesteld en een amendement om de port van dagbladen van een cent op een halve cent te verminderen, door den heer van Eek voorgesteld, met 33 tegen 29 stemmen verworpen. Artt. 3 en 4 worden aangenomenmaar een amen dement van den heer Idserda betreffende het bestelloon met 46 tegen 17 stemmen verworpen. Art. 5 wordt goedgekeurd maar een nieuw art. strekkende om de betrekking van be ambte der posterijen onvereenigbaar te verklaren met die van rechterlijken aard of van policie, door den heer van Eet voorgesteld met 46 tegen 17 stemmen verworpen en art. 6 met een amendement van den heer Gevers Deynoot tot eea herziening der wet vóór 31 Dezember 1866 aangenomen, In de Zitting van de Tweede Kamer is heden Woensdag opgemaakt de volgende lijst van kandidaten ter vervulling.der vacature in den Hoogen Raad, als: 1°. Mr. C. M. Wintgens te Maastricht; 2°. Mr. A. de Vries te Amsterdam; 3°. Mr. A. van der Laan te Leeuwarden4°. Mr. J, H. de Sitter te Groningen; en 5o. Mr. J. A. Bichon van IJsaelmonda. te Rotterdam. Men verneemt dat de heer W. J. Hazeman consul- generaal der Beide Sicilien te Amsterdam, door Z. M. Frans II benoemd is tot ridder der Koninklijke orde van Francis- cus den Eerste 1ste klasse. Te Arnhem heeft zichonder het voorzitterschap vaa den heer Commissaris des Konings in de provincie Gelderland, een commissie gevormd, bestaande uit leden der Collegien van Gedeputeerde Staten der provinciën NoordbrabantGelderland en Limburg ter verdeeling van de gelden, door de algemeen# collecte van 19 Februarij jl. bijeengebragt. Het Provinciaal Gerechtshof in Noordholland heeft Dingsdag den gewezen binnenvader van het Evangelisch Luther- sche weeshuis te Zaandam veroordeeld tot een vijfjarige cor rectionele gevangenisstraf, wegens feitelijk vergrijp tegen de zeden door zijn werk te maken, om de ongebondenheid of onzedelijkheid van jongelieden beneden de 21 jaren, waarover hij het opzigt had optewekken. Dingsdag zou voor het prov. ger. in Zuid-Holland be handeld worden de zaak van Dr. J. W. E. de Man lid van den gemeenteraad te Oud-Beijerlanddie bij vonnis der rechtbank te Dordrecht van 10 April jl. tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan alsmede in de kosten is veroordeeld, ter zake van het bezigen van beleedigende uit drukkingen jegens een magistraatspersoon in de uitoefeuing zijner functien. Nadat het rapport in deze zaak was uitgebragr heeft de verdediger van den beklaagde, Mr. Kappeyne van de Cappello, het hooren van nog één getuige (het gemeenteraads lid te Oud-Beijerland Schelle) verzocht, waarop de adv.-gen. Mr. FYan<;ois verzocht heeft, dat alsdan al de vroeger gehoorde getuigen zouden worden gedagvaard. Het Hof heeft beide ver zoeken toegestaan en mitsdien de verdere behandeling van de zaak acht dagen uitgesteld. Men verneemtdat de arr.-rechtb. te schikking van den 23aten April jl., in zake v< oortKjbij 43^. .'tn.Ai-A

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1